Nie da się zainstalować Windows XP

Witam

Zainstalowałem sobie Windowsa 7 lecz nie przypadł mi do gustu. Gdy wsadzam płytke z xp-ka i daję instaluj wyskakuje komunikat, że wersja którą chcę zainstalować jest starsza od tej którą mam. Bios coś nie reaguje gdy wyłączam boot-owanie dysku. HELP! !!

Zrobiłeś formata dysku C ? Jeżeli nie? zrób go, włóż płytkę XP-ka i instalujesz :slight_smile:

Sorry wkładam płykte daję formatuj i wyskakuje okienko, że nie można sformatować dysku na którym jest windows.

Pewnie że sie nie da. Nie sformatujesz partycji na której jest windows jeśli masz go włączonego. To tak jak byś usunął komuś serce w czasie życia i po tej operacji wymagał żeby dalej do Ciebie mówił :wink: I boot musi działać, napisz dokładnie co jest nie tak.

to użyj płyty liveCD np. linuxa.

http://img442.imageshack.us/i/beztytuuin.jpg/ mam nadzieje, że to wystarczy. Bootowanie nadal nie działa.

Cały czas radzicie mu żeby sformatował partycje z windowsem albo użył płytki live CD linux’a. Wszystko ok ale przeczytajcie pierwszy post jak ma to zrobić jak nie działa mu bootowanie płyt? Więc nie uruchomi live CD z linuxem . A nawet jak sformatuje jakimś cudem pod windowsem partycje “C” to zostanie bez niczego, wiec czytajcie dokładnie i dopiero starajcie się pomóc.

Edit.

Tak jak napisałem wcześniej z pod “7” nie zainstalujesz XP. Przynajmniej ja nie wiem jak. A i boot musi działać. Jeśli nie to spróbuj wgrać nowy bios do płyty. Bez tego będzie Ci ciężko coś zrobić… Zostaje jeszcze Windows XP bootowany z Pendriv’a. Dużo jest tego u wujka google jak coś to poszukaj. Ale zaczął bym od aktualizacji biosu. A i sprawdź na innej płytce czy się bootuje, być może to wina źle nagranej płyty.

Płyta na 100% jest sprawna. Bootowanie nadal nie działa :confused: nie ma jakiegoś sposobu, żeby to wszystko obejść?

Tutaj masz opisane co masz robić krok po kroku http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

Według mnie nie da się. Może ktoś inny wie jak to niech się wypowie. Bootowanie musi działać. Tak jak pisałem może pomoc update biosu. Jeśli nie to na 90% robisz coś źle. Napisz jaki masz bios i jak ustawiasz żeby bootowało Ci płytę.

Z fotki wynika, że nie powiodła się próba instalacji Windows XP z poziomu 7.

Jeśli nie udaje się przy próbie wystartowania komputera z płyty z XP, to może:

  1. Jest to próba zaktualizowania a nie nowej instalacji

  2. Siódemka coś namieszała z partycjami na dysku. To możliwe, jak ja testowałem siódemkę, to jej instalator tworzył kilka partycji, których łączna wielkość przewyższa wielkość dysku :!: :?: , w tym jedna “zarezerwowana przez system”. Nie wiem, o co w tym chodzi, coś siódemka ma zmienione.

Można spróbować po uruchomieniu z płyty instalacyjnej XP w oknie wyboru partycji usunąć po kolei wszystkie partycje, by dysk był bez partycji, następnie zrestartować i utworzyć nowe partycje. Po restarcie będzie widoczny dysk bez poprzednich dziwnych wirtualnych partycji.

Jeśli XP jednak będzie głupiał, pozostanie ostateczne rozwiązanie - program KillDisk Free: http://www.killdisk.com/ :razz:

Można utworzyć dyskietkę, można nagrać płytę botowalną. Po uruchomieniu zaznacza się dysk, wciska F10 i w okienku wpisuje wyświetlone polecenie. Program zacznie zamazywać dysk zerami.

Można w ten sposób zamazać cały dysk, wtedy praktycznie nie da się odczytać żadnych danych, dysk będzie goły jak święty turecki, ale to trwa, od pół godziny do kilku godzin w zależności od dysku. Można też po kilku chwilach przerwać zamazywanie (Esc), ale już nie będzie żadnych danych o partycjach umieszczonych na początku dysku, będzie widziany jako pusty.

Może też być tak, że napęd optyczny i dyski to SATA, wtedy instalacja XP będzie bardzo utrudniona, gdyż nie widzi on tych napędów. Można to zmienić w BIOSIe, opcja “legacy” zamiast “AHCI” czy podobna.

Zrób zdjęcie jak masz ustawione w BIOSie bootowanie.

Jeżeli komuś nie pasuje jakość to sorry :wink: http://img265.imageshack.us/i/sdc14596.jpg/ chciałem zaznaczyć, że mam wszystko ustawione tak jak niby w serii. Miałem restart biosu bo baterie wymieniałem więc jak coś mam źle to proszę o wskazówkę ;).

Przesuń “ATAPI CD-ROM” na pierwszą pozycję (jak to zrobić, zapewne masz napisane na dole / z boku ekranu) i wychodząc z BIOSu zapisz ustawienia. Komputer się zresetuje i jak będzie płyta instalacyjna z Windowsem wsadzona, to powinien się uruchomić instalator (oczywiście trzeba wcisnąć dowolny klawisz jak zapyta o to czy zastartować z płyty).

Najprościej będzie jak wyjmiesz dysk, podłączysz go do innego komputera np: kolegi, sąsiada ale tak żeby windows był uruchomiony z jego dysku i wtedy zrobisz formata partycji c na swoim dysku. Ponownie podłączasz dysk do swego PC, ustawiasz botowanie i instalujesz xp na pustą partycję.

Kurcze i chyba tak zrobię bo przestawienie tego botowania cd na pozycje 1 nie działa ;/

Jak może nie działać? Jak wciskasz te klawisze, które są do zmiany pozycji to musi działać, albo BIOS się popsuł i ratunek w aktualizacji… Może nie to wciskasz co trzeba? Zrób zdjęcie całego ekranu wyboru bootowania.

Może coś jest nie tak z płytą z Windowsem, sprawdź u kogoś innego czy działa bootowanie.

A co za różnica czy płyta działa, jak nie da się przestawić bootowani…