Netia Spot + Access Point

Witam,

Jestem od kilku tygodni posiadaczem nowego Internetu z Netii. Po dłuższym użytkowaniu doszedłem do wniosku, że konieczne jest zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej. Mieszkam w domku szeregowym, gniazdko telefoniczne znajduję się na parterze, a mój pokój niestety półtora piętra wyżej. Dlatego przewiercanie ścian w moim przypadku odpada. Mam już zakupiony Access Point TP-Link WA5110G. Jestem laikiem w sprawach sieciowych, dlatego nie mam zielonego pojęcia jak zrobić, aby zakupiony przeze mnie AP przesyłał dalej sygnał. Podłączyłem to urządzonko kablem do laptopa i zasilania, zalogowałem się w panel konfiguracyjny. Próbowałem wielu ustawień, ale za każdym razem moje próby kończyły się fiaskiem. Jedyne co udało mi się zrobić, to zmienić adres IP inny dla Netia Spot, a inny dla Access Pointa…

Dodam, że w Quick Setup w konfiguracji AP mam do wyboru: AP Client Router, AP Router, AP. Przy czym AP Client Router dalej dzieli się na PPPoE, Dynamic IP i Static IP. Z tego co czytałem to trzeba ustawić AP na reapeter lub universal reapter. Takie opcje też gdzieś widziałem, bodajże w Wireless Mode --> WAN. Ale jak już wyżej pisałem, kompletnie się na tym nie znam, więc naprawdę proszę o pomoc :slight_smile:

Reasumując, moim celem jest aby AP łączył się radiowo z routerem (bez połączenia kablowego). Prosiłbym o szczegółową instrukcję jak mam po kolei postępować. Czekam na Wasze sugestie. Pozdrawiam :slight_smile:

Jeżeli AP ma radiowo odbierać internet od SPOTA to:

Operation Mode: AP Client Router

Network > WAN: Dynamic IP

Wireless > Wireless Mode: Zaznacz Client następnie zjedź na dół i kliknij SURVEY znajdź swojego spota i kliknij CONNECT.

Wireless > Wireless Security: zaznacz WPA-PSK/WPA2-PSK następnie pozostałe dwie opcje ustaw na AUTOMATIC, a w polu PASSPHASE wpisz swoje szyfrowanie jak nie zmieniałeś ustawień od netii to jest ono podane na dolnej ściance netiaspota.

W tym momencie powinno zacząć działać.

A więc tak. Podane przez Ciebie ustawienia nie działają. W ogóle w Dynamic IP mam coś wpisać ? Albo czy SSID w AP musi mieć taką samą nazwę jak nazwa sieci z routera? Wrzucę parę screenów z AP i routera. I co z MAC Adressami ?

http://imageshack.us/photo/my-images/819/netiai.png/

http://imageshack.us/g/204/ap1w.png/

A tutaj ipconfig jeśli miałby się przydać: http://imageshack.us/photo/my-images/822/ipconfiga.png/

W dodatku po naciśnięciu survey i kliknięciu connect z moją siecią, nic się nie stało.

W Dynamic IP nic nie podajesz wszystkie te pola zostaną automatycznie wypełnione przez serwer DHCP który jest na netiaspocie.

MAC Adresów nie ruszaj póki nie masz interentu :smiley:

Teoretycznie po kliknięciu CONNECT w survey powinna się nazwa twojego WIFI (np. NETIASPOT coś tam)wpisać w pole SSID przy opcji CLIENT jeżeli tak się nie stało to wpisz tą nazwę tam ręcznie następnie kliknij SAVE.

Niby teraz coś pokazuje, że są jakieś odebrane i wysłane pakiety(odebrane są 3 razy większe od wysłanych), ale jak odłączam kabel z laptopa od AP to już nie mogę się zalogować do panelu konfiguracyjnego, wyskakuje błąd strony. W dodatku pokazuje, że zasięg jest dobry, ale… nie przekazuje dalej sygnału. Tzn nie łączy się… dalej jest coś nie tak

Może muszę coś w ustawieniach Netia Spot włączyć ? Ponieważ w Netiaspot, AP nie jest wykrywany? Może ze względu, że na połączeniu kablowym IpV4 zmieniłem ręcznie IP, wpisałem DNS, ponieważ 192.168.1.254 jest przypisany Netiaspot i musiałem to zmienić.

