Netbook czy notebook

Witam,

Chciałbym się was poradzić co lepiej wziąć netbook’a czy notebook’a głównie do pisania, administracji, rozmów i programowania. Zależało by mi też na bardzo trwałej konstrukcji. Myślałem coś o netbook’ach ponieważ są małe i poręczne, ale mają słabe procesory. Cena do 2500zł może trochę więcej.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc w wyborze

Netbook to wersja okrojona notebooka brak napędu i mały ekran notebook dużo lepszy do takich działań ja kich chcesz :).

Jeśli będziesz często przenosić komputer i lubisz pisać na kolanach- to netbook. Jeśli np. 15 calowa matryca nie przeszkadza ci w noszeniu i waga - to laptop, bądź co bądź wydajniejszy.

Teraz piszę z netbooka i jest ok. Trzeba się przyzwyczaić do mniejszej matrycy, za to mobilność jego jest ogromna. Jeśli chodzi o pobór prądu to 16-17W w lekkim stresie i 10-11W z wyłączoną matrycą - zasilany z sieci.

W pełni się zgadzam. Choć też coś dodam od siebie. Jeżeli chcesz:

  1. wydajność przy tym nie będziesz przenosił kompa to kup stacjonarny

  2. mniejszą wydajność kosztem mobilności - to laptop

  3. jeżeli zależy Ci na mobilności a wydajność jest sprawą drugorzędną to netbook. Przy czym wydajność netbooka jest mniejsza od notebooka.

hmm… Wiem o tym.

  1. Do prac większych używam stacjonarnego, który został kupiony rok temu, ale wyłożyłem na niego trochę pieniążków żeby był na ok. 3lata (osiągi notuje nadal zadowalające jak na roczny sprzęt, więc teraz musiałbym wydać ok. 4 tysiące jak nie więcej żeby mieć takie osiągi, jakie mam).

  2. Posiadam też laptopa, który nie jest najgorszy (dałem za niego ponad 4 tysiące półtora roku temu).

  3. Co do komputera (czytaj notebook’a/netbook’a) potrzebuje go na studia (będę dużo na nim pisał i nosił go wszędzie), do programowania i do oglądnięcia od czasu do czasu filmu na wyjeździe. Bardziej przekonuje mnie pod takie zastosowanie netbook, ale sam nie wiem.

To wszystko zależy od przeznaczenia sprzętu.

Słusznie więc zauważyli już kilka rzeczy przedmówcy.

I jeszcze dokładne porównanie cen i parametrów i wszystkiego tego,co możemy kupić za te pieniądze.

Jeśli ktoś chce mieć w ogóle dostęp do kompa i netu to netbook-za dobre pieniądze można coś tam wymarać-tj.wyszukać w sklepach.

Jeśli może ciut dołożyć to notebook-za 1900zł widziałem w tym roku dobrze wyposażonego Acera,ekran 15"4,pamięć 3GB,dysk 320-całkiem całkiem był.

A można i tańszego jeszcze notebooka dostać jak się dobrze “pofruwa” po stronach sklepów.

Dodane 04.12.2009 (Pt) 20:38

Mobilność to na pewno zaleta netbooka.

Ale wolałbym już wozić cięższego notebooka,ale to oczywiście zależy od zamożności danej osoby.

Skoro w domu masz dobry sprzęt to na studia netbook-rozsądny wybór-chyba :slight_smile:

Mówisz ze na studia i do filmów i lekki średnio wydajny kup używany notebook benq joybook a52 jest lekki tylko 2,5 kg bateria trzyma 2 H ale za to dobry ,wiem bo taki posiadam :).

Dodam jeszcze, że są netbooki i netbooki…

Zastanawiałem się nad Asusem Eee - można go na promocji wyrwać za 800 zł, wady: Celeron czyli krótka żywotność baterii.

Asus z Atomem ma mniejszą baterię, chyba 4000mAh ale ciągnie dłużej bo proc lepszy, bardziej energooszczędny - koszt w promocji ostatnio w Euro AGD - 999 zł

Sam kupiłem Samsunga N130 na Atomie z Vobisa za 1111 zł (niestety raty - 1% za każdą ratę) i jestem bardzo zadowolony. Baterię właśnie testuję - odłączyłem od sieci o 19:50 i chodzi dosyć obciążony. BatteryInfo wskazuje, że za chwilę się rozładuje (5,5h pracy) ale i tak dobry wynik - akku 4200mAh.

Właśnie padł akku, przeszedłem na sieciowe zasilanie… tak czy siak polecam Samsunga bo ma swoją matrycę i dysk.

Programowanie na klawiaturze jaką można spotkać w 10" netbookach => masochizm.

Jeśli ktoś określa 3kg laptop jako ciężki to powinien czasem wychodzić z domu i się ruszać bo najwyraźniej ma dalece posuniętą degenerację mięśni. Określanie 15,6’ jako nieporęcznych też jest nieuzasadnione bo mieszczą się w każdym sensownym plecaku… Ba, zdarzają się nawet takie 17’stki z bardzo mocnymi konfiguracjami sprzętowymi…

http://www.ceneo.pl/2479519

Taka 13’stka, bardzo lekka, z naprawdę sporą klawiaturą, matryca ma rozdzielczość która faktycznie nadaje się do korzystania z różnych ide, edytorów… czy też przeglądarki internetowej (pionowa rozdzielczość 600pikseli nie była akceptowalna też ponad 12 lat temu dlatego nie rozumiem dlaczego ludzie oszukują się że to wcale nie jest niewygodne w netbookach)… co do pracy na baterii to w teście przy pełnym obciążeniu ciągle wytrzymał dobre 4h, a przy normalnym użytkowaniu czas ten znacznie się wydłuża (na “luzie” osiągnęli prawie 12h)…

Wg. mnie to jest właśnie idealny laptop będący uzupełnieniem pc’ta.

//procesor jest oczywiście znacznie wydajniejszy od atoma, ale znacznie wydajniejsza od niego jest też pierwsza lepsza elektryczna kosiarka do trawy co wcale nie oznacza że jest dobra.

Co do ciężaru to jest mi to obojętne tylko żeby nie ważył ponad 6kg :stuck_out_tongue:

Nie wiem dlaczego ale mam jakiś uraz do acer’a ;/ (jak jest teraz z wykonaniem laptopów przez niego?)

Też mam uraz do acerów o ich niezawodność… na wydziale sporo było i spora część widziała serwis niestety… ale były to modele sprzed 3-5 lat… Nawet jeśli obecne zwykłe 15’stki acera nie są mistrzami niezawodności… to w przypadku tej wersji trudno by było o awaryjność… w końcu nie ma tutaj elementów ani energochłonnych, ani grzejących się… dodatkowo aspire timeline to seria nieco biznesowa… Trzeba by poszukać po forach opinii na temat jego niezawodności bo to jedyna … powiedzmy niewiadoma.

Uraz do acer’ów jest u mnie nie do pokonania ;/. Przeglądałem ostatnio oferty i natrafiłem na 2 laptopy które przypadły mi nawet do gustu jeśli chodzi o coś w granicach 12-14’stki (co o nich sądzicie?):

http://www.morele.net/laptop-hewlett-pa … ea-243519/

http://www.morele.net/laptop-msi-x410-007pl-250215/

Netbook to tylko moim zdaniem w podróż i do Internetu. Jeśli masz zamiar używać go w domu to raczej nie ma sensu. Mały wyświetlacz to problem np z przewijaniem stron itp. Oczywiście zaskakujące są jego rozmiary i poręczność w porównaniu do zwykłych Notebooków.

Z przykrością stwierdzam że i jeden i drugi jest znacznie gorszy od wcześniej wymienionego acera

trzeba dodać, że jak ktoś lubie korzystać z touchpad to w notebook to istną mordęka jest! Straszne małe pole do manewru, i małe przecieki.

Jeszcze trwa promocja -do 9 grudnia-w MediaExpert-mają Asusa z 7 Home Premium,64 Bit,-niech zerknę w e-maila-ekran 15"6,dysk 320 GB,cena 2399zł.Pozostałych parametrów nie widzę,bo małe zdjęcie bez opisu dali.

Jeśli możesz sobie pozwolić na większy wydatek to polowałbym na notebooka jakiegoś zamiast netbooka-można coś wyrwać dobrego-troszkę szukania,ale można znaleźć.