Nie chodzi radiówka na Ubuntu 7.04, żaden sposób nie pomaga

Witam. Od roku miałem neostrade na ubuntu 7.04 (frywolny flumar czy jak tam sie zwie…) jednak po skonczeniu umowy z neo podpisalem z lokalną siecią która oferuje internet radiowy. Problem w tym, że nie umiem skonfigurować internetu na tej dystrybucji. Próbowałem przez ikonke w tray’u, w narzędziach sieciowych, przez konsole też sie bawiłem jednak nic z tego. Szukałem przez 2 dni o tym w google, probowalem roznych sposobów jednak nie idzie. Mam RaLink RT2400. Proszę o pomoc w skonfigurowaniu internetu.

  1. zaktualizuj system do nowszej wersji bo ta jest już stara.

  2. http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,92.0.html

  1. Mam zamówić nową wersję na stronie Linuksa?

  2. Czynności z tego artykułu wykonać na nowej wersji czy mogę jeszcze na starej?

  1. możesz zamówić lub ściągnąć lub po prostu zaktualizować

  2. tak możesz na starej

Wszystko szło dobrze do kroku: “potem wklep sudo ndiswrapper -i sciezka do sterownikow/sterownik”

Wpisałem tą ścieżke po czym dałem Enter i komunikat typu “sudo ndiswrapper not command” czy coś w tym stylu. Co jest nie tak :|?

Nie masz zainstalowanego ndiswrappera.

Więc jak to mogę zrobić? Jestem zielony jeżeli chodzi o linuksa.

Ubuntu 7.04 bez problemu obsługuje rt2400 i nie potrzeba ndiswrappera. Wiem, bo mam sieciówkę na tym czipsecie i właśnie od Ubuntu 7.04 nie miałem z nią żadnych problemów, w czasach kiedy korzystałem jeszcze z Ubuntu.

Spróbuj wykonać następujące czynności:

Uruchom terminal - Aplikacje>Akcesoria>Terminal i nim wpisuj po kolei:

sudo su


ifconfig wlan0 down


modprobe rt2400


ifconfig wlan0 up


iwconfig wlan0 essid nazwa_nadajnika

gdzie: wlan0 - to interfejs sieciowy, czyli twoja karta sieciowa, aby sprawdzić jak jest oznaczona w systemie w konsoli wpisz:

iwconfig

I powinieneś zobaczyć coś podobnego:

gentoo roobal # iwconfig

lo no wireless extensions.


eth0 no wireless extensions.


sit0 no wireless extensions.


gentoo roobal #

W chwili obecnej nie korzystam z radiówki, więc mam ją całkowicie wyłączoną, dlatego jej nie ma na tej liście :slight_smile: nazwa_nadajnika - tu podajesz nazwę punktu dostępowego do sieci radiowej, czyli do nadajnika, który wysyła sygnał. Jeśli adres masz przydzielany przez DHCP to wpisujesz jeszcze:

dhclient wlan0


exit

I jeśli wszystko poszło zgdnie z planem wyłączasz terminal.

Pozdrawiam!

Na dzień dobry pojawił się szereg błędów:

przy sudo su - error while getting interface flags: No such device

przy ifconfig wlan0 down - to samo

przy modrobe rt2400 - /etc/modprobe.d/blacklist.save.1 line 36: ignoring bad line starting with ‘^0’

przy ifconfig wlan0 up - to samo co przy dwóch pierwszych

przy iwconfig wlan0 essid nazwa_nadajnika - eror for wireless request “set essid” (8b1a)

Moja karta to rt2400. W ubuntu z tego co widziałem widnieje jako RT2400PCI. Próbowałem tak i tak, jednak bezskutecznie.

Jak mogę wreszcie mieć internet na pingwinie?

Hmm, napisałem sudo su, abyś mógł przełączyć się w ten sposób na konto roota, gdyż nie chciało mi się pisać przy każdej komendzie sudo. Spróbuj te same komendy po prostu poprzedzić tym sudo, czyli:

sudo ifconfig wlan0 down

itd. Wszystkie komendy, które podałem.

Sprawdź czy czasem moduł rt2400 nie jest dodany do czarnej listy:

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist

Linia 36, wg tego co błąd pokazuje. Jeśli jest na tej liście to albo usuń albo zahaszuj, czyli dodaj kratkę przed tym wpisem (#), coś w tym stylu:

#blacklist rt2400

Tak ściślej to nie jest model karty tylko czipset, z którego korzysta twoja karta sieciowa, moduł rt2400 na pewno działa prawidłowo pod Ubuntu zwłaszcza 7.04, bo jak pisałem wyżej mam kartę na tym czipsecie na moim desktopie i działała bez problemów. System ją automatycznie konfigurował od tej wersji.

Pozdrawiam!

Najpierw usunąłem linijki z blacklist, potem zacząłem coś sie bawić w tym graficznym ustawieniu połączenia i się naprawiło:D Dzięki wielkie za pomoc. Szczególnie dziękuję roobal’owi :wink: