Netia No Limits-skaczący snr margin

Mam łączę Netia No Limits (na linii Netii). Zauważyłem, że snr margin dla wysyłania ciągle skacze, chociaż dla pobierania jest stabilny. Oto przykładowe pomiary dokonane przez router gdzieś co 10 sekund:

5.4, 5.7, 5.4, 5.6, 5.5, 8.7, 5.4, 8.7, 5.3, 5.4, 7.8, 5.4, 6.1, 5.5, 5.5, 5.4

Czy takie gwałtowne skoki o 3 dB są normalne? Z jednej strony, skoro nie rwie synchronizacji, to co mam się przejmować tymi skokami, ale z drugiej strony podejrzewam, że wynikają one z jakiejś wady linii, która powoduje też, że mam niższą synchronizację niż mógłbym mieć. Nie wiem jaką mam odległość od centrali, w systemie mają wpisane 900 metrów, ale kiedyś jakiś konsultant dokonał pomiaru elektrycznego i stwierdził 1300 metrów. Konsultanci z Netii twierdzą, że jest wszystko w porzadku. Dodam, że przez jakiś miesiąc miałem synchronizację dla pobierania przy snr margin 3 dB, działało bardzo stabilnie. Miałem też przez tydzień (jak wyłączyli prąd na mojej ulicy) synchronizację aż 18495 kbps przy snr margin 0.9 dB. Jednak Netia nie chce mi obniżyć snr margin, upierają się, że ma być 6 dB. Co im szkodzi obniżyć? Mój router to TP-Link TD-W8950ND. Oto parametry w tej chwili (powyższe wartości snr margin dla wysyłanai mierzyłem kiedy indziej, ale dalej są skoki o 3 dB).

Netia_1.jpg

Netia_2.jpg

twój router ma chipset broadcom więc będzie trzymał połączenie nawet przy snr 1dB

teoretycznie mógłbyś sobie sam obniżyć SNR przez telnet , jednak póki co nie ma takiej możliwości , nie wykluczone że jak wyjdzie nowszy soft do niego to będzie już działać , jak np w w8960n jest taka opcja http://screenshooter.net/8723810/vysyakw

po aktywowaniu telnetu w windows i w routerze można przez telnet zmniejszać snr ,można też programem DMT Tool przykład na filmiku

u mnie na w8960n działa

output power masz trochę za niski 12.4 dB powinieneś mieć koło 20dB (im większa moc tym więcej snr będzie = większe synchro ) może coś sknocili z konfiguracją portu na centrali wygląda to tak jakby moc została z twojej poprzedniej opcji przed no limits gdy był jeszcze spory zapas SNR i nie trzeba było większej mocy)

Moc akurat mam na odwrót niż router podaje z tego co konsultanci z Netii mi podawali. Router podaje dla pobierania 12.4 dB, a dla wysyłania 18.7 dB, a tak naprawdę dla pobierania jest 18.7 dB, a dla wysyłania 12.4 dB. Każdy konsultant mi mówi, że Netia nie ma możliwości obniżenia snr margin, jedynie podwyższenia. Czy to może być wina routera, że dla wysyłania snr margin tak gwałtownie skacze, a dla pobierania jest stabilny? Niby skacze, ale jednak transfer jest stabilny. Czy to możliwe, że przy snr margin 1 dB miałem niecałe 100 błędów super frame i hec? Może błędnie router mierzy snr margin i dlatego mam zaniżoną synchronizację?

graniczny SNR wynosi 6 dB każdy router ma tak ustawione w oprogramowaniu że jeśli spada poniżej 6dB to zmniejsza synchronizację żeby podnieść SNR do tych 6dB bo to jest minimalna stabilna wartość poniżej tego łącze staje się niestabilne ,jeśli moc jest tak jak mówią to masz prędkość taka jaka jest możliwa do osiągnięcia przy tych parametrach oni ci nie obniżą SNR , możesz sobie sam to zrobić i wymusić na routerze że będzie pracował przy obniżonym SNR tylko nie na każdym routerze się da ja mam już nie pamiętam od kiedy tak ustawione http://screenshooter.net/8723810/ggmpcmi jakieś rok temu miałem wyższą synchronizację i to przy wyższym snr http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … acf61.html przez ten ponad rok warunki mi się pogorszyły na linii przybyło użytkowników z wyższymi opcjami i snr też mi skacze teraz w zależności pory dnia ,ale jak nie zrywa to nie ma co panikować

w tp-linkach dziwne trochę są te parametry u mnie power jest na 0 pewnie to jakiś błąd w oprogramowaniu u ciebie zamieniony miejscami

u ciebie pewnie też przybywa tych użytkowników z dnia na dzień i coraz to niższy jest ten SNR to jest stosunek sygnału do szumu im bardziej linia i centrala jest obciążona tym większe szumy na niej są i ten sygnał jest słabszy a skacze dlatego bo nie wszyscy w jednej chwili korzystają z telefonu i internetu ale wieczorami jest najgorzej wtedy najniższa jest synchronizacja i skoki SNR mogą być nawet te 3dB

Wiem, że skoki snr margin są normalne, ale żeby było tak, że jest 9.5 dB, a potem znowu 6.0 dB, potem 9.3 dB to już chyba normalne nie jest, jeśli to dzieje się w tak krótkim czasie. Podejrzewam, że gdzieś na linii jest zaśniedziony styk. Konsultant z Netii mnie poinformował, że zgłosił awarię, czekam co powiedzą. Skaczacy snr margin dla wysyłanie jest problemem sam w sobie, sugeruje jednak, że coś jest nie tak i że gdy się to naprawi, to mogę mieć dużo wyższą synchronizację dla pobierania. Tak mi się wydaje. Chociaż nie wykluczam, że to błędne wskazania routera, skoro problemów ze stabilnością transferu nie widać.

