Neostrada wymaga konfiguracji,a radiówka nie dlaczego?

Niby banalne pytanie dla fachowca ,ale człowiek się nie chcę wygłupić.Widziałem instalację radiówki u kolegi ,i tam wystarczyło podpięcie kabla LAN do laptopa,u mnie gdyż mam Neostradę wymagane są modem albo router z podpięciem LAN (dla jednego komputera) ,bo z WiFi nie korzystam do tego login i hasło .A w radiówce nie są wymagane podpinasz LAN i internet działa,czemu tak nie można z Neostrada po co komu login czy hasło jak komputer jest podpięty bezpośrednio ,a nawet przy użyciu routera WIFI można samemu wpisać hasło i nikt się nie wepnie do sieci ?.Zastanawia mnie dlaczego Neostrada nie proponuje 3,4,5 mb/s (dla ludzi z kiepskimi łączami).Taka radiówka na noc podwaja szybkość ,i żadnej tu zaawansowanej techniki nie potrzeba .Czyli drobny operator radiowy otwiera drzwi na klienta a TP z byka go,no i można negocjować ceny a w tp nie.

Bo TP SA jest monopolistą i nie musi się tak bardzo starać o klienta jak mały dostawca radiówki. Wszystko zależy od działu marketingu i tego jaką ofertę dla klienta “skomponował” aby się dobrze zaprezentować.

TP SA też ma w ofercie mniejsze szybkości, np. 2 Mb/s (a nie “mb”)

https://www.tp.pl/prt/pl/order/zamowien … e=2400#cur

lub 512 kb/s i 1 Mb/s

https://www.tp.pl/prt/pl/order/zamowien … e=2400#cur

a nawet 256 kb/s https://www.tp.pl/prt/pl/order/zamowien … e=2400#cur

Różne sposoby autoryzacji - w radiówce i kablówce po adresie MAC (to taki numer rejestracyjny modemu) zaszytym w modemie (podłączysz inny modem i nie zadziała) a w TPSA, Netii, Dialogu - login i hasło.

PS. Przed przecinkiem i kropką nie stawia się spacji oraz przed i po znaku zapytania nie stawia się kropek.

To nawet nie chodzi o MAC, bo w tym wypadku filtrowania wcale być nie musi.

Gdzieś w domu, może na dachu, a może zintegrowane z anteną, masz takie urządzenie jak access point. Ustawiony w odpowiednim trybie, pełni podobną funkcję, jak router z podpięciem do komputera po LAN-ie przy np. Neostradzie. Tyle, że jest wstępnie skonfigurowany przez dostawcę i nie musisz w nim grzebać.

Przy routerze wpisujesz dane logowania do Neostrady w jego panelu konfiguracyjnym. Tam jest podobnie, tyle że połączenie odbywa się za pomocą wi-fi - w dokładnie taki sam sposób, jak łączy się bezprzewodowo laptopy z routerem.