Netia FON i nowa sieć

Witam,

 

dziś przeglądając dostępne sieci Wi-Fi w mojej okolicy zobaczyłem sieć o nazwie FON_NETIA_FREE_INTERNET, która jako jedyna była niezabezpieczona. Zainteresowałem się nieco tematem, poszperałem i poczytałem na stronie Netii i sama idea darmowego internetu mocno mnie zaintrygowała. Mam jednak pytanie, prawdopodobnie banalne, jednak sam jestem w tych sprawach raczej zielony. 

 

Czy, aby taka sieć działała, wystarczy że zakupię urządzenie zwane Fonera, które oferują na stronie sklepu Netii? Wystarczy, że postawie sobie toto na biurku, płacąc jednorazowo za zakup i będę mógł śmigać bez opłat, czy żeby toto zadziałało zgodnie z przeznaczeniem, powinienem posiadać w domu już istniejącą sieć, a dołączenie do tego całego Netia FON oznacza tylko to, że będę mógł do takich sieci połączyć się w każdym innym miejscu Polski?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Sieć  jest  tylko  dla osób posiadających  internet  w Netii a nie  dla  wszystkich. Działą to na  tej zasadzie że jeżeli  Ty  udostępnisz, będziesz mógł  korzystać  z  tego co udostępnią inni.

Tak myślałem. Czyli samo kupno Routera nie pomoże, jeśli nie będę miał umowy.

Tak, nie pomoże. Nie korzystałem z FON Netii, ale na 99% trzeba posiadać dane do zalogowania się do takiej sieci. Ta sieć wbrew pozorom nie jest otwarta, użytkownik musi być najpierw uwierzytelniony, aby mógł z niej korzystać. Zaś szyfrowanie transmisji to zupełnie inna sprawa, czyli jeśli nie ma tam WEP czy WPA nie znaczy, że sieć jest otwarta.

To działa na zasadzie, ze trzeba mieć abonament w Netii i potem trzeba się zarejestrować u nich na stronie. Wtedy można z Fona korzystać na całym świecie. Ale ja korzystałem u znajomych, bo mi udostępnili. I działało ok.