Nc+ multiroom jak skonfigurować

(fiku$) #1

Posiadam dwa dekodery turbo box3(taki czarny, główny, z dwoma wyjściami na antenę sat) i wifi box1 (czarno biały).\

1. Aby to podłączyć muszę posiadać konwerter twin i do każdego dekodera doprowadzić sygnał z anteny? Czy podłączam antenę do turbo boxa i z niego wyprowadzam Lan/WiFi na wifi boxa?

2. Do czego są konkretnie wyjścia Lan w dekoderach? Do aplikacji internetowych czy do ich sprzężenia aby karta z wifiboxa autoryzowała się z główną kartą, czy do tego co w "1" napisałem czyli przesyłanie obrazu z jednego dekodera na drugi. 

3. Jest możliwość podłączenia multiroomu bez sieci Lan/WiFi?

(Kpc21) #2

Ad. 3.

Nie, musisz zbudować z dekoderów sieć LAN albo podłączyć je do istniejącej.

Ad. 2.

Do multiroomu i funkcji internetowych. Oczywiście jeśli dekoder ma wifi, to korzystanie z portu LAN nie jest obowiązkowe.

Ad. 1.

Tak, potrzebujesz konwerter twin, a jeśli któryś z dekoderów ma funkcję nagrywania, to zalecany jest quad (do dekodera z funkcją nagrywania dwa przewody).

W starych dekoderach n była jeszcze opcja podłączenia talerza do jednego dekodera, który sygnał telewizji do drugiego przesyłał po LAN-ie, ale to nie było zalecane rozwiązanie, wymagało dobrej jakości połączenia po tym LAN-ie. I nie wiem czy przy obecnych dekoderach to jest możliwe.

(fiku$) #3

Ad. 1

Turbo Box posiada dwa wejścia SAT z tym, że ze ściany mi tylko jeden przewód wychodzi. Także mam ręce związane i muszę tylko twina zastosować i nagrywać tylko to co rzeczywiście oglądam.

Z tym przesyłaniem sygnału po sieci z głównego dekodera w tym przypadku jest chyba możliwe z tym, że lepiej już doprowadzić drugi kabelek do drugiego dekodera.

Ad. 2

Funkcji internetowych nie będę posiadał żadnych, bo mam internet komórkowy (pendrive). Nie spinając tych dwóch dekoderów w siec wewnętrzną jakich konsekwencji mogę się spodziewać?

Braku możliwości autoryzacji karty na drugim dekoderze a w związku z następstwem braku odbioru sygnału? Jeszcze czegoś mogę się spodziewać?

W cyfrowym polsacie jest, że karty z innych dekoderów na chwilę co jakiś czas trzeba włożyć do dekodera głównego.

Ad.3

Czyli muszę kupić router i ustawić mu sieć WiFi i łączyć się bezprzewodowo drugim dekoderem który ma wbudowane WiFi?

Na routerze mam ustawić serwer DHCP czy wklepać mam adresy statyczne?

(Kpc21) #4

Nie pendrive, tylko USB stick albo dongle. Pendrive kojarzy się tylko i wyłącznie z nośnikiem pamięci. A generalnie, po naszemu - modem na USB.

Nie będziesz mógł korzystać z funkcji internetowych dekodera, no i jak nie połączysz ze sobą tych dekoderów, to na drugim nie będzie odbioru, bo nie będzie autoryzacji. To nie działa tak jak w Polsacie. Nie musisz przekładać żadnych kart, wszystko będzie działać samo bez żadnej ingerencji, ale musi być to połączenie między dekoderami.

Nie musisz korzystać z routera, jeśli nie będziesz dekoderom udostępniać Internetu.

Najprostsza opcja - łączysz je kablem ethernetowym.

Druga najprostsza, ale droższa od podobnej bardziej skomplikowanej - adapter wifi do dekodera “turbo”. Ale nie wiem, czy w tej konfiguracji to będzie działać z multiroomem.

Trzecia - do dekodera “turbo” podłączasz access point z trybem klienta. Tzw. AP Client. Tak się składa, że takie urządzenia mają zwykle jednocześnie funkcję routera - ale nie każdy router ma jednocześnie tryb klienta przy access poincie. On będzie działać mniej więcej tak samo jak adapter wifi - tyle że bardziej skomplikowana jest konfiguracja, i najtańsze urządzenia będą większe rozmiarami. I taki access point trzeba włączyć do prądu. Ale najprawdopodobniej będzie tańszy od adaptera wifi. Adapter musi być dedykowany, access point dowolny.