[Netia Spot] Statyczny adres IP

Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem NetiaSpot’u i tym razem za zadanie obrałem sobie ustawienie statycznych adresów IP. O ile początkowo miałem problemy ze zlokalizowaniem ewentualnych opcji ustawienia czegoś takiego, to teraz pomimo tego, że wiem co robię - Dystrybucja adresów IP - modem dostaje świra. Albo dodaje adres po czym po chwili go usuwa, nie dodaje go wcale bez żadnego komunikatu o błędzie, albo nie dodaje go zwracając, że znajduje się na liście dany adres IP/MAC pomimo tego, że tak nie jest. Czy ktoś zmierzył się z takim problemem i wyszedł z tego zwycięsko, a może ja coś źle robię?

Odłącz od sieci wszystkie komputery. Uruchom ponownie lub zresetuj do ustawień fabrycznych router. Skonfiguruj pulę adresów dla serwera DHCP. Routery domyślnie przyjmują pierwszy możliwy adres, ale stosuje się również ostatni możliwy. Proponnuję ustawić routerowi właśnie ostatni adres, np. 192.168.1.254. Teraz możesz przydzielić pulę adresów dla DHCP - 192.168.1.1 - 192.168.1.253 lub mniejszą, jeśli tyle adresów nie potrzebujesz. Następnie utwórz reguły dla adresów przypisywanych statycznie. Spisz sobie na kartkę wszystkie MAC adresy i wpisz je w ustawieniach routera (adresację najlepiej sobie wcześniej zaplanować, będzie Ci łatwiej zarządzać komputerami w sieci). Gdy już skonfigurujesz router, podepnij komputery do sieci i sparwdź czy dostają prawidłowo adresy.

 

DHCP ma to do siebie, że nawet jak przypiszesz adres statycznie, to i tak go nie przydzieli, jeśli jest wykorzystywany przez innego hosta. DHCP nie wymusi zmiany dopóki dzierżawa nie wygaśnie. DHCP przed wygaśnięciem dzierżawy sprawdza czy jakiś host jest aktywny w sieci, wysyłając zapytanie ICMP i jeśli jest odpowiedź przydziela ten sam adres zgodnie z prośbą hosta (host prosi zawsze o ostatnio używany adres, jeśli DHCP stwierdzi, że adres jest wolny, przypisuje go), tak samo jest w przypadku, gdy inny host prosi o adres, który nie jest wolny. Stąd mogą wynikać Twoje problemy.