Jeżeli twój AP ma się łączyć po radiu z netiaspotem w trybie AP Client to nie może jednocześnie po radiu ci go udostępniać.

Tak więc:

NetiaSpot -> WIFI -> AP -> Kabel do komputera = Internet :slight_smile:

Jeżeli chcesz jednocześnie to musisz tryb WIFI zmienić z Client na Bridge (Point-to-Point) i zaznaczyć opcje with AP mode i w polu podać MAC address netiaspota i kliknąć save.

Po tej operacji daj znać co się stanie gdyż nigdy tego nie robiłem :wink: WG tego obrazka da się tak zrobić.

000582++++++.gif

ŹRÓDŁO - dotyczy innego modelu, ale tryb to tryb na każdym działa tak samo.

Możliwe, że w tym momencie będzie potrzebne prze konfigurowanie netiaspota w ustawieniach wifi na tryb Bridge, którego obstawiam nie ma :wink: I cały proces może nie wypalić.

Co do adresu IP na komputerze ustaw na automatyczne ponieważ AP będzie przeźroczysty i adres dostaniesz od netiaspota.

Pozdrawiam i powodzenia.

Ok jutro spróbuje się tym pobawić i dam znać. Z tego co patrzyłem to Netiaspot ma opcje bridge :slight_smile:

No to skoro ma to ją tam pewnie będziesz musiał włączyć :slight_smile:

No jak będę mieć czas to popróbuję, ale średnio się na tym znam. A jest opcja żeby połączyć netiaspot i ap kablem poprzez LAN? Mam do AP dokupiona antenkę też tp linka, ale o zysku 8 dBi.

Jeżeli kablem to sprawa jest bardzo prosta.

Kabel do netiaspota podłączasz do portu LAN1,2,3,4 :), a w AP do portu WAN.

W AP tryb WI-FI w WIRELESS > WIRELESS MODE ustawiasz na Access Point oraz zaznaczasz Enable SSID Broadcast.

W WIRELESS > BASIC SETTINGS ustawiasz:

SSID: nazwa sieci jaka chcesz :wink:

REGION: Poland

CHANNEL: Auto

Power: daj na maksa skoro ma się przebijać przez ściany :wink:

Mode: 54 Mbps

W WIRELESS > Security ustaw sobie szyfrowanie jakie chcesz mieć.

W NETWORK > WAN ustaw Dynamic IP

I to wsio teraz połącz się laptopem z AP po wifi adres dostaniesz od APka.

Net powinien się w tym momencie pojawić.

Jeżeli nie będą się otwierać strony, a ping do adresu np 212.77.100.101(WP) działa to w AP w DHCP podaj adresy dns ręcznie.

Pozdrawiam

Hmmm, tylko ze AP ma tylko jedno wejscie i jest to LAN. W dodatku moge skonfigurowac AP nie podlaczajac go do netiaspotu, jesli chce aby kablowo przesylal sygnal?

W trybie Access Point wejście LAN zmienia się w WAN.

Tak możesz go konfigurować bez podłączania do netiaspota tylko najpierw pamiętaj o włączeniu trybu Access Point w ustawieniach WIFI i wtedy po radiu na niego wejdziesz i będziesz mógł konfigurować.

Tak wlasnie robilem i nawet pokazywalo mi ze LAN zmieni sie w WAN i nastapi ponowne zaladowanie konfiguracji, tylko ze wlasnie po tym wyskakuje mi blad strony i nie chce sie polaczyc z ustawieniami…

Po zatwierdzeniu łączysz się z AP po radiu czy kablem ?

jak ustawie opcje AP i ją zaakceptuje, to potem nie mogę wejsc juz do panelu konf. i ustawic reszte rzeczy…

Bo wtedy musisz połączyć się z AP po radiu po kablu już nie wejdziesz bo pewnie czeka na DHCP od netiaspota.

Po prostu po zatwierdzaniu laptopem połącz się z AP po radiu i wejdź na adres LANowy routera domyślnie 192.168.1.1