Nie działa DNS w ubuntu

Witam, ostatnio instalowałem sobie lubuntu obok ubuntu mate aby mieć drugiego linuxa. Zauważyłem po zainstalowaniu że gdy włączam w grubie ubuntu mate to włącza mi się lubuntu. Jako że był to nowy system to nie zależało mi i sformatowałem partycję i naprawiłem grub za pomoca grub-repair. Po tym uruchamiając mate zauważyłem że nie działa mi internet. Sprawdziłem pingi IP i działały ale już próba np ping google.com powodowała natychmiastowy komunikat że nie udało się przetłumaczyć adresu. Próbowałem zmienić dns na 8.8.8.8 ale to nie pomaga

A gdzie ten DNS zmieniasz i jak?

ifconfig - dostaniesz liste kart sieciowych
dhclient (tu nazwa karty) - ustawi połączenie dla danej karty

Zmisniam to przez ustawienia sieci obok systemowego zegara

https://zapodaj.net/1e71cb43f0e0e.jpg.html

Po pierwsze pokaż co masz ustawione w /etc/resolv.conf (robisz to komendą cat /etc/resolv.conf). Pokaż też jak masz skonfigurowany sam interfejs. Robisz to przez komendę cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcsg-wlp2s0.

A jak używasz NetworkManagera, to jako root wydaj polecenie nmcli connection modify wlp2s0 ipv4.dns 8.8.8.8,8.8.4.4

Tak ap ropo, to działa na 100% w Fedorze. Ubuntu sobie dopiero instaluję bo długiej przerwie od wersji 9.04, także coś tam może być inaczej.

żadne z tych poleceń nie działa, pierwsze dwa to “nie ma takiego pliku ani katalogu” a drugie to cdnmcli nie znaleziono polecenia. Zmieniałem adresy dns na routerze i na innych urządzwniach internet śmiga bez problemu a na mate ciągle go nie ma. Raczej to nie jest problem z adresami tylko z usługą dns, może jest wyłączona a może coś się w niej zepsuło

Miało być nmlic. Dodaj sudo na początku, bo możesz nie mieć uprawnień by chodziarz podejrzeć zawartość plików.

Nie ma też takiego polecenia,wyskakuje jakieś nmlc ale żeby go zainstalować to musze miec internet. Gdy robie tethering przez komórkę usb to i tak nie ma internetu

Może chociaż dig jest. Poka wynik:

dig onet.pl

EDYCJA:
Pokaż jeszcze wynik:

route -n

Wkradł się błąd. Zrób: sudo cat /etc/resolv.conf
Jeżeli zwraca komunikat o braku pliku, to znaczy, że nie masz ustawionego DNS.

Jeżeli nie masz tego pliku, to musisz go utworzyć i dodać do niego IP serwera DNS:

  1. sudo touch /etc/resolv.conf
  2. sudo echo “nameserver 8.8.8.8” >> /etc/resolv.conf

Jak dalej nie działa, to ciężko powiedzieć co skopałeś.

Działa, tylko nie wiem co go usunęło

Sprawdź czy po ponownym uruchomienie komputera DNS są czy ich nie ma. Jak znikają, to znaczy, że masz coś skopane w kliencie DHCP lub samym routerze (nie pobiera DNSów bo ich nie ma = źle ustawiony router; nie pobiera DNSów, bo nie ma ich pobierać = źle ustawione opcje klienta DHCP).

Nic nie zmieniałem na ruterze, a cały czas intermet działa na zwykłym komputerze, i na komórce. Po uruchomieniu jeszcze raz laptopa z mate internet dalej nie działa a w pliku /etc/resolv.conf są dwie linijki. # generated by networkmanager i nameserver 127.0.1.1 a zamiana ip na 8.8.8.8 rozwiązuje sprawe,ale to ciagle rozwiazanie na kazde uruchomienie

No to jesteśmy w domu.

Wpisz sudo nmlic connection edit wlp2s0 (jeżeli łączysz się przez WiFi) lub sudo nmcli connection edit enp3s0 (jeżeli łączysz się przez kabel). Teraz wpisz goto ipv4, później print i podeślij to co ci pokazało (dla formalności).

Jeżeli chcesz na stałe wpisać jakieś DNSy, to wpisz (będąc w NM i wykonując wcześniej goto ipv4)

  1. set dns 8.8.8.8,8.8.4.4
  2. save
  3. quit

Później nmcli connection down enp3s0 (nazwa interfejsu, np. enp3s0 lub wlp2s0) i nmcli connection up enp3s0.

Problem w tym że nie działa mi polecenie ___ nmcli connection edit wlp2s0 ____ chociaż samo nmcli wypisuje interfejs wlp2s0
https://justpaste.it/1hvyi

Zadziałało po SSID, ale po wykonaniu tych kroków zresetowało mi ustaienia dns na 127.0.1.1 w pliku /etc/resolv.conf

za każdym razem kiedy jest restartowana usługa network-manager (czy to ręcznie czy przez uruchomienie komputera) adres dns w /etc/resolv.conf zmienia się na 127.0.1.1. Jak wpisze adres bramy sieciowej to działa tak dobrze jak 8.8.8.8

Dzięki @hiropter za pomoc w ustaleniu dokładnej przyczyny problemu.
Znając problem znalazłem rozwiązanie problemu

  1. Zrobić dwa kroki z postu hiroptera
  2. Zainstalować resolvconf “sudo apt install resolvconf”
  3. Wykonać polecenie “sudo dpkg-reconfigure resolvconf”
  4. Uruchomić ponownie komputer “reboot”