Nie działa 7-zip z menu kontekstowego

Chcę zaszyfrować plik za pomocą 7-zip, ale nie mam tej opcji :frowning: Nie wiem dlaczego teraz jej nie mam, wcześniej miałem, co muszę zrobić żeby się pojawiła?


https://gyazo.com/8c92978905bde256c25bed48cf18d0b8

Powinieneś mieć w menu pozycję “7-Zip” a w niej “dodaj do archiwum…”. Po kliknięciu “dodaj do archiwum” pojawią się opcje i jedną z nich będzie szyfrowanie. Jeżeli nie masz pozycji 7-zip to przeinstaluj 7-zip https://www.7-zip.org/ ( [Download] 64-bit x64 1.4 MB)


obraz

Sprawdź czy może przytrzymanie Shift przywraca tymczasowo na listę 7-zip.

Przeinstalowałem 7-zip i już mam te opcje, dlaczego więc wcześniej ich nie było jak myślicie? Co ewentualnie robić/czego unikać by zawsze te opcje były? Coś w ustawieniach 7-zip-a zmienić niż jest domyślnie?

a i co to jest opcja CRC SHA? Do czego służy ?

https://gyazo.com/b80425fef699b20bba06f5a821635928

Trudno powiedzieć co spowodowało że 7-zip zniknął z menu. Zawsze możesz sprawdzić czy opcja integracji jest aktywna (trzeba uruchomić 7-zip jako administrator, żeby ją zmienić)
obraz

@Bradlee ok dzięki za pomoc :slight_smile: zastanawialem sie co jest nie tak

Proszę bardzo. Pozycja CRC SHA służy do wyliczenia tzw sumy kontrolnej. Jeżeli pobierasz plik z Internetu i chcesz upewnić się, że pobrał się on bez błędów albo jakiś haker coś w nim nie podmienił, to po pobraniu tym narzędziem możesz obliczyć sumę kontrolną.

Twórca oprogramowania również oblicza takie sumy i umieszcza je w pliku. Wystarczy porównać czy nasza suma zgadza się z tą od producenta. To ma znaczenie przy krytycznych zastosowaniach, gdzie nie możemy sobie pozowlić na błąd (serwery Internetowe z krytycznymi danymi itp). Może to wyglądać np tak:

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/SHA256SUMS

a jak robię przeinstalację 7-zip to w dysku C w folderze Program files w folderze 7-zip wszystko pozostaje bez zmian? Tz. jak pierwszy raz instalowalem 7-zip to utworzył mi się ten folder 7 zip w w folderze Program files

Jeżeli to będzie nowsza wersja, to pewnie pliki zostaną zastąpione nowszą wersją. Jeżeli ta sama to instalator je ponownie skopiuje lub stwierdzi ze są te same i zostawi bez zmian (zależy od instalatora). Nie wiem jak to robi 7-zip.

Tak czy inaczej 7-zip ostatnią wersję ma z 2019-02-21 więc pewnie po tej reinstalce w program files/7-zip nic się u Ciebie nie zmieniło. Jedynie dodał się do menu kontekstowego.

Co do nadpisywania to jeszcze niby aktywny jakiś proces może blokować właśnie plik DLL na dodawanie pozycji do menu kontekstowego ale chyba twórca dodał zabijanie procesów, bo już dawno komunikatu nie widziałem, że plik zostanie uaktualniony z restartem Windows.

Możliwe, że jakiś “upiększacz” rejestru też coś wywalił i stąd wpis zniknął.

No tak, teraz instalatory to poważne programy. Wystarczy zacząć sobie wyobrażać te wszystkie sytuacje, które instalator może napotkać i już widać jak mocno musi być rozbudowany. A najlepiej żeby sobie ze wszystkim radził bez angażowania użytkownika.

A nie ma chyba sposobu na to by zabezpieczyć się przed łamaczami haseł jak https://www.dobreprogramy.pl/ZIP-Password-Recovery,Program,Windows,89646.html ? W sensie, że jak ktoś pobrałby ode mnie ten folder skompresowany i zaszyfrowany 7-zip, to użyłby np takiego programu https://www.dobreprogramy.pl/ZIP-Password-Recovery,Program,Windows,89646.html i złamałby hasło i miałby dostęp

I jak otworzyłem panel 7-zip jako administrator, to w opcjach jak powinno być? https://prnt.sc/10gr8do - w all users powinno być wszędzie 7-zip, a w OPERATOR tak jak mam czy zmienić?

Jak nie montujesz czymś obrazów ISO np. starszych gier co sprawdzały czy CD/DVD jest w napędzie to raczej nie robi to problemu.

Części formatów pewnie i tak nie będziesz używał na Windows, *.rar / *.7z chyba za bardzo zdominowały rynek na Windowsie.

7-zip jest otwarty,rar jest zamkniętym formatem.Zauważ że praktycznie każdy program do pakowania obsługuje zip.A rar tylko praktycznie w pełni winrar.Pakowanie rar tylko winrar.

Tu powinno być tak: https://prnt.sc/10gudwb , tak: https://prnt.sc/10gueff , czy tak: https://prnt.sc/10guett ?

Takie pytanie - czy da się jakoś zabezpieczyć przed złamaniem hasła przez osobę trzecią w celu uzyskania dostępu do zaszyfrowanego pliku przez 7-zip jakimś programem do łamania haseł 7-zip?

Hasło inne niż z bazy ataku siłowego/tęczowych tablic i unikaj haseł z listy top 100 używanych w danym roku.

Dodatkowo, dobrą praktyką, jest szyfrowanie nazw plików.
obraz