Netia bez limitu - czyli ile wycisnę na moich kablach?

(Maciek9991) #1

Cześć wszystkim! Przejdę od razu do rzeczy. Dzwoniąc na infolinie Netii miła pani powiedziała, że pociągnę 20.5 Mb/s na łączach TP. Z kolei na infolinii TP powiedzieli, że max. 10 MB/s na takich kablach. Więc spodziewałem się, że nawet jak wezmę internet od Netii to i tak będę miał te 10 Mb/s i tyle. Cena w Netii była korzystniejsza (z pakietem z telefonem) więc wybrałem internet z Netii. No i jest problem:

Komu nie chce się czytać góry, to tutaj niech zaluka:

Technologia: DSL

Protokół: PPPoA

Szybkość połączenia: 7.46 Mbps Downstream / 0.64 Mbps Upstream

Maksymalna szybkość linii: 9.88 Mbps Downstream / 0.97 Mbps Upstream

Margines zakłóceń: 18.30 dB Downstream / 15.00 dB Upstream

Tłumienie linii: 9.50 dB Downstream / 12.00 dB Upstream

Modulacja linii: G.992.1 Annex A

W umowie pisało, że dadzą mi max. prędkość na tym łączu. Tymczasem mam tylko ok. 7 (w zależności od pory dnia), a tam jest wyraźnie napisane:

Maksymalna szybkość linii: 9.88 Mbps Downstream / 0.97 Mbps Upstream

I moje pytanie: Czy da się coś z tym zrobić i mieć tą całkowicie maksymalną prędkość, czy raczej nie da rady i mam się cieszyć, że chociaż tyle wyciągam. :wink:

(MrAsusrp6) #2

Widocznie to jest max na tej lini, jeżeli jesteś dalej niż 1500m od centrali do zapomnij o 20Mb. U mnie najlepszy wynik na kabelkach Netti to:

1472053816.png

Dziś tyle

1631299274.png

(Agatonster) #3

maciek9991 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Kuba Bed) #4

Zgaduję, że oferta to BSA, więc sprawa nie jest taka prosta. Tutaj możliwe do włączenia są jedynie takie opcje, jakie oferuje TP (1, 2, 6, 10 i 20 Mb/s). Niestety przy ADSL1 możliwe jest maks 6 Mb/s, a żeby mieć wyższą (a spokojnie można byłoby wziąć 20) musieliby Cię przełączyć na ADSL2+. Zadzwoń do nich, poproś o przełączenie na ADSL2+ i zwiększenie prędkości, bo Twoja linia pozwala na znacznie więcej niż aktualne 6 Mb/s.

(MrAsusrp6) #5

A co wyczytasz z moich ustawień routera :smiley:

(Kwarc21) #6

Ja skorzystałem z tej oferty i mam teraz 10 mb na linii TP.Przełączyli mnie na ADSL 2+,sporo też zmniejszył mi się ping.Moje parametry z routera

netu.jpg

(Maciek9991) #7

Mam nadzieje, że teraz lepiej się kojarzy. :slight_smile:

Na przykładzie MrAsusrp6 widzimy (chyba, że nie ma BSA), że jednak nie koniecznie sztywno musi być 1, 2, 6, 10 czy 20.

Skoro na ADSL może iść tylko 6 Mb/s, to może by to tłumaczyło moją sytuację. Tylko jak sprawdzić, czy mam mi udostępniają neta po ADSL1 czy ADSL2+...

(Kuba Bed) #8

Koniec możliwości :slight_smile: chyba, że masz router oparty na chipsecie broadcoma i możesz regulować SNR, wtedy zwiększysz synchro, a tym samym realną prędkość :wink:

jego aktualna prędkość to 20 Mb/s. Każda prędkość ma swoje widełki, a przy tej jest od nieco ponad 10 Mb/a do 20 - dlatego ma synchro mniej więcej 18500 kbps, co daje mu z 15 Mb/s realnie. Nawet, jeśli ma BSA to coś takiego jest normalne.

Różnica między siecią własną Netii/LLU a BSA jest taka, że tam masz widełki od pewnie 128 kbps do 24 Mb/s i jak Ci się połączy, tak będzie. W BSA masz synchro maksymalne dla konkretnej opcji, nie ma tak że nagle (cudem) parametry się poprawią, zmieni się modulacja i masz sporo wyższą opcję. W BSA mogą być oferowane jedynie takie opcje, jakie ma w ofercie TP.

(Kwarc21) #9

maciek9991 -jak widać na moim screenie mam ADSL 2+.Jeśli ktoś ma router to powinien mieć możliwość sprawdzenia.Na modemie sagem fast 800 też chyba da się sprawdzić wciskająć alt +d albo e nie pamiętam dokładnie.

