Neostrada i serwer FTP


(Sandall) #1

witam.

odnośnie tematu chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienia z mojego komputera tak jakby serwer, mam podlączona neotrade przez router do kompa i czy istnieje możliwość np podania komuś linka na gg który bedzie odnosil sie do jakiegoś pliku na moim kompie i ten ktoś bedzie mógł go ściagnąć ? jeśli tak prosze rownież o wytłumaczenie jak to zrobić ;]

pozdrawiam.


(Mail) #2

sandall jeżeli masz zewnętrzne IP to można tak zrobić.

:wink:


(Sandall) #3

Piwollo a wiecej info jak to sprawdzic/zrobic ?:]


(Kidler) #4

standardowo w Neostradzie jest dynamiczne ip, wiec najsampierw musisz zadzwonić do tp żeby ci zmienili ip na stałe :slight_smile:


(Mail) #5

http://komputery.katalogi.pl/Jak_postaw ... -t818.html

:szukaj!!:


(Sandall) #6

no dobra jest dynamiczne, ale mi nie chodzi zeby to caly czas smigalo... tylko np; mam cos na kompie i chcem komus wyslac to sobie "robie" linka do pliku i sle, przeciez moge to za kazdym razem robic przy zmiennym IP nawet nie ?:stuck_out_tongue:


(Mail) #7

Tak, reszta w linku podanym wyżej.


(Joemix) #8

Tak, mozesz tak robić... poczytaj/poszukaj sobie w necie to dowiesz się jak.


(goomish) #9

Na zmienne IP Neostrady też jest sposób. Wystarczy zarejestrować się i używać którejś z usług typu DynDNS, NoIP, ChangeIP itp, itd.

Wtedy niezależnie od zmiany IP, komputer jest widziany ze świata zawsze pod tą samą nazwą DNS. (na przykład sandall.dyndns.com).


(Sandall) #10

zarejstrowalem sie na tym NOIP.com ale moze mi ktos powiedziec co dalej? bo jestem w tym zielony i nie kumam teog zbytnio... juz mi przydzielilo adres mam http://sandall.no-ip.info/ i co dalej ?:stuck_out_tongue: jak ja lacze sie z tym adresem to wyskakuje mi okno do logowania z Routerem, a dlaczego jak ktos spoza lanu sie laczy to jets komunikat niemozna wyswietlic strony ?


(goomish) #11

Kurcze blade, tego o routerze nie zauważyłem :). A skoro już masz tą stronę konfiguracji routera to przekieruj porty ftp (21 i 20) z zewnętrznego IP Neostrady na lokalne (pewnie coś z puli 192.168.X.X).

O! A jak byś poszperał, znalazł byś taki mały tip jak używać NoIP za routerem. Co prawda piszą o Linksysie ale nawet jeżeli masz inny - "per analogiam" i te sprawy :slight_smile:

Aha - nie zapomnij włączyć/zainstalować tego "Free Dynamic DNS update client". Nie będziesz musiał pamiętać aby ręcznie aktualizować swoje bieżące IP w serwisie.


(Sandall) #12

fajnie, tylko ze moj angielski nie jest na takim poziomie zebym to zrozumial ;]


(goomish) #13

Klik :slight_smile:

W razie jakby nie zadziałało -> http://translatica.pwn.pl/ i sam wklej i kliknij STRONA WWW


(Sandall) #14

dobra porty przekierowalem, ale dalej dupa... ciagle laczy z routerem a nie moim PC


(goomish) #15

Ty. ze swojego komputera, czy także ludzie z zewnątrz. Bo jeśli to pierwsze, to jak na pewno doczytałeś w tym wspaniałym tłumaczeniu :slight_smile: - to jest normalne. Jeśli to drugie - coś zrobiłeś nie tak. Zmiany konfiguracji routera zapisałeś? Zrestartowałeś go?


(Sandall) #16

czekaj czekaj, bo ja juz sam sie pogubilem... on ma sie laczyc z moim kompem ale co ze a jak?;d ja wpisuje http://sandall.no-ip.info/ w przegladaarce to laczy z routerem, jesli ktos z zewnatrz to nie znajduje takiej strony, ale temat odbiegl w inna strone trochu, mam zainstalowac jakis program czy cos bo juz sam niewiem o czym gadam z toba ;D przczytaj moj 1 post, i do tego daj mi info jak co robic ;p wiedzac juz ze mam te no-ip


(goomish) #17

Nie ma się w czym pogubić :slight_smile:

jeszcze raz i powoli, w punkcikach:

Krok 1 - Konto na np. No-IP - to już masz. Programik o którym wspomniałem (ten updater) jest w sumie mało ważny. On służy tylko do tego, żeby automatycznie aktualizować powiązanie IP z Neo <-> sandall.noip. Bez niego musiał być po każdym rozłączeniu neo odwiedzać stronę NoIP i aktualizować dane.

Krok 2 - Przekierowanie IP na routerze (swoim). To już też zrobiłeś. I miejmy nadzieję, że poprawnie i że zmiany konfiguracji routera są zapisane.

Krok 3 Instalacja u siebie na komputerze programu - serwera FTP. Polecam Filezilla FTP Server, ze względu na to, że jest to jedyny jaki znam (nie wiem czy jedyny w ogóle), który można tak skonfigurować, że adres IP na którym działa może pobrać z zewnątrz, np. z jakiegoś whatsmyip czy coś w tym stylu

Krok 4. Konfiguracja serwera. Grupa użytkowników uprawnionych do łączenia się z serwerem, udostępniony folder itp, itd

i to w zasadzie wszystko, co potrzebne do uruchomienia serwera FTP na Neostradzie. W każdym razie u mnie działało to dobre dwa lata bez problemów :slight_smile:


(Sandall) #18

ok zainstalowalem go, ale na samym starcie mam wpisac z jakim serveremm on ma sie laczyc, ja niechcem zeby on sie z czyms laczyl, tylko zeby sam byl serverem screen http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 6bf6e.html

podaj mi twoj nr gg, albo sam do mnie napisz jak mozesz ;p


(goomish) #19

To na obrazku to tylko okno logowania do usługi a konkretnie okna interfejsu filezilla ftp. To standardowe postępowanie w przypadku programów działających jako usługi Windows. Na przykład antywirusy, firewalle itp, itd (zwykle składają się z dwóch procesów - service.exe i GUI.exe). Jeżeli niczego nie zmieniałeś jeszcze w konfiguracji adres serwera to 127.0.0.1 a hasło na razie jest puste. Pole port zostaw też puste (potem może ten port zmienić, jezeli będzie kolidował z czymś innym) zostanie użyty port domyśłny.


(Sandall) #20

no dobra dziala, zrobilem ten folder ktory to ma byc niby udostepniony, zrobilem konto a co mam zrobic zeby np; podac komus link i on zassysal z tego mojego folderu? czy na jakiej to dziala zasadzie?