Neostrada czy LTE?

Od lat posiadam neostradę, ale obecnie zastanawiam się nad internetem LTE z nju. Głównie kusi mnie cena. W neo płacę, licząc z obowiązkowym telefonem, jakieś 130-150 zł /mc. Przy czym mam straszne straty na łączu i przy opcji 20 MB/s osiągam najwyżej 13. Internetu używam głównie do YT, serwisów filmowych VOD oraz pobierania gier ze Steama. Zużywam jakieś 40-80 GB transferu w zależności od miesiąca. Jeśli chodzi o LTE to 3 km w linii prostej od miejsca mojego zamieszkania jest najbliższy BTS Orange (chyba 2600). Na drodze do nadajnika stoją dwa osiedla. Kolejne nadajniki znajdują się w wioskach za lasem w odległości 20-25 km. Zasięg sieci jest średni (zasięg telewizji cyfrowej kiepski), ale nie mam telefonu z LTE, żeby testować. Generalnie obawiam się zapchanych i zamulających btsów i konieczności pobierania gier w nocy. Poza tym z telefonu nie zrobię modemu (muszę mieć drugiego sima do routera), a koszt modemu z simem i dobrej anteny to jakieś 400 zł. Pytanie czy jest sens przesiadać się na LTE w moich warunkach? Patrząc na relatywną oszczędność (koszta modemu i anteny) oraz komfort stałego łącza.

Te pieniądze co płacisz teraz to jakiś kosmos, pewnie umowa na czas nieokreślony, zobacz sobie na stronie Orange jakie są teraz ceny i nie trzeba mieć telefonu stacjonarnego. Jeśli chodzi o LTE to podaj swoją lokalizację.

Bo masz umowę na czas nieokreślony. Na czas określony kosztuje to 90.08zł (rok) lub 80.08zł (dwa lata). Ale przy takim zużyciu Interneta nie zawracałbym sobie głowy takimi półśrodkami jak LTE. Sam zmigrowałem na LTE T-Mobile, ale głównie ze względu na prędkość upload, który w ADSL w Netii (opcja do 10Mb/s za 59zł na czas nieokreślony) jest nieakceptowalny, bo sam download 10Mb/s starczał mi w zupełności, a miałem zużycie w granicach 110GB/msc.

Jeśli już się uprzesz na to LTE to sprawdź to T-Mobile, mają miesięczny okres próbny i dają router w ramach umowy. Masz ograniczenia do 20Mb/s lub 60 Mb/s i kosztuje to 45zł/msc lub 55zł/msc. Podobno bez limitu, jednak zapis o FUP jest, nie wiem jak i kiedy realizowany. W okresie próbnym możesz sobie conajwyżej sprawdzić jak wygląda kwestia zasięgu w twojej lokalizacji.

Mam umowę na 2 lata i za sam internet płacę 39 zł, ale wliczam do tego abonament na telefon stacjonarny za 60zł +opłaty telefoniczne. W Orange nie trzeba mieć telefonu, ale jest opłata za wykorzystanie linii w cenie 40 zł/ mc. Generalnie prędkość 1,3 mb/s czyli 13 Mbit mi wystarcza, ale wolałbym więcej. Generalnie najwięcej BTSów jest z Play, a T-mobile ma kilka dość blisko. Pomyślałem, że w nju jest LTE docelowo 120 GB za 29 zł, więc stówkę miesięcznie bym oszczędzał, ale i tak nie podzwonię na karcie do routera.

Da się zrobić z telefonu modem do PC? Da się podłączyć antenę dachową do telefonu?

Oczywiście, że się da. I nawet nie trzeba robić tego jakoś specjalnie. Każda komórka (smartfon) to modem, tylko z dodaną klawiaturką, ekranem i resztą bajerków.
Co do podłączenia anteny… hmm… to już zależy od samego hardware telefonu.

