Nazwa śmietnika


(Ford Fokus) #1

Na pulpicie mam ikonkę kosza, tyle, że nazywa się ąśćźżłńó (jakieś znaczki nie z polskiej klawiatury) :D. F2 ani kliknięcie na nazwe nie pomaga, jest dźwięk jak jakiś błąd.


(Daro U) #2

na tych gałęźach u mnie w XP występuje nazwa Kosz, sprawdź czy nie masz tam tych krzaków, jak masz to spróbój zmienić, może potem być potrzebne ponowne uruchomienie komputera


(JNJN) #3

Czy czasem nie stosujesz jakiegoś programu do tweakowania XP,jak tak to sprawdź w nim opcje dotyczące kosza.

Jak nic nie da rady to usuń kosz,restart kompa i go przywróć tak.

Odzyskiwanie "zgubionego" Kosza

Niektóre programy do tweakowania Windows pozwalają na usunięcie z Pulpitu ikony Kosza. Nieco gorzej jest z jej przywróceniem - ale da się to zrobić, modyfikując Rejestr systemowy.

Uruchamiamy Edytor rejestru (Start | Uruchom | regedit) i znajdujemy klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel. Tworzymy teraz wartość DWORD (polecenie Nowy | Wartość DWORD z menu kontekstowego w prawej części okna Regedita) o wszystko mówiącej nazwie {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Jej wartość powinna wynosić 0. Musimy odnaleźć jeszcze jeden klucz - HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace. Tu z kolei tworzymy wartość ciągu o takiej samej nazwie jak poprzednio i przypisujemy jej łańcuch znakowy Recycle Bin. Po restarcie komputera na Pulpicie powinien się pojawić Kosz.


(Marsmo) #4

Bez wnikania skąd się ta dziwaczna nazwa wzięła (bo powodów może być wiele, najczęściej pozostałość po trojanie) - w b. prosty sposób możesz tę nazwę zmienić na systemowy " kosz", lub też na każdą inną, dowolnie przez Ciebie wybraną.

Nie musisz feralnego kosza usuwać i go ponownie przywracać, wystarczy prosty manewr w Rejestrze.

Znajdź przywoływany przez kolegów klucz odpowiedzialny za kosz, czyli:

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]

a następnie dwuklik na znajdującą się tam wartość o nazwie "Domyślna" i wpisujesz sobie dowolnie przez siebie ustaloną nazwę Kosza, i tym samym - poprzednia przestaje się bawić. Następnie F5 - i powinno już być OK! :slight_smile: