Neostrada i serwer FTP

witam.

odnośnie tematu chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienia z mojego komputera tak jakby serwer, mam podlączona neotrade przez router do kompa i czy istnieje możliwość np podania komuś linka na gg który bedzie odnosil sie do jakiegoś pliku na moim kompie i ten ktoś bedzie mógł go ściagnąć ? jeśli tak prosze rownież o wytłumaczenie jak to zrobić ;]

pozdrawiam.

sandall jeżeli masz zewnętrzne IP to można tak zrobić.

:wink:

Piwollo a wiecej info jak to sprawdzic/zrobic ?:]

standardowo w Neostradzie jest dynamiczne ip, wiec najsampierw musisz zadzwonić do tp żeby ci zmienili ip na stałe :slight_smile:

http://komputery.katalogi.pl/Jak_postaw … -t818.html

:szukaj!!:

no dobra jest dynamiczne, ale mi nie chodzi zeby to caly czas smigalo… tylko np; mam cos na kompie i chcem komus wyslac to sobie “robie” linka do pliku i sle, przeciez moge to za kazdym razem robic przy zmiennym IP nawet nie ?:stuck_out_tongue:

Tak, reszta w linku podanym wyżej.

Tak, mozesz tak robić… poczytaj/poszukaj sobie w necie to dowiesz się jak.

Na zmienne IP Neostrady też jest sposób. Wystarczy zarejestrować się i używać którejś z usług typu DynDNS, NoIP, ChangeIP itp, itd.

Wtedy niezależnie od zmiany IP, komputer jest widziany ze świata zawsze pod tą samą nazwą DNS. (na przykład sandall.dyndns.com).

zarejstrowalem sie na tym NOIP.com ale moze mi ktos powiedziec co dalej? bo jestem w tym zielony i nie kumam teog zbytnio… juz mi przydzielilo adres mam http://sandall.no-ip.info/ i co dalej ?:stuck_out_tongue: jak ja lacze sie z tym adresem to wyskakuje mi okno do logowania z Routerem, a dlaczego jak ktos spoza lanu sie laczy to jets komunikat niemozna wyswietlic strony ?

Kurcze blade, tego o routerze nie zauważyłem :). A skoro już masz tą stronę konfiguracji routera to przekieruj porty ftp (21 i 20) z zewnętrznego IP Neostrady na lokalne (pewnie coś z puli 192.168.X.X).

O! A jak byś poszperał, znalazł byś taki mały tip jak używać NoIP za routerem. Co prawda piszą o Linksysie ale nawet jeżeli masz inny - “per analogiam” i te sprawy :slight_smile:

Aha - nie zapomnij włączyć/zainstalować tego “Free Dynamic DNS update client”. Nie będziesz musiał pamiętać aby ręcznie aktualizować swoje bieżące IP w serwisie.

fajnie, tylko ze moj angielski nie jest na takim poziomie zebym to zrozumial ;]

Klik :slight_smile:

W razie jakby nie zadziałało -> http://translatica.pwn.pl/ i sam wklej i kliknij STRONA WWW

dobra porty przekierowalem, ale dalej ■■■■… ciagle laczy z routerem a nie moim PC

Ty. ze swojego komputera, czy także ludzie z zewnątrz. Bo jeśli to pierwsze, to jak na pewno doczytałeś w tym wspaniałym tłumaczeniu :slight_smile: - to jest normalne. Jeśli to drugie - coś zrobiłeś nie tak. Zmiany konfiguracji routera zapisałeś? Zrestartowałeś go?

czekaj czekaj, bo ja juz sam sie pogubilem… on ma sie laczyc z moim kompem ale co ze a jak?;d ja wpisuje http://sandall.no-ip.info/ w przegladaarce to laczy z routerem, jesli ktos z zewnatrz to nie znajduje takiej strony, ale temat odbiegl w inna strone trochu, mam zainstalowac jakis program czy cos bo juz sam niewiem o czym gadam z toba ;D przczytaj moj 1 post, i do tego daj mi info jak co robic ;p wiedzac juz ze mam te no-ip

Nie ma się w czym pogubić :slight_smile:

jeszcze raz i powoli, w punkcikach:

Krok 1 - Konto na np. No-IP - to już masz. Programik o którym wspomniałem (ten updater) jest w sumie mało ważny. On służy tylko do tego, żeby automatycznie aktualizować powiązanie IP z Neo <-> sandall.noip. Bez niego musiał być po każdym rozłączeniu neo odwiedzać stronę NoIP i aktualizować dane.

Krok 2 - Przekierowanie IP na routerze (swoim). To już też zrobiłeś. I miejmy nadzieję, że poprawnie i że zmiany konfiguracji routera są zapisane.

Krok 3 Instalacja u siebie na komputerze programu - serwera FTP. Polecam Filezilla FTP Server, ze względu na to, że jest to jedyny jaki znam (nie wiem czy jedyny w ogóle), który można tak skonfigurować, że adres IP na którym działa może pobrać z zewnątrz, np. z jakiegoś whatsmyip czy coś w tym stylu

Krok 4. Konfiguracja serwera. Grupa użytkowników uprawnionych do łączenia się z serwerem, udostępniony folder itp, itd

i to w zasadzie wszystko, co potrzebne do uruchomienia serwera FTP na Neostradzie. W każdym razie u mnie działało to dobre dwa lata bez problemów :slight_smile:

ok zainstalowalem go, ale na samym starcie mam wpisac z jakim serveremm on ma sie laczyc, ja niechcem zeby on sie z czyms laczyl, tylko zeby sam byl serverem screen http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 6bf6e.html

podaj mi twoj nr gg, albo sam do mnie napisz jak mozesz ;p

To na obrazku to tylko okno logowania do usługi a konkretnie okna interfejsu filezilla ftp. To standardowe postępowanie w przypadku programów działających jako usługi Windows. Na przykład antywirusy, firewalle itp, itd (zwykle składają się z dwóch procesów - service.exe i GUI.exe). Jeżeli niczego nie zmieniałeś jeszcze w konfiguracji adres serwera to 127.0.0.1 a hasło na razie jest puste. Pole port zostaw też puste (potem może ten port zmienić, jezeli będzie kolidował z czymś innym) zostanie użyty port domyśłny.

no dobra dziala, zrobilem ten folder ktory to ma byc niby udostepniony, zrobilem konto a co mam zrobic zeby np; podac komus link i on zassysal z tego mojego folderu? czy na jakiej to dziala zasadzie?