NETTOP alternatywą dla "zwykłego" PC-ta?

Witam,

Ponieważ mój sprzęt jest już dość leciwy, zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami :

  1. modernizacja starego PC-ta (Core i5, płyta, pamięć, grafika = ok.2100 zł),

  2. sprzedaż starego PC-ta za symboliczną kwotę i kupno nettopa = ok. 1200 zł (monitor mam HP 22")

do tego dysk sieciowy np. Synology - 520 zł

Wyjaśniam, dlaczego taka różnica w koncepcjach.

Praktycznie gry mnie nie interesują.

Sprzęt do prac biurowych, internetu, filmów HD i obróbki wideo.

Oczywiście nie należy porównywać sprzętu punkt 1 i 2, ale jak mam wydać

ok. 1200-1500 zł to, żeby mieć dobry sprzęt może to być również 2100 zł, ale po co ?

stąd pomysł z nettopem. Monitor mam dobrej klasy, a do powyższych zastosowań

mała zgrabna jednostka z małym poborem prądu byłaby rozsądnym rozwiązaniem,

ale czy napewno ?

Jakie jest Wasze zdanie o poszerzającej się ofercie sprzętu typu NETTOP,

do “zwykłych” zastosowań w porównaniu do klasycznego PC-ta

o podobnych parametrach ?

Notebook posiadam, a interesuje mnie jeszcze zakup dysku sieciowego NAS.

Nie warto jak masz zamiar obrabiać filmy, i bawić się jeszcze w HD, nettopy maja słabe proce Atom czy DC E5200, grafy prawie każdy ma Intela, dysków za pewne wiele się nie dołoży, a zew NAS szybki nie jest nie do obróbki. Lepiej PC, wstawić zamiast 4770 jakiegoś taniego Radeona HD, do gier się nie nada ale film przerobi. Za 1500 zł wolę mieć np X4 620 ok 330 zł, płytę GA-MA785GT-UD3H z zintegrowanym HD 4200, 2-4GB np Goodram 1333, dyski w raid np Samsungi F3, resztę ze starego kompa.

Tobi ,

Trochę, żle się wyraziłem.

Chciałem zrobić taka konfigurację :

  1. NetTop + monitor HP 22" do prac biurowych, internetu

  2. Notebook (ten z podpisu) do filmów HD i obróbki wideo, podłączenie do TV 32" HDMI

  3. NAS Synology - dysk sieciowy.

Dlatego ta koncepcja z energooszczędnym “maleństwem”.

Co do nettopa - może lepiej się zdecydować na netbooka (podłączyć tylko monitor, klawiaturę i tego NASa) - w każdej chwili go możesz też wziąć pod pachę, zamiast ciężkiego laptopa…

Nie. Zdecydowanie nie ! To ma być urządzenie stacjonarne.

O tym jestem przekonany.

Nie stanowi dla mnie problemu noszenie laptopa.

Pomyślałem teraz, że zamiast kupować NetTopa to może jednak

złożyć go samemu, ale to w osobnym wątku.

Nie mam dużego doświadczenia z nettopami ale ostatnio zakupiłem AsRock ION 330 z dwurdzeniowym procesorem Atom. Do tego dokupiłem XP. Docelowo komputer ten pracuje z systemem pomiarowym oraz służy do prac biurowych. Muszę przyznać że miałem trochę wątpliwości co do sensu takiego zakupu i czy nettop będzie współpracował z różnymi urządzeniami.Do tej pory nie miałem z nim żadnego problemu, chodzi wyśmienicie, cichutko i nie żałuję zakupu. Nie testowałem go jedynie pod kątem HD bo nie mam takiej możliwości. Ma też jedną wadę: brak jakiegokolwiek przedniego portu USB a te z tyłu dość ciasno rozmieszczone (rozwiązaniem może być klawiatura z hubem USB lub sam hub USB). Przy wyborze komputera weź też pod uwagę że część nettopów nie ma napędu optycznego. Nie spotkałem też nettopów z napędem blue-ray co wydaję się dziwne z uwagi na docelowe zastosowanie nettopów czyli HD…

Są, są … nawet Asrock. Zobacz sam : Asrock NetTop Series.

U nas też do kupienia. Zobacz na Allegro.

Ten Asrock, Atom 330 ION jest ciekawą propozycją.

Można też samemu złożyć takie pudełko np. na płycie Asusa.

Coraz więcej się tego pojawia.