Netgear

Witam! Mam problem z http://kbserver.netgear.com/products/wgr614v6.asp . Konkretnie w domu mam sam kabel od neta, i podłączam do routera ale muszę zmienić ustawienia adresu MAC, i nie mam pojęcia jak to zrobić… czy ktoś może pomóc? Pilna dość sprawa…

wgr614v42kr3.th.jpgthpix.gif

Jeżeli dostęp do neta nie wymaga podania loginu i hasła to pierwszą opcję ustawiasz tak samo jak na screenie powyżej (czerwone podkreślenie), czyli na wartość “No”.

Jeżeli konfiguracja: adres IP, maska podsieci, brama oraz serwery DNS są u ciebie w sieci pobierane automatycznie z serwera DHCP, to dwie następne opcje również ustawiasz tak jak na powyższym screenie.

Adres MAC zmieniasz ostatnią podkreśloną opcją widoczną na screenie, czyli opcją “Use this MAC address”. Adres MAC wpisujesz taki sam jak wcześniej miałeś przypisany do karty sieciowej, które używałeś do połączenia Internetu. Aby sprawdzić MAC karty sieciowej wchodzisz w Menu start - Uruchom - wpisujesz: cmd i wciskasz enter. Następnie w wierszu poleceń wpisujesz komendę: ipconfig /all, pojawi ci się informacja na temat konfiguracji poszczególnych połączeń sieciowych. Spisujesz MAC adres z interesującej cię karty i taki sam wpisujesz w konfiguracji routera, w polu obok opcji “Use this MAC address”. Adres MAC wpisuj jednym ciągiem, bez dwukropków - router dostawi je sobie automatycznie.

Pamiętaj o poprawnej konfiguracji routera, nie zapomnij zabezpieczyć sieci bezprzewodowej przed niechcianymi gośćmi (jeżeli nie korzystasz w ogóle z bezprzewodowego dostępu do sieci, to wyłącz go zupełnie), do zabezpieczenia użyj klucza WPA-PSK [TKIP], włącz filtrowanie adresów MAC dla sieci bezprzewodowej, ukryj rozgłaszanie nazwy sieci (SSID). Zmień też domyślne hasło służące do logowania się na konto admina w celu konfiguracji routera - wpisz jakieś własne hasło i zapamiętaj lub zapisz je sobie gdzieś.

Dzieki Wielkie! Tylko jeszcze jedno, jak instaluje tego routera mam 3 opcje…

  1. modem+PC

  2. modem+inny router+PC

  3. router z modeme+PC

takiego połączenia, ja mam sam kabel od interentu bez modemu…i ten kabel idzie odrazu do routera… czy to znaczy że muszę mieć modem od dostawcy interentu?

dałem opcje modem+PC i pod koniec instalacji wyskoczyło mi okienko w IE ze stroną www.routerlogin.com żeby wpisać nazwe i hasło uzytkownika czy chodzi o to co sie mam niby logowac na stronie NETGEAR’a?

Nie konfiguruj routera przez tą płytkę dołączoną do niego, bo wielka lipa jest, zero zabezpieczeń i w ogóle. Skonfiguruj go ręcznie przez przeglądarkę, wejdź w Firefoxa lub inną przeglądarkę internetową i w oknie adresu wpisz adres: 192.168.1.1 i wciśnij enter. Powinno pojawić się okienko z prośbą o podanie loginu i hasła, wpisz admin i hasło domyślne (chyba password - ale sprawdź na spodzie routera, tam powinno być napisane).

Jeżeli kabel internetowy idzie od razu do karty sieciowej (zakończony jest końcówką RJ45) to nie musisz mieć żadnego modemu, podłączasz bezpośrednio do karty sieciowej w komputerze lub do routera pod port WAN.

Czyli mam nie instalowac tego co jest na plycie? To jak potem zmienie tego MAC’a ?

Konfigurując router przez przeglądarkę internetową, tak jak napisałem w poprzednim poście. Konfigurator wygląda tak jak na screenie zamieszczonym w moim pierwszym poście.

Jak bedzie działać (bo jestem na uczelni i działam na WiFi) jak wrócę do domu to zapraszam Cie na piwo :smiley: i jak będę miał neta to dam znać co i jak :slight_smile: Dzieki Wielkie!

W Netgearze częściej jest taki adres do konfiguracji: 192.168.0.1 Login: admin Hasło: password

Zresztą na naklejce od spodu routera masz te dane. Z płyty nic nie instaluj.

Witam! ternet już działa… tylko mam pytanie, jak założyć hasło na sieć… żeby nikt nie powołany nie mógł się bez hasła podłączyć :slight_smile:

bryann , nazwij temat konkretnie. Od czego masz dział Sieci… Czytaj opisy działów zanim założysz temat. Zapoznaj się z zasadami pisania na forum. Przenoszę.

Włącz szyfrowanie WPA-PSK [TKIP], jak to zrobisz powinno pojawić się pole do wpisania klucza (hasła).

Możesz też dodatkowo ukryć nazwę sieci bezprzewodowej, odznacz opcję “Enable broadcast SSID” (nazwa może się nieco różnić ale powinna być podobna). Nie jest to konieczne, jednak pomaga chronić sieć przed niechcianymi gośćmi. Wada taka, że nazwę sieci trzeba zapamiętać i przy konfiguracji połączenia bezprzewodowego (np. po zainstalowaniu świeżego systemu na laptopie) podczas ręcznej konfiguracji połączenia bezprzewodowego wpisać ją samemu.

Dodatkowo możesz też włączyć filtrowanie adresów MAC (karty bezprzewodowe o adresach MAC znajdujących się na liście dozwolonych adresów mogą połączyć się z siecią, cała reszta nie). W tym celu odczytujesz adres MAC karty bezprzewodowej w laptopie i w ustawieniach routera włączasz opcję “Enable MAC address filter” (nazwa może się nieco różnić ale powinna być podobna), tam w odpowiednie pole wpisujesz na białą listę wcześniej odczytany adres MAC karty.

Polecam skorzystanie ze wszystkich 3 powyższych metod zabezpieczenia sieci. Żadna z nich stosowana osobno nie daje 100% pewności zabezpieczenia sieci bezprzewodowej, jednak stosowane razem są już bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Nie zapomnij też o podstawowych rzeczach:

  • zmień hasło dostępu do konfiguracji routera na inne!

  • zmień domyślną nazwę sieci SSID na inną!

Teraz wyskoczył inny problem… bo jak włączyłem tą ochronę WPA to nie ma internetu, i nie wiem czy to pomieszałem jakieś ustawienia routera czy mojego laptopa. bo internetu nie mam w domu ani przez router a ni przez sam kabel… tak samo wifi nie działa mi na laptopie na uczelni :confused: Co mogę zrobic? format pomoze?

EDIT

Po ponownym uruchumieniu jest OK ! Więc dzieki za pomoc NEt już jest, więc temat można zamknąć :slight_smile: