Nie da się sformatować pendriva - jest tylko do odczytu

(Pointer) #1

Witam

Może znajdzie się osoba tak dobra która wytłumaczy mi jak "głupiemu" jak się formatuje pendrive na którym wcześniej był linux ubuntu i zrobił się on tylko do odczytu żeby wrócił do używalności - próbowałem już tylu różnych programów a żaden nic nie daje i jest nawet czasem gorzej niż było

• do tego jak sformatować HDD żeby instalator Win 7 to widział

(roobal) #2

Pod jakim systemem chcesz formatować pendrive?

(Dariuszparyla) #3

Pendrive możesz spokojnie machnąć 

HP USB Disk Storage Format Tool, jeśli to system windows.

do HDD (między innymi) polecam :Ultimate Boot CD

(Pointer) #4

FAT32 lub NTFS żeby wsadzić tam Windowsa 7

HP USB Disk Storage Format Tool - ten soft nic nie daje bo próba wsadzenienia na pena wina kończy się tym że pen jest tylko do oczytu

udało mi się doprowadzić do sytuacji że odpaliłem instalator Windowsa 7 ale nie wykrywa 250gb dysku które mam

diskpart

list disk

select disk n - twól wylistowany

clean

convert mbr

exit

te komendy nic nie dały a GParted nie udało mi się zbutować, znaczy widzę tylko 1 okono wyboru po uruchomieniu i wybieram 1 opcje i dalej nic - Gparted robiłem na windowsie boota

mówiąc skrótowo chce się pozbyć Ubuntu i wrócić do windowsa

(Dariuszparyla) #5

Prawdopodobnie instalator nie wykrywa tego dysku, bo jest zdeklarowany na linuksowym systemie plików (któryś ext). Musisz go sformatować pod ntfs, ew. fat32

(Atronics) #6

zobacz czy by dało efekt

http://www.youtube.com/watch?v=RvtuTk0CoiY

(Pointer) #7

Próbowałem iść tym filmikiem problem polega na tym że po 1 okienku i wybraniu 1 opcji nic się nie dzieje nic się nie pojawia i to po dłuższym czasie

Pena z tym programem szykowałem na Windosie w programie Lili

Tak ubuntu pokazuje mi system plików ext4

specialnie piszę osobno żeby się nie mieszało

odpaliłem program WinSetupFromUSB i ustawiłem MBR i PBR żeby było ustawione na Windowsoskie tylko niech mnie teraz ktoś oświeci co z Dyskiem

(sr57be45) #8

gparted nie jest wstanie “usunąć” ext4 (dziwne) ? 

Ewentualnie spróbuj tu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html usunać ext4 a potem tworzysz fat/ntfs

(Pointer) #9

tak jak jest na filmiku wybieram 1 opcję i jemu przechodzi do następnych opcji a ja po 15 min nadal widziałem tylko tło a 1 opcje mi znikneły i przez 15min nic nie było

dobra udało mi sie sformatować ten dysk ale inslator windowsa dalej nie pozwala mi na użycie jego wskazałem go nawet i wtedy pojawiają się wtedy treść błędu którego wogule nie ogarniam

a dwa czemu nadal w menu bootowalnym wisi mi ubuntu mimo sformatowanego dysku i swapu linuxa ?

(sr57be45) #10

Czy pendrive to “16GB” czy “8GB” ?

7 32bit beta pamiętam że mieściła się w 10 GB może to 8GB ? 

Ubuntu będzie się pokazywać bo nie usunęły się chyba wpisy w “mbr/ boot sector” dysku twardego lub na pendrive jest ten “mbr” .  Możesz w biosie ustawić kolejność na pamięć przenośną i odłączyć dysk twardy na czas instalacji dla pewności.

(Pointer) #11

To był pendrive 32gb

Ale już po problemie :slight_smile:

do wrzucenia na pena 7 użyłem programu co dopiero pokazał się na DP univeral Installer i z boot menu wybrałem Dysk zamiast pena w instalatorze winna jeszcze przekonvertowałem partycje z gpt i poszło

Dziękuje wszystki za zainteresowanie :slight_smile:

(roobal) #12

Pytałem o system opreacyjny, a nie o system plików.

(wojciech.brayer) #13

dawaj to
umount /dev/^sdc1 lub sdd itp^
i teraz to
sudo mkfs -t vfat /dev/^sdc1 lub sdd itp^

i po robocie.