PS. Próbowałem DMT. Niestety mój router nie ma telnetu. Nie dałoby się jakoś przez protokół http zmienić snr margin?

każdy dB snr jest na wagę złota :smiley: jak te skoki są w tak krótkim czasie takie duże to faktycznie warto żeby technik to zbadał , tylko musisz mu wyjaśnić konkretnie sytuacje przy wizycie bo może być tak że podłączy swój modem popatrzy i powie że u niego wszystko jest ok , jak masz aparat telefoniczny to odłącz i zobacz jak wtedy będzie z snr , czasami filtr wysiądzie i są zakłócenia

Odłączałem już telefon, zmieniłem mikrofiltr na ADSL splitter. Nic nie pomogło. Poza tym nie wiem czy problem nie wynika z tego, że u mnie jest taka instalacja, że gniazdko do telefonu jest w innym pokoju i dlatego router nie jest podpięty pod ADSL splitter chociaż telefon jest, a standardowo router i telefon jest podpięty pod ADSL splitter. No i długość kabla od routera do gniazdka wynosi 10 metrów, ale próbowałem kablem o długości dwa metry, nic się nie zmieniło.

Dodane 03.12.2012 (Pn) 17:53

No i zadzwonił do mnie technik kiedy ma przyjechać. Dam znać, czy cokolwiek naprawią.

Dodane 07.12.2012 (Pt) 16:01

Byli u mnie technicy. Wymienili gniazdko, długo coś sprawdzali i nie przyniosło to efektu. Powiedzieli mi, że na kablu od gniazdka do routera tracę 1 mbps (coś sprawdzali i tak stwierdzili). Więc chyba jedyna możliwość jaka mi pozostała to wymienić kabel. Nie wiem czy się trochę nie pogorszyło przez to ich sprawdzenie, transfer jakby mniej stabilny jak coś ściągam. Przydałoby się sprawdzić nie tylko inny kabel, ale też inny router. Jak pojechali na centralę, to mówili mi przez komórkę “na centrali mówią, że nie skacze snr margin”. Podłączyli jakieś czarne urządzenie z napisaem “Netia”, wyglądało mi na jakiś router i sprawdzali. Jeden przez komórkę coś tam nasłuchiwał i sprawdzał. A zanim pojechali na centralę podłączyli jakieś urządzenie ze światełkiem i napisem “Tone”. Coś mierzyli, potem przez komórkę kazali mi podłączyć z powrotem router. Mówili, że z routerami TP-Link są problemy, że nie wiedza jak mój model, że nie znają się na modelach, ale generalnie TP-Link nie do Netii, że lepsze Linksys i Netgear.

musiałbyś pożyczyć od kogoś router jakiś inny i sprawdzić parametry ,wymienić ten kabel .według mnie to po prostu jakoś netia wcześniej ustawiła ci wyższą synchronizację za wysoką i był przez to tak niski sygnał , wydaje mi się że masz nadal ustawioną za wysoko synchronizację na upload bo jest tak niski SNR synchronizacja powinna się ustawiać sama dynamicznie w zależności od parametrów 6dB na down i up to wartość graniczna jak spada to powinno automatycznie przyciąć synchronizację , u ciebie to tak jakby na stałe było ustawione wcześniej na download teraz na upload tak masz ,może to przez ten router tak skacze SNR raz 5 raz 9dB musiałbyś sprawdzić na innym parametry

jeśli są takie skoki snr to synchronizacja też powinna ulegać ciągle zmianie a jak jest u ciebie wtedy ??

Zdarza mi się uzyskać synchronizację dla wysyłania 1270 kbps dzięki temu, że czasem skoczy snr margin i co ciekawe wtedy działa mimo to stabilnie, nie rozłącza, chociaż tak skacze snr margin. Nie ma żadnej dynamicznej zmiany synchronizacji. Jak w danym momencie sieć jest odciążona to da się uzyskać ponad 17000 kbps i potem snr margin dla pobierania spada do 3.0 dB i chodził tak stabilnie przez miesiąc.

Czy router TP-Link TD-W8950ND to dobry router? Faktycznie routery TP-Link są niedobre dla linii Netii, tak jak mówił technik?

Dodane 13.12.2012 (Cz) 22:23

No i firma Netia najwyraźniej dba o klientów na ich własnych liniach. Technicy wymienili jakąś parę kabli w puszce (jakoś tak to określili) i już jest dużo lepiej. Wysyłanie 1277 kbps i snr margin 6.6 dB, a pobieranie 17521 kbps przy snr margin 6.1 dB. Snr margin dla wysyłania skacze tylko w granicach 6.3-6.8 dB.