Netbook MSI U100 - nie działa USB

(TheSlowik97) #1

Witam :D.

Posiadam Netbooka MSI U100. Problem w tym, że nie działa USB. Tzn. XP nie wykrywa, żadnych pendrivów, dysków zewnętrznych itp… 

Bios też nic nie wykrywa, żeby było ciekawiej w Menedżerze Urządzeń zniknęła zakładka “Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej” czyli USB.  

Jestem w totalnej d*pie. Nie mam nawet jak przeinstalować systemu/Biosu. Reinstalacja sterów chipset nic nie pomogła.

Podejrzewam, że to wina aktualizacji Biosu, którą przeprowadziłem jakiś czas temu. Wcześniej wszystko działało. Dodam, że posiadam WinXP 32bit.

Dodam, że Bios w tym Netbooku jest BARDZO UBOGI.

Proszę o pilną pomoc i z góry dziękuje.

(JNJN) #2

Raczej padły porty USB.

Przywróć ustawienia domyślne biosu lub jak masz możliwość zresetuj go baterią.

Użyj bootowalnego linuksa i zobacz, czy tu są porty USB?

(TheSlowik97) #3

Kurcze. Nie mam jak odpalić linuxa. No chyba, że da się z dysku twardego odpalić.

Próbowałem odpalić np. Hirens’a. Ustawiłem bootowanie na USB ale nic totalnie nic to nie daje.

Spróbuje zresetować Bios jak pisałeś i zobaczymy.

Reset biosu nie pomógł. Czy to odłączając bateryjkę czy poprzez Bios. Nic to nie daje.

Jeszcze jakieś pomysły? 

Gdy skanuje Menadżer urządzeń nie wykrywa żadnych urządzeń pod USB/w ogóle nie znajdę “Innego urządzenia”, którym powinno być USB.

Próbowałem “Dodaj starszy sprzęt” ale tam też nic nie znalazłem.

Słowem “czapa”.  

Proszę pomóżcie. Nie wiem co robić, a bardzo zależy mi na tym usb.

(TheSlowik97) #4

Próbowałem zainstalować XP na innym lapku(na tym samym dysku).

Dalej to samo. Jeszcze popróbuje.  

(TheSlowik97) #5

Reinstalacja sterów nic nie daje. Dodam, że ani system ani sterowniki nie wykrywają Wi-Fi, Bluetootha i Czytnika Kart.

(JNJN) #6

Czyli wygląda, że padła cała magistrala USB na płycie.

(TheSlowik97) #7

Tak to wygląda. Tylko pytanie czemu? Czyżby to wina nowego Biosa? Nic takiego innego nie robiłem, żeby mogła paść cała magistrala USB.

Dodam, że za pomącą klawisza Fn i innych klawiszy da się włączyć Bluetootha i Wi-Fi, a przynajmniej tak wskazują diody. W praktyce po reinstalacji systemu, ŻADNE sterowniki nie wykrywają tych opisanych modułów i Czytnika Kart. Dobrze, że chociaż działa sieciówka po kablu :).

Iść do serwisu, może samemu wymienić płytę główną, a może sprzedać na części.   

Jakiś pomysł co z tym zrobić?    

(Dimatheus) #8

Hej,

• A wbudowana klawiatura i touchpad działają poprawnie?
  • Nie testowałeś przypadkiem jakiegoś USB Killera?
  • Jakieś inne nieznane urządzenie widoczne są w menadżerze urządzeń?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(TheSlowik97) #9

Klawiatura i touchpad działają prawidłowo :).

?

Raczej nie, ale sprawdzę :).

(Dimatheus) #10

Hej,

Dlaczego pytam o działanie klawiatury i touchpada? Bo standardowo są podłączone w laptopie do wewnętrznych portów kontrolera USB. Jeśli coś trafiło kontroler, to klawiatura i tochpad też działać nie powinny.

Co do USB Killera - http://www.dobreprogramy.pl/USB-Killer-zniszczy-porty-USB-by-chronic-dane-rodzine-i-firme,News,68048.html

To akurat dość ważne jest.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(TheSlowik97) #11

XP nie wykrywa mi, żadnych innych urządzeń.

Co do tego USB Killera to idiotyczny pomysł. Nie posiadam takich bez użytecznych urządzeń w domu :).

