Nie działa jąca nagrywarka HL-DT-STDVD_RAM GSA-H55L

kupiłam nową nagrywarkę LG typ jak w temacie.Po odłączeniu starego CD-romu i nagrywarki Lite coś tam :smiley: po podłączeniu DVD nie działa.To znaczy widać ją w “Mój komputer” po włożeniu płyty płyta kręci się, ale jej nie odtwarza. po kliknięciu prawym myszy w DVD w moim komputerze po dłuższej chwili pokazuje zawartość płyty ale jej też nie odtwarza. DVD jest podpięte samo na jednej taśmie. Zworka ustawiona jest na “SL”. proszę o pomoc :oops: Z góry dziękuję!

Zworkę ustaw na master (MA).

dzięki za szybką reakcję ,ale nie pomogło . pokazał się taki napis przy starcie komputera"secondary slave drive-atapi incompatible press F1 toresume" po wciśnięciu F1 komputer ruszył ale nie działa dalej DVD

Czy Masz ten napęd podpięty wg master====slave=================płyta główna, na wyżej wymienionej taśmie.

aż tak daleko moja wiedza nie sięga :oops: Z tego co widzę taśma szeroka jest podpięta z DVD do płyty głównej . Przepraszam jeżeli coś nie zrozumiałam.

Podłącz napęd na końcu taśmy, ewentualny drugi (SL=SLAVE) w środku. Potem wejdź do biosu i załaduj ustawienia optymalne (standardowe).

Opcja Load Optimiezed Defaults lub podobna. Do biosu wchodzisz klawiszem DEL (ewentualnie F2) przy starcie komputera (na dole ekranu powinna być mniej więcej informacja: Press DEL to enter setup)

proszę troszkę jaśniej :oops: Mój bios jest po angielsku a ja ni w ząb angielskiego :oops: czy mógłbyś mi napisać jak wejść do tego biosu i co mam wybrać. BZOję się żeby coś nie sknocić,bo słyszałam że jeden ruch niewłaściwy w biosie i mżna wszystko wywalić do góry nogami! :oops:

Dobra, inaczej. Podłączyłaś ten napęd w te same miejsce na taśmie oraz z tak samo ustawioną zworką, jak poprzedni?

CD-rom miałam podłączony razem z nagrywarką Lite-coś-tam na taśmie z dwoma wtykami . w jednej był CD-ROM ustawiony na “MA” a w drugiej nagrywarka ustawiona na “SL” odłączyłam te urządzenia. Nową nagrywarkę podłączyłam na taśmie z pojedyńczymi wtykami ,a zworkę ustawiłam tak jak mi radziłeś.

To jest ten napęd, tak: http://www.cdrlabs.com/reviews/index.ph … e=Features

Skoro są zworki, to jest to napęd na interfejsie ATA, jak jest to ATA, to co to za kabel z pojedynczymi końcówkami? Weź stary kabel i podłącz ten napęd na jego końcu.

Jeżeli to nic nie daje, to wejdź do biosu (wcześniej podałem jak), przejedź strzałeczkami w prawo/dół do opcji Load Optimiezed Defaults, następnie potwierdź wybór (klawisz Y), jeżeli potrzebne, naciśnij F10, potwierdź klawiszem Y (od angielskiego YES, po naszemu TAK) i teraz zobacz. Jak nie ma tej opcji lub nie możesz to wyjdź klawiszem ESC. Jeżeli chcesz dokładniejszą instrukcję, to musisz nam podać model płyty głównej.

Tak to jest ta nagrywarka. w biosie przestawiłam tak jak mi powiedziałeś.nagrywarka działa ale nie odtwarza. Kreator dodawania sprzętu pokazuje, że urządzenie działa poprawnie :frowning: Włóżyłam płytę ze zdjęciami do napędu-pokazało mi zawartość czyli Foldery po kliknięciu na folder nic się nie pokazuje .Chciałam skopiować ten folder na pulpit i pokazał sie taki komunikat "Błąd urządzenia WE/WY " A płyta główna to “MSI P4M890M”

Dobra, a czy przy włączaniu nadal Masz jeszcze to ostrzeżenie?

Zainstaluj ASPI: http://www.cdrinfo.pl/download/1191035445

Czy Masz może inną taśmę, do której mogłabyś podłączyć ten napęd?

Tak po ponownym starcie pokazał się ten komunikat “Secundary slave drive _atapi incompatible” system ruszył po wciśnięciu F1. Czy mam instalować ten program ASPI . Myślę ze taśma jest dobra skoro tamte czytniki działały.

Wejdź do biosu w Standard CMOS Features. Tam sprawdź dla każdego kanału (Primary IDE Master, Primary IDE Slave, Secondary…do Fourth IDE Slave), wchodząc w nie klawiszem ENTER, czy w typie Masz wybrane Type [Auto]. Jeżeli nie to enter i zmień, wychodzisz z każdego okna klawiszem ESC, na koniec, jak będzie w oknie głównym wciskasz F10 i zachowujesz zmiany.

Ponadto zobacz, czy zworka dobrze siedzi na master i czy napęd jest na końcu taśmy, a sama taśma nie uległa uszkodzeniu. A może Masz dwa dyski twarde i z któregoś się taśma wysunęła?

Nie wiem czy to istotne, przestawiłam zworkę na “SL” i system ruszył normalnie. Czy mam wykonać te wszystkie czynności w Biosie?Czy z powrotem przestawić na ‘MA’ i dopiero szperać w BIOSIE?

A działa, czyta dane etc? Sprawdzić to wszystko w biosie, zawsze możesz.

W BIOSIE jedną pozycję przestawiłam ale w pozycji "Primary ide slave " jest napis “NOT INSTALLED” jeżeli zworka jest w pozycji MA to komp startuje z F1 jeżeli w pozycji SL to startuje normalnie . Po włożeniu płyty do czytnika pokazuje się komunikat "AUTOODTWARZANIE i po chwili GENEROWANIE PODGLĄDY i po chwili PODGLAD NIEDOSTĘPNY :frowning: . Dlaczego tak to jest skomplikowane.

Mam wrażenie, że ta taśma jest uszkodzona. Czy możesz podpiąć stary napęd i zobaczyć, czy będzie nadal wszystko w porządku (wypróbuj obydwa napędy)?

Chyba, że spróbujesz wystartować z płyty instalacyjnej windows?

Nagrywarki tej serii muszą być podłaczone do taśmy sygnałowej same, blokują się gdy do tsśmy podłączymy inne CD , DVD , [jeśli ne zostało zmieniony oprogramowanie nagrywarki]

Podłączyłam stary CD-ROM działa na tej taśmie. Czyli taśma jest ok,ale komp ruszył po wciśnięciu F1 zworka w tym CD romie jest na “MA” bo pracowała razem z nagrywarką CD. Kompletnie nie wiem już co i jak podłączyć.