BTW… a nie lepiej byłoby Ci się faktycznie, jak już wyżej wspomniano, przesiąść na to co teraz oferuje Tmobile? Ten cały “net domowy” za 45pln? Do tego routerka, jaki dają można antenę zewnętrzną podpiąć bezproblemowo. Ma nawet do tego złącza pod klapką :wink:

Ech troche byście zajżeli, a nie lecicie jak PElikany na chwyt reklamowy. Nawet na Facebooku pamiętam jak używałem T-Mobile napisał w nawiasie. Internet domowy za 45 zł (do 20Mb/s).

Ty, a po co Ci więcej? Szczerze tak… Filmy na tym śmigają bezproblemowo, reszta też, więc po piernika płacić jakieś krocie za coś czego i tak się nie wykorzysta? A tu jest po prostu mobilność i brak uwiązania do jednego tylko miejsca. Do “torrtowania” to i tak tego nikt rozsądny używał nie będzie, więc nie ma po co przepłacać.
Ale z resztą… to tylko taka moja myśl… każdemu wedle potrzeb :wink:

Weź Orange Love i rachunki spadną do 99zł.
Do tego w zestawie będzie telewizja i komórka nolimit.
Czyli dalsze oszczędności, bo możesz zrezygnować z nc+/Polsatu i przenieść swój numer.
Utrzymanie łącza jest wliczone w cenę.

Piszesz, że zużywasz 40-80GB miesięcznie.
Nie wiem jak to zmierzyłeś, ale tyle to jedna gra potrafi zajmować.

Nie każdy używa internetu do ściągania gier, filmów etc, niektórzy poprostu z niego korzystaja, a do tego nie trzeba terabajtów danych miec do wykorzystania.

1 polubienie

To przeczytaj pierwszy post. Autor używa Internetu głównie do filmów VOD i Steama.

Mam znajomego z LTE 120GB Plusa i to jest dramat.
Z pobieraniem czegokolwiek czeka do ostatniego dnia, żeby nie skończył mu się Internet w środku miesiąca.

Na temat Plusa i jego LTE oraz haczyków w Regulaminie sie nie wypowiadam bo im do tyłka tak siarczyscie powinna zabrac sie Unia Europejska, ale Soloż Bogaty to dla niego kary kilka tysięcy czy z milion to jak dla mnie 10 zł wiec nawet sobie tyłka nie zawracaja. A ja nioe używam ich LTE bo w mojej okolicy do dziś nie ma stacji bazowej więc nie mam zamiaru się męczyć. Aktualnie po cesji z firmy rodziców na siebie mam LTE biurowyz Orange jeszcze rok gdzie mam 500GB limit i więcej jak 150GB jeszcze nie zużyłem, dla osób prywatnych dają z limitem 250GB obecnie ofertę i to jest rozsądne. LTE nie jest póki co internetem do wszystkiego, ale powoli bardzo się to zmienia chodźby za sprawą T-Mobile, który daje bez limitóœ pobierania, ale z limitem prędkości, żeby nie zamęczyć nadajników.

No bo plus to jest dramat i tragedia w siedmiu aktach. To się do normalnego zwykłego używania nie nadaje, a co dopiero do czegoś więcej. Koleżanka miała, widziałam jak działa… i całe szczęście, że się tego g… pozbyła.

Play w 10 aktach, a nawet gorzej.Dla Plusa i Play liczy się tylko kasa, a jakość usług… Po co. Ludzie leca na reklamy jak Zoombie na miesą i niech nikt nie próbuje tego zaprzeczyć bo to prawda. Jakby do LTE Plusa bądź Play dodawali 5 maseł po złotówcxe to dopiero by zbili kase, aż by się ofajdali tym masłem.

Play od czasu zgrzytów z krajowymi partnerami roamingowymi(głównie T-Mobile) bardzo intensywnie inwestuje w infrastrukturę, więc na pewno nie spoczywa na laurach. Przy aktualnej ilości klientów nadajników jest po prostu za mało i stąd gorszy zasięg i prędkość. Zapewne za jakiś czas się to zmieni.
Natomiast rozwoju “Lidera LTE” nie widać, brak inwestycji w nowe stacje i modernizacji istniejących, wolny dosył do BTSów radioliniami 180 Mbps, generalnie oszczędności nie tam gdzie trzeba.

