Nie da się zainstalować Windows XP

(Iguanab) #1

Witam

Zainstalowałem sobie Windowsa 7 lecz nie przypadł mi do gustu. Gdy wsadzam płytke z xp-ka i daję instaluj wyskakuje komunikat, że wersja którą chcę zainstalować jest starsza od tej którą mam. Bios coś nie reaguje gdy wyłączam boot-owanie dysku. HELP! !!

(Strzala125) #2

Zrobiłeś formata dysku C ? Jeżeli nie? zrób go, włóż płytkę XP-ka i instalujesz :slight_smile:

(Ultimaa) #3

(Iguanab) #4

Sorry wkładam płykte daję formatuj i wyskakuje okienko, że nie można sformatować dysku na którym jest windows.

(Ultimaa) #5

Pewnie że sie nie da. Nie sformatujesz partycji na której jest windows jeśli masz go włączonego. To tak jak byś usunął komuś serce w czasie życia i po tej operacji wymagał żeby dalej do Ciebie mówił :wink: I boot musi działać, napisz dokładnie co jest nie tak.

(Piotrk124) #6

to użyj płyty liveCD np. linuxa.

(Iguanab) #7

http://img442.imageshack.us/i/beztytuuin.jpg/ mam nadzieje, że to wystarczy. Bootowanie nadal nie działa.

(Ultimaa) #8

Cały czas radzicie mu żeby sformatował partycje z windowsem albo użył płytki live CD linux'a. Wszystko ok ale przeczytajcie pierwszy post jak ma to zrobić jak nie działa mu bootowanie płyt? Więc nie uruchomi live CD z linuxem . A nawet jak sformatuje jakimś cudem pod windowsem partycje "C" to zostanie bez niczego, wiec czytajcie dokładnie i dopiero starajcie się pomóc.

Edit.

Tak jak napisałem wcześniej z pod "7" nie zainstalujesz XP. Przynajmniej ja nie wiem jak. A i boot musi działać. Jeśli nie to spróbuj wgrać nowy bios do płyty. Bez tego będzie Ci ciężko coś zrobić... Zostaje jeszcze Windows XP bootowany z Pendriv'a. Dużo jest tego u wujka google jak coś to poszukaj. Ale zaczął bym od aktualizacji biosu. A i sprawdź na innej płytce czy się bootuje, być może to wina źle nagranej płyty.

(Iguanab) #9

Płyta na 100% jest sprawna. Bootowanie nadal nie działa :confused: nie ma jakiegoś sposobu, żeby to wszystko obejść?

(MASH 4077) #10

Tutaj masz opisane co masz robić krok po kroku http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

(Ultimaa) #11

Według mnie nie da się. Może ktoś inny wie jak to niech się wypowie. Bootowanie musi działać. Tak jak pisałem może pomoc update biosu. Jeśli nie to na 90% robisz coś źle. Napisz jaki masz bios i jak ustawiasz żeby bootowało Ci płytę.

(MaRa) #12

Z fotki wynika, że nie powiodła się próba instalacji Windows XP z poziomu 7.

Jeśli nie udaje się przy próbie wystartowania komputera z płyty z XP, to może:

1) Jest to próba zaktualizowania a nie nowej instalacji

2) Siódemka coś namieszała z partycjami na dysku. To możliwe, jak ja testowałem siódemkę, to jej instalator tworzył kilka partycji, których łączna wielkość przewyższa wielkość dysku :!: :?: , w tym jedna "zarezerwowana przez system". Nie wiem, o co w tym chodzi, coś siódemka ma zmienione.

Można spróbować po uruchomieniu z płyty instalacyjnej XP w oknie wyboru partycji usunąć po kolei wszystkie partycje, by dysk był bez partycji, następnie zrestartować i utworzyć nowe partycje. Po restarcie będzie widoczny dysk bez poprzednich dziwnych wirtualnych partycji.

Jeśli XP jednak będzie głupiał, pozostanie ostateczne rozwiązanie - program KillDisk Free: http://www.killdisk.com/ :razz:

Można utworzyć dyskietkę, można nagrać płytę botowalną. Po uruchomieniu zaznacza się dysk, wciska F10 i w okienku wpisuje wyświetlone polecenie. Program zacznie zamazywać dysk zerami.

Można w ten sposób zamazać cały dysk, wtedy praktycznie nie da się odczytać żadnych danych, dysk będzie goły jak święty turecki, ale to trwa, od pół godziny do kilku godzin w zależności od dysku. Można też po kilku chwilach przerwać zamazywanie (Esc), ale już nie będzie żadnych danych o partycjach umieszczonych na początku dysku, będzie widziany jako pusty.

Może też być tak, że napęd optyczny i dyski to SATA, wtedy instalacja XP będzie bardzo utrudniona, gdyż nie widzi on tych napędów. Można to zmienić w BIOSIe, opcja "legacy" zamiast "AHCI" czy podobna.

(Adalbert) #13

Zrób zdjęcie jak masz ustawione w BIOSie bootowanie.

(Iguanab) #14

Jeżeli komuś nie pasuje jakość to sorry :wink: http://img265.imageshack.us/i/sdc14596.jpg/ chciałem zaznaczyć, że mam wszystko ustawione tak jak niby w serii. Miałem restart biosu bo baterie wymieniałem więc jak coś mam źle to proszę o wskazówkę :wink:.

(Adalbert) #15

Przesuń "ATAPI CD-ROM" na pierwszą pozycję (jak to zrobić, zapewne masz napisane na dole / z boku ekranu) i wychodząc z BIOSu zapisz ustawienia. Komputer się zresetuje i jak będzie płyta instalacyjna z Windowsem wsadzona, to powinien się uruchomić instalator (oczywiście trzeba wcisnąć dowolny klawisz jak zapyta o to czy zastartować z płyty).

(Karolcia220) #16

Najprościej będzie jak wyjmiesz dysk, podłączysz go do innego komputera np: kolegi, sąsiada ale tak żeby windows był uruchomiony z jego dysku i wtedy zrobisz formata partycji c na swoim dysku. Ponownie podłączasz dysk do swego PC, ustawiasz botowanie i instalujesz xp na pustą partycję.

(Iguanab) #17

Kurcze i chyba tak zrobię bo przestawienie tego botowania cd na pozycje 1 nie działa ;/

(Adalbert) #18

Jak może nie działać? Jak wciskasz te klawisze, które są do zmiany pozycji to musi działać, albo BIOS się popsuł i ratunek w aktualizacji... Może nie to wciskasz co trzeba? Zrób zdjęcie całego ekranu wyboru bootowania.

(Karolcia220) #19

Może coś jest nie tak z płytą z Windowsem, sprawdź u kogoś innego czy działa bootowanie.

(Adalbert) #20

A co za różnica czy płyta działa, jak nie da się przestawić bootowani...