Nie działa DNS w ubuntu

(synaptyk) #1

Witam, ostatnio instalowałem sobie lubuntu obok ubuntu mate aby mieć drugiego linuxa. Zauważyłem po zainstalowaniu że gdy włączam w grubie ubuntu mate to włącza mi się lubuntu. Jako że był to nowy system to nie zależało mi i sformatowałem partycję i naprawiłem grub za pomoca grub-repair. Po tym uruchamiając mate zauważyłem że nie działa mi internet. Sprawdziłem pingi IP i działały ale już próba np ping google.com powodowała natychmiastowy komunikat że nie udało się przetłumaczyć adresu. Próbowałem zmienić dns na 8.8.8.8 ale to nie pomaga

(bachus) #2

A gdzie ten DNS zmieniasz i jak?

(AnonimX) #3

ifconfig - dostaniesz liste kart sieciowych
dhclient (tu nazwa karty) - ustawi połączenie dla danej karty

(synaptyk) #4

Zmisniam to przez ustawienia sieci obok systemowego zegara

(synaptyk) #5

https://zapodaj.net/1e71cb43f0e0e.jpg.html

(hiropter) #6

Po pierwsze pokaż co masz ustawione w /etc/resolv.conf (robisz to komendą cat /etc/resolv.conf). Pokaż też jak masz skonfigurowany sam interfejs. Robisz to przez komendę cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcsg-wlp2s0.

A jak używasz NetworkManagera, to jako root wydaj polecenie nmcli connection modify wlp2s0 ipv4.dns 8.8.8.8,8.8.4.4

Tak ap ropo, to działa na 100% w Fedorze. Ubuntu sobie dopiero instaluję bo długiej przerwie od wersji 9.04, także coś tam może być inaczej.

(synaptyk) #7

żadne z tych poleceń nie działa, pierwsze dwa to “nie ma takiego pliku ani katalogu” a drugie to cdnmcli nie znaleziono polecenia. Zmieniałem adresy dns na routerze i na innych urządzwniach internet śmiga bez problemu a na mate ciągle go nie ma. Raczej to nie jest problem z adresami tylko z usługą dns, może jest wyłączona a może coś się w niej zepsuło

(hiropter) #8

Miało być nmlic. Dodaj sudo na początku, bo możesz nie mieć uprawnień by chodziarz podejrzeć zawartość plików.

(synaptyk) #9

Nie ma też takiego polecenia,wyskakuje jakieś nmlc ale żeby go zainstalować to musze miec internet. Gdy robie tethering przez komórkę usb to i tak nie ma internetu

(marcin82) #10

Może chociaż dig jest. Poka wynik:

dig onet.pl

EDYCJA:
Pokaż jeszcze wynik:

route -n

(hiropter) #11

Wkradł się błąd. Zrób: sudo cat /etc/resolv.conf
Jeżeli zwraca komunikat o braku pliku, to znaczy, że nie masz ustawionego DNS.

Jeżeli nie masz tego pliku, to musisz go utworzyć i dodać do niego IP serwera DNS:

1. sudo touch /etc/resolv.conf
  2. sudo echo “nameserver 8.8.8.8” >> /etc/resolv.conf

Jak dalej nie działa, to ciężko powiedzieć co skopałeś.

(synaptyk) #12

Działa, tylko nie wiem co go usunęło

(hiropter) #13

Sprawdź czy po ponownym uruchomienie komputera DNS są czy ich nie ma. Jak znikają, to znaczy, że masz coś skopane w kliencie DHCP lub samym routerze (nie pobiera DNSów bo ich nie ma = źle ustawiony router; nie pobiera DNSów, bo nie ma ich pobierać = źle ustawione opcje klienta DHCP).

(synaptyk) #14

Nic nie zmieniałem na ruterze, a cały czas intermet działa na zwykłym komputerze, i na komórce. Po uruchomieniu jeszcze raz laptopa z mate internet dalej nie działa a w pliku /etc/resolv.conf są dwie linijki. # generated by networkmanager i nameserver 127.0.1.1 a zamiana ip na 8.8.8.8 rozwiązuje sprawe,ale to ciagle rozwiazanie na kazde uruchomienie

(hiropter) #15

No to jesteśmy w domu.

Wpisz sudo nmlic connection edit wlp2s0 (jeżeli łączysz się przez WiFi) lub sudo nmcli connection edit enp3s0 (jeżeli łączysz się przez kabel). Teraz wpisz goto ipv4, później print i podeślij to co ci pokazało (dla formalności).

Jeżeli chcesz na stałe wpisać jakieś DNSy, to wpisz (będąc w NM i wykonując wcześniej goto ipv4)

1. set dns 8.8.8.8,8.8.4.4
  2. save
  3. quit

Później nmcli connection down enp3s0 (nazwa interfejsu, np. enp3s0 lub wlp2s0) i nmcli connection up enp3s0.

(synaptyk) #16

Problem w tym że nie działa mi polecenie ___ nmcli connection edit wlp2s0 ____ chociaż samo nmcli wypisuje interfejs wlp2s0
https://justpaste.it/1hvyi

(synaptyk) #17

Zadziałało po SSID, ale po wykonaniu tych kroków zresetowało mi ustaienia dns na 127.0.1.1 w pliku /etc/resolv.conf

(synaptyk) #18

za każdym razem kiedy jest restartowana usługa network-manager (czy to ręcznie czy przez uruchomienie komputera) adres dns w /etc/resolv.conf zmienia się na 127.0.1.1. Jak wpisze adres bramy sieciowej to działa tak dobrze jak 8.8.8.8

(synaptyk) #19

Dzięki @hiropter za pomoc w ustaleniu dokładnej przyczyny problemu.
Znając problem znalazłem rozwiązanie problemu

1. Zrobić dwa kroki z postu hiroptera
  2. Zainstalować resolvconf “sudo apt install resolvconf”
  3. Wykonać polecenie “sudo dpkg-reconfigure resolvconf”
  4. Uruchomić ponownie komputer “reboot”