Zauważ jakiej wielkości są Nadajniki Orange/T-Mobile bo oni się nimi dzielą lub odwrotnie róznie to jest, a jakie są nadajniki Play. Według mapki BTSearch mam do andajnika Play 1.4 Km, do Orangu 1km więc jakiejś kolosalnej róznicy nie ma, ale zasięg po pierwsze gorszy widac to i po kreskach i po parametrach sygnału i obciążenie. Play jakby zrezygnował z dawania pseudo nielimitowanego LTE na karte za 45 zł o ile dobrze pamiętam to ich andajniki odczuły by ulge kolosalną. Gdyby Orange i T-Mobile podobną praktyke obrały to ich nadajniki mimo wieszkej ilosci też by zaczeły kulec. Jeśli nadajnik jest równy domku jednorodzinnego lub nizszy to sygnał ma problem się rozłożyć. Ja mam na wsi jeden nadajnik Orange na mapce BTSearch, ale tez T-Mobile z niego idzie i jest wyższy od wszelkich zabudowan, dzieki temu sygnał idzie wysoko z góry co też mniej lub bardziej ma wpływ na świadczenie usługi i jakośc tej usługi. Sama duyża ilośc stacjio bazowych nie wiele da jak beda małe, albo przeciążane durnymi ofertami na kartę, na które każdy może sobie pozwolić bez umowy i katowac nadajniki, bo rejestracja PrePAid to tylko na terrorystów, a nie dla zwykłego kowalskiego.

Wspominasz o Roamingu krajowym dla Play. Nie wyobrazam sobie, żeby Unia pzowoliłą na dzielenie się LTE bo wtedy ta technologia nie wyrobi i cała magia LTE umrze marnie.

Wielkość masztów NetWorks! wynika głównie z ich wieku, nikt już nie stawia takich szpetnych ogromnych masztów kratownicowych bo teraz większe znaczenie ma pojemność a nie zasięg. Zauważ, że t-mobile ostatnio wprowadziło nielimitowaną ofertę internetową za cenę 45 zł, więc oferta playa z limitem 100 GB i lejkiem 1 Mbps wcale nie jest taka dobra.

Btw. Play od niedawna zaczął testowo udostępniać LTE Orange swoim klientom taryf voice i prawdopodobnie od nowego roku roaming krajowy LTE będzie dostępny dla wszystkich klientów tych taryf.

Przeczytaj Regulamin i małym druczkiem o tej promocji nielimitowanego za 45 zł T-Mobile z prędkością do 20Mb/s

Pozatym na FB T-Mobile tez pisał, że bez limitu pobierania, ale lejek na predkośc. Coś za coś. Bez limitu prędkości i danych 69 albo 79 zł nie pamiętam w T-Mobile. Tylko, że to masz na umowę 24 miesiące, a PLAY daje na kartę w PraPAid do 100GB za 45 zł i to ich nadajniki wysysa na maksa bo może wziąśc każdy.

Szczerze uważam, że limity pobierania to juz epoka kamienia łupanego nawet w LTE czy 3G, ale limit na predkośc w LTE moze byc bo to tez na swój sposób odciązy stacje bazowe i wiecej abonentów sie przyciągnie.

A ile wyciągasz na tym LTE bo można by było przejśc na LTE jak by był dobry internet na nim i do tego byś sobie kupił router antene i jakąś karte prepaid doładowaną przykład
http://allegro.pl/1410-gb-internet-na-karte-orange-free-4g-lte-3g-i6898012076.html

i by wyszło sporo taniej niż to co płacisz miesięcznie.Router z antena moze byc to

i powinno ci to starczyć na jakieś rok może wiecej do czasu az pojawią sie w twojej okolicy lepsze oferty.