Nazwa śmietnika

Na pulpicie mam ikonkę kosza, tyle, że nazywa się ąśćźżłńó (jakieś znaczki nie z polskiej klawiatury) :D. F2 ani kliknięcie na nazwe nie pomaga, jest dźwięk jak jakiś błąd.

na tych gałęźach u mnie w XP występuje nazwa Kosz, sprawdź czy nie masz tam tych krzaków, jak masz to spróbój zmienić, może potem być potrzebne ponowne uruchomienie komputera

Czy czasem nie stosujesz jakiegoś programu do tweakowania XP,jak tak to sprawdź w nim opcje dotyczące kosza.

Jak nic nie da rady to usuń kosz,restart kompa i go przywróć tak.

Odzyskiwanie “zgubionego” Kosza

Niektóre programy do tweakowania Windows pozwalają na usunięcie z Pulpitu ikony Kosza. Nieco gorzej jest z jej przywróceniem - ale da się to zrobić, modyfikując Rejestr systemowy.

Uruchamiamy Edytor rejestru (Start | Uruchom | regedit) i znajdujemy klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel. Tworzymy teraz wartość DWORD (polecenie Nowy | Wartość DWORD z menu kontekstowego w prawej części okna Regedita) o wszystko mówiącej nazwie {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Jej wartość powinna wynosić 0. Musimy odnaleźć jeszcze jeden klucz - HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace. Tu z kolei tworzymy wartość ciągu o takiej samej nazwie jak poprzednio i przypisujemy jej łańcuch znakowy Recycle Bin. Po restarcie komputera na Pulpicie powinien się pojawić Kosz.

Bez wnikania skąd się ta dziwaczna nazwa wzięła (bo powodów może być wiele, najczęściej pozostałość po trojanie) - w b. prosty sposób możesz tę nazwę zmienić na systemowy " kosz", lub też na każdą inną, dowolnie przez Ciebie wybraną.

Nie musisz feralnego kosza usuwać i go ponownie przywracać, wystarczy prosty manewr w Rejestrze.

Znajdź przywoływany przez kolegów klucz odpowiedzialny za kosz, czyli:

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]

a następnie dwuklik na znajdującą się tam wartość o nazwie “Domyślna” i wpisujesz sobie dowolnie przez siebie ustaloną nazwę Kosza, i tym samym - poprzednia przestaje się bawić. Następnie F5 - i powinno już być OK! :slight_smile: