Nc+ multiroom jak skonfigurować

Posiadam dwa dekodery turbo box3(taki czarny, główny, z dwoma wyjściami na antenę sat) i wifi box1 (czarno biały).\

 

  1. Aby to podłączyć muszę posiadać konwerter twin i do każdego dekodera doprowadzić sygnał z anteny? Czy podłączam antenę do turbo boxa i z niego wyprowadzam Lan/WiFi na wifi boxa?

  2. Do czego są konkretnie wyjścia Lan w dekoderach? Do aplikacji internetowych czy do ich sprzężenia aby karta z wifiboxa autoryzowała się z główną kartą, czy do tego co w “1” napisałem czyli przesyłanie obrazu z jednego dekodera na drugi. 

  3. Jest możliwość podłączenia multiroomu bez sieci Lan/WiFi?

Ad. 3.

Nie, musisz zbudować z dekoderów sieć LAN albo podłączyć je do istniejącej.

 

Ad. 2.

Do multiroomu i funkcji internetowych. Oczywiście jeśli dekoder ma wifi, to korzystanie z portu LAN nie jest obowiązkowe.

 

Ad. 1.

Tak, potrzebujesz konwerter twin, a jeśli któryś z dekoderów ma funkcję nagrywania, to zalecany jest quad (do dekodera z funkcją nagrywania dwa przewody).

 

W starych dekoderach n była jeszcze opcja podłączenia talerza do jednego dekodera, który sygnał telewizji do drugiego przesyłał po LAN-ie, ale to nie było zalecane rozwiązanie, wymagało dobrej jakości połączenia po tym LAN-ie. I nie wiem czy przy obecnych dekoderach to jest możliwe.

Ad. 1

Turbo Box posiada dwa wejścia SAT z tym, że ze ściany mi tylko jeden przewód wychodzi. Także mam ręce związane i muszę tylko twina zastosować i nagrywać tylko to co rzeczywiście oglądam.

 

Z tym przesyłaniem sygnału po sieci z głównego dekodera w tym przypadku jest chyba możliwe z tym, że lepiej już doprowadzić drugi kabelek do drugiego dekodera.

 

Ad. 2

Funkcji internetowych nie będę posiadał żadnych, bo mam internet komórkowy (pendrive). Nie spinając tych dwóch dekoderów w siec wewnętrzną jakich konsekwencji mogę się spodziewać?

Braku możliwości autoryzacji karty na drugim dekoderze a w związku z następstwem braku odbioru sygnału? Jeszcze czegoś mogę się spodziewać?

 

W cyfrowym polsacie jest, że karty z innych dekoderów na chwilę co jakiś czas trzeba włożyć do dekodera głównego.

 

Ad.3

Czyli muszę kupić router i ustawić mu sieć WiFi i łączyć się bezprzewodowo drugim dekoderem który ma wbudowane WiFi?

Na routerze mam ustawić serwer DHCP czy wklepać mam adresy statyczne?

Nie pendrive, tylko USB stick albo dongle. Pendrive kojarzy się tylko i wyłącznie z nośnikiem pamięci. A generalnie, po naszemu - modem na USB.

 

Nie będziesz mógł korzystać z funkcji internetowych dekodera, no i jak nie połączysz ze sobą tych dekoderów, to na drugim nie będzie odbioru, bo nie będzie autoryzacji. To nie działa tak jak w Polsacie. Nie musisz przekładać żadnych kart, wszystko będzie działać samo bez żadnej ingerencji, ale musi być to połączenie między dekoderami.

 

Nie musisz korzystać z routera, jeśli nie będziesz dekoderom udostępniać Internetu.

 

Najprostsza opcja - łączysz je kablem ethernetowym.

 

Druga najprostsza, ale droższa od podobnej bardziej skomplikowanej - adapter wifi do dekodera “turbo”. Ale nie wiem, czy w tej konfiguracji to będzie działać z multiroomem.

 

Trzecia - do dekodera “turbo” podłączasz access point z trybem klienta. Tzw. AP Client. Tak się składa, że takie urządzenia mają zwykle jednocześnie funkcję routera - ale nie każdy router ma jednocześnie tryb klienta przy access poincie. On będzie działać mniej więcej tak samo jak adapter wifi - tyle że bardziej skomplikowana jest konfiguracja, i najtańsze urządzenia będą większe rozmiarami. I taki access point trzeba włączyć do prądu. Ale najprawdopodobniej będzie tańszy od adaptera wifi. Adapter musi być dedykowany, access point dowolny.