(Maciek9991) #10

1631610872.png

Mi teraz cos takiego wyskoczyło. Ale nad ranem raz doszlo do 9Mb/s. ;D

-- Dodane 05.12.2011 (Pn) 20:51 --

Ja mam taki modem zaisty, że pozazdrościć. NetiaSpot. Ale zawsze coś. Zaraz głębiej się zagłębie w jego opcjach i może coś będzie. :wink:

(djosdanielos) #11

Modulacja linii: G.992.1 to jest adsl 1 teoretycznie max ok 8Mb jak będziesz miał G.992.5 to będzie adsl2+ i wtedy będziesz mógł mieć ok 20Mb dzwoń do netii i poproś o przepięcie na adsl2+

(Maciek9991) #12

Jeżeli zadzwonię do nich i poproszę o zmianę z ADSL na ADSL2+ to zrobią to i będzie szybciej działał net? A przy takich parametrach jak na początku to ile faktycznie mogę osiągnąć na ADSL2+. Bo pytanie, czy jest sens.

(Kuba Bed) #13

Ten modem to badziew i nie radzę go brać jako przykład do sprawdzania parametrów.

(Maciek9991) #14

W umowie jest napisane, że do 20.5 Mb/s jeżeli pozwala łącze. Więc chyba jeżeli mnie przepną na ADSL2+, to powinno już być te max na tym ADSL2+ chyba, prawda? A ta synchronizacja, to co to jest? To jest zależne od nich, czy tylko od odległości od centrali/kabli?

(Kuba Bed) #15

Nie musi być maks, może być realnie 17 Mb/s. Wszystko zależy od odległości od centrali, jakości linii i ilości użytkowników na niej podłączonych. "Krótko" ujmując" - im więcej użytkowników internetu (a szczególnie szybszych opcji), tym większe zakłócenia i przez to niższa synchronizacja, co w efekcie daje niższą prędkość.

(Maciek9991) #16

Dobra. W takim razie jutro dzwonię. Ale jeżeli odmówią, to mogą to zrobić i to jest w ich dobrej woli, czy zmienią na ADSL2+?

(Kuba Bed) #17

To zależy raczej od samej dostępności portów ADSL2+ i później dobrej woli TP. Sama Netia powinna przyjąć zgłoszenie, bo przypuszczam, że oferta jest właśnie na liniach TP (i nie jest to LLU).

(Maciek9991) #18

I nareszcie po kilku(nastu) telefonach przełączyli mnie!

Przed modyfikacją:

1631703487.png

Po modyfikacji (aktualnie):

1773217892.png

Po modyfikacji (ile najwięcej):

1749390982.png

I to co aktualnie pokazuje router:

Technologia: DSL

Protokół: PPPoA

Nazwa użytkownika: [*********@webnet24.pl](mailto: ********* @webnet24.pl)

Szybkość połączenia: 20.71 Mbps Downstream / 0.92 Mbps Upstream

Czas trwania połączenia: 10 godziny, 22 minuty

Maksymalna szybkość linii: 21.06 Mbps Downstream / 1.21 Mbps Upstream

Margines zakłóceń: 8.10 dB Downstream / 6.50 dB Upstream

Tłumienie linii: 8.90 dB Downstream / 6.20 dB Upstream

Modulacja linii: G.992.5 Annex A

Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego te 20.71 Mbps które pokazuje router tak na prawdę nie ma żadnego odzwierciedlenia w wynikach testów (nawet testów dedykowanych przez Netię).

Pozdrawiam!

(Kwarc21) #19

Przy takiej prędkości to powinni cię przełączyć na ADSL2+.Ja mam 10mb i ADSL2+,wtedy ping ci się sporo zmniejszy ja mam ok.25ms.A może w routerze przestaw modulation na adsl2+.

(djosdanielos) #20

maciek9991 ,

Szybkość połączenia: 20.71 Mbps Downstream / 0.92 Mbps Upstream to szybkość synchronizacji ,żeby mieć 20Mb trzeba mieć synchronizację 24544 / 1312 zerknij tu http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/obs ... p/par_neo/

te parametry 20.71 Mbps Downstream / 0.92 Mbps Upstream odzwierciedlają dokładnie to co wyszło w ostatnim speed teście jeśli ci spada prędkość w ciągu dnia poniżej tych 17Mb to obstawiam jakieś przeciążenia martwi mnie ten wysoki ping powinno być w granicach 30ms ,jaki posiadasz router jeśli netia spota to mogą sie zdarzać takie cuda ,i jak łączysz się z internetem kablem czy wifi ?

Margines zakłóceń:8.10 dB to przyzwoita wartość i da się jeszcze wycisnąć troszkę więcej niż 17Mb ale do tego potrzebujesz router z możliwością regulacji Marginesu