Nie działa jąca nagrywarka HL-DT-STDVD_RAM GSA-H55L

W "secondary ide Master : TYPE-CD/DVD , PIO MODE - AUTO , DMA MODE-UDMA 4 . Zauważyłam ze jak ustawię na pozycje DMA MODE- UDMA4 , wyjdę przez ESC zatwierdzę F10 i jak ponownie tam wejdę to samo wraca na ustawienie TYPE-CD/DVD.

Chodziło o secondary-slave. Czy one jest wyłączone na stałe? Wejdź do niego i spróbuj wyłączyć np przestawić na [none]

PS Secondary-master jest dobrze.

[url=http://up.programosy.pl/foto/zdjecie008\_6.jpg]’>http://up.programosy.pl/foto/zdjecie008_6.jpg] %7Boption%7D

Tu jest pewnie przyczyna komunikatu F1… A możesz Type przestawić, spróbuj klawiszami Page Up/Page Down

Musisz go wyłączyć, albo przynajmniej przełączyć na Auto.

ale przestawić na co? Jak ma być