Da się zainstalować XP z poziomu Windy? Tak jak np. Ubuntu 11.10.

(Dimatheus) #12

Hej,

Ostatnią rzeczą, jaką bym zrobił, to odinstalowanie portów USB przez menadżer urządzeń i restart systemu. Wymusi się wtedy ponowna instalacja kontrolera oraz jego konfiguracja. Może to coś da.

W domu jak w domu. Gorzej jak ktoś w pracy zostawi i opisze jako: “Tajny filmik - zabawy z Kasią.” :slight_smile:

Da, ale to będzie instalacja nakładkowa, a nie czysta z formatowaniem partycji.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(TheSlowik97) #13

Niestety ale to nic nie da.

Pisałem w temacie:

więc nie mam tego jak robić. Próbowałem w panelu sterowania Dodaj Urządzenie i też tam nic nie znalazłem(USB).

Dodam, że na innym komputerze z XP są stery USB w Dodaj Urządzenie.

Nie wiem co z tym robić. Ręce opadają.

Może być bez formatu. Grunt, żeby zobaczyć czy USB i stery będą działać.Wczoraj zrobiłem obraz płyty z XPkiem, bo pomyślałem, że może się przydać :).  Jak tak zainstalować?

(Dimatheus) #14

Hej,

Czyli odpadają wszelkie rozwiązania z uruchamianiem systemów LiveCD czy systemów z karty SD. Wszystko więc wskazuje, że kontroler na płycie jednak wyzionął ducha…

Jeśli myślisz o uruchomieniu obrazu płyty w napędzie wirtualnym, to pewnie nic z tego nie będzie. Ale można spróbować zrobić to nieco inaczej. Wyjmujesz dysk i przekładasz do innego komputera. Tam go formatujesz i inicjujesz instalację Windows XP. Po przekopiowaniu plików - tych na niebieskim, dosowym tle - komputer się restartuje, a Ty go wyłączasz, przekładasz dysk do właściwego laptopa i uruchamiasz dalszą część instalacji.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(TheSlowik97) #15

Już próbowałem. Tylko, że XP wymaga płyty przy instalacji, więc musiałem na innym kompie zainstalować. 

No i lipa, bo została stara konfiguracja sprzętu.

W XPku jest taki mykecz aby chciał się włączyć gdy się go przeniesie na inny komputer. Najpierw trzeba utworzyć punkt przywracania systemu. Potem podłączyć dysk do drugiego kompa i włączyć tryb awaryjny. Przywracamy i gotowe. XP się chce włączyć. Kiedyś sam na to wpadłem gdy nie chciał po przenoszeniu się włączyć system :D. 

Jeszcze jakieś pomysły?

(Dimatheus) #16

Hej,

Ale nawet po przekopiowaniu danych na partycję? Przyznam szczerze, że dawno XP nie instalowałem, więc może faktycznie jest tak, jak mówisz…

A próbowałeś wykonać ten myk? Jakie były rezultaty?

W czasie instalacji nie wykrywa napędu podłączonego do portu USB, by zaczytać płytę instalacyjną?

Pozdrawiam,
Dimatheus

(TheSlowik97) #17

Po prostu zainstalowałem na innym kompie i przeniosłem na tego MSIka :).

Tak. Inaczej bym nie przeinstalował XPka.

Rezultaty bardzie wkurzające niż tego można było się spodziewać po za tym, że mam odświeżonego XPka i kilka nowych problemów(Tak jak wcześniej opisywałem):

Czyli: USB, Bluetooth, Wi-Fi, Czytnik Kart nie działają. Tak jak cytowałem u góry.

(Dimatheus) #18

Hej,

Wszystko więc wskazuje na to, że padła płyta główna. 

Pozdrawiam,
Dimatheus

(TheSlowik97) #19

Kurcze. Na OLX widziałem płytę główną za 30zł tylko, że ma uszkodzone gniazdo ładowania(Dam rade naprawić).

Opłaca się inwestować czy na części sprzedać? W sumie ten netbook jest strasznie słaby np. youtube się zacina przez tego Atoma. 

(Dimatheus) #20

Hej,

No to myślę, że sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Jeśli masz go naprawić po to, by leżał w szafie i zajmował miejsce, to lepiej na części go sprzedać.

Pozdrawiam,
Dimatheus