Nie działa F8 (Windows RE) po sklonowaniu dysku

Witam,
posiadam komputer HP. Postanowiłem wymienić dysk NVME na większy. Przy pomocy programu macrium reflect rozszerzyłem partycję systemową.

Po zmianie dysku system się uruchamia, ale zauważyłem że nie działają narzędzia naprawy systemu. Proszę o pomoc.

Na tym samym dysku mam też partycję racovery z obrazem producenta, mam nadzieję, że to działa. Jeśli ktoś ma pomysł jak sprawdzić czy to działa będę wdzięczny.

Nie sądziłem, że zmiana dysku może powodować takie problemy…

Fast Boot w UEFI może skracać czas na wciskanie F8.

Niestety.
Próba uruchomienia narzędzi naprawy zwraca błąd.

Nadpisz system. Otwórz plik ISO w exploratorze i uruchom setup.exe, system się nadpisze i poprawi błędy no i wszystkie programy na swoim miejscu zostawia.

Tak? Wow, ale czad!

Fkrmata nie trzeba robic. xD

Repair Install of Windows 10 with an In-place Upgrade
To juz tu tyle razy było opisywane że nie powinien być z tego jakiś " czad".

P.S. To nie jest coś typu pstryk i zawsze tak działa jak opisuje to @stens1950
Przeczytaj całosc wraz ze wszystkimi postami. Stron jest ze 140.

CMD uruchom jako administrator (prawym klikiem) wklej bcdedit /set bootmenupolicy legacy ENTER i już. Domyślnie w 10 i 11 F8 nie działa.

Mnie sie bardzo rzadko udawało tak wejśc. Klawisz F8 musi zostać wciśnięty pomiędzy inicjacją sprzętu a programem rozruchowym systemu Windows a na przy moim CPU i SSD, mój palec jest za wolny a klawiatura za droga.

reagentc /boottore

  • działa w systemach niestosujących MBR i innych technologii z lat 80tych :stuck_out_tongue:

Zmiana dysku wywołuje dokładnie takie problemy, bo przenoszenie systemu przez „tępy” obraz jest nieobsługiwane. Windows uznaje tylko „mądre” obrazowanie, które tworzy partycje i korelacje między nimi samodzielnie. żeby wszystkie GUID-y i ich związanie z wpisami w BCD pasowało. Przenoszenie, bezrefleksyjnie, obrazów dyskowych to podejście z czasów MS-DOS. Choć dzisiejsze instalatory (Windows WIM, Red Hat liveimg) same stosują obrazowanie, po nałożeniu obrazu wykonują na nim operacje serwisowe.

Niedawno aktualizacja WinRE u mnie się nie powiodła, bo mój obraz WinRE był zaktualizowany via NTLite, więc był za duży. Zamiast męki z naprawą tego, co tam było, po prostu wyłączyłem WinRE, usunąłem partycję, załozyłem nową, wrzuciłem WinRE, nałożyłem odpowiednie GUIDiy do partycji i włączyłem WinRE z powrotem, wskazując na nową partycję. Obecnie moje Recovery ma 4GB.

Obrazy odzyskiwania od producenta da się wyciągnąć i powstawiać tak, żeby działały.

To sobie ustaw wświetlanie bootmenu na 5 sekund.

A po co mam sobie wydłużać czas ładowania? Dla watpliwej przyjemności klikania w F8?
Jak będe potrzebował WinRe a nie jego fragment, to wykorzystam którąś z tych możliwości.

Nigdy nie miałem problemu z klonowaniem, stosując Macrium.
Są tylko trzy warunki:
Musi być włączona opcja SSD TRIM.
Musi być włączona opcja Verify File System.
Musi być włączona opcja Forensic Sector Copy.
Jeśli uzyje się opcji Intelligent sector copy mogą byc problemy bo nie sa kopiowane wszystkie klastry/sektory dysku a jedynie zapisane a całośc jest kompresowana
O tym ze przed całą tą operacją trzeba sprawdzić źródłowy dysk i system, poleceniami chkdsk, sfc, i restorehealth to rzecz raczej oczywista.
Ale zeby nie było aż tak cudownie bezblędnie, wypada napisać ze Macrium w swoich operacjach korzysta z windowsowej usługi o nazwie VSS czyli jaki system taka reszta.

Cześć, nie chodzi mi o funkcjonowanie klawisza F8 ale o to, że najprawdopodobniej na skutek poszerzenia partycji systemowej przy klonowaniu, zmieniły się offsety partycji:

BlockSize Index Name StartingOffset

512 0 Dysk #0, partycja #0 1048576
512 1 Dysk #0, partycja #1 512753664 //Windows
512 2 Dysk #0, partycja #2 537383665664 //partycja dodatkowa
512 3 Dysk #0, partycja #3 928090423296 //Windows RE
512 4 Dysk #0, partycja #4 929118027776 //Recovery HP

512 0 Dysk #3, partycja #0 1048576
512 1 Dysk #3, partycja #1 512753664 //Windows
512 2 Dysk #3, partycja #2 236911067136 //Windows RE
512 3 Dysk #3, partycja #3 237938671616 //Recovery HP

Dysk 0 jest to nowy dysk, dysk 3 stary. Porównałem wszystkie partycje z nowego i starego dysku w diskpart. Nie zmienił się Type i Attrib a jedynie offset. Może zatem gdzieś trzeba to poprawić, bo ciekawostka:

Windows Recovery Environment (Windows RE) and system reset configuration
Information:

    Windows RE status:         Enabled
    Windows RE location:       \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition5\Recovery\WindowsRE
    Boot Configuration Data (BCD) identifier: d83ed713-1f30-11eb-9974-f9546c62295b
    Recovery image location:
    Recovery image index:      0
    Custom image location:
    Custom image index:        0

REAGENTC.EXE: Operation Successful.

Wygląda na to że usługa działa, tylko problem jest z jej bootowaniem.

Proste pytanie.
Które z tych możliwości nie potrafią ci uruchomić WinRE.

WinRE to nie Safe Mode z klawiszem F8
P.S.
Tak przy okazji przeczytaj jak zatytułowałes swój temat i o co ci w twoim poście chodziło bo można sie pogubić.
Dowiedz sie co oznacza w adresie offset i co to takiego partition offset.
A tak przy okazji.
Najpierw czytamy instrukcje a potem cos robimy.
Czytałes?
https://knowledgebase.macrium.com/display/KNOW80/Macrium+Reflect+User+Guide

To bardzo długie czytanie i nie po „naszemu”
Ale zanim sie coś zrobi, trzeba

Przepraszam za nieprecyzyjność tematu. Chciałem wymienić dysk na większy z zachowaniem oryginalnej konfiguracji, która przewiduje przywrócenie systemu z obrazu producenta. Sklonowałem dysk z opcją rozszerzenia partycji zachęcony poradnikiem na YT. Spodziewałem się, że mogą być problemy (przestały mi działać opcje odzyskiwania związane z partycjami WinRE i recovery producenta). Wygląda na to, że proces nie jest prosty. Może należy się do niego zabrać inaczej instalując Windows od nowa, wykorzystując narzędzia producenta. Pozwoliłem sobie na taki test, bo dysponuję starym dyskiem. Trochę rozczarowany włożyłem go z powrotem wracając do starej „spójnej” konfiguracji.

A na grzyba ci taki zbędny ciężar na dysku?
Po pierwsze zajmuje niepotrzebnie miejsce.
Po drugie w systemie masz możliwość przywrócenia i reinstalacji bez tego.
Po trzecie łatwiej sobie zrobić pendrive z instalką.
I wreszcie, taka wersja producenta to stare pliki, potem ciągną się godzinami aktualizacje, restarty, jakieś stare sterowniki, aktualizacje tego, a to coś potem z nową wersją Windowsa nie działa.

Zbędne. Ja zawsze na nowych laptopach wywalam w diabły śmiecie producenta i instaluje bez syfu, na czysto.

Klon to lustrzane odbicie dysku źródłowego.
Jesli dysk źródłowy ma błędy a zainstalowany na nim system nie jest w pełni sprawny to moga pojawić się błedy podczas klonowania, nie mówiac o tym że klon ma identyczne błędy systemu jak źródło.
Przed klonowaniem czy tworzeniem obrazu trzeba sprawdzic dysk źródłowy oraz system.
Dodatkowo zawsze trzeba liczyc sie z tym że sam program służący do backupu może nieprawidłowo zadziałać.
System operacyjby potrafi generowac błedy, to niby czemu aplikacje nie może.
P.S.
Nie mam pojęcia czy uwzględniłes wszystkie partycje do klonowania bo tu decyzja zalezy od uzytkownika, cos przypadkiem odhaczysz i jest problem.
Co do poradników z YT to znacznie bezpieczniejsza jest instrukcja producenta
https://knowledgebase.macrium.com/display/KNOW80/Troubleshooting

Poniewaź jest w niej coś o nazwie Troubleshooting Articles.
Jesli twój sprzet posiada system zainstalowany przez producenta , wraz z całym jego … to znacznie lepiej jest zrobic to co proponuje @wasabi1084

Cześć, przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Zaraz po zainstalowaniu sklonowanego dysku, w systemie windows zmniejszyłem partycję systemową i wydzieliłem kolejną. Wygląda na to, że z jakichś przyczyn tutaj był problem, bo po jej usunięciu wszystko działa :slight_smile: Następnie wydzieliłem ją ponownie i dalej wszystko hula :slight_smile:

Producent ma jednak parę przydatnych narzędzi. Co prawda istnieje opcja ich zainstalowania z ręki, ale cóż… nawet gdybym instalował system na czysto, to mam jakiś taki komfort psychiczny jak gdzieś sobie istnieje partycja producenta i jest możliwość przywrócenia całości w taki sposób jak wyglądało to po zakupie.

Nie działa F8 (Windows RE) po sklonowaniu dysku
Temat i opis problemu w poście dotyczacym tematu nie ma nic wspólnego z tym co później robiłes.
Nawet nie napisałes że cokolwiek robiłes z partycjami dysku.

Tu nikt nie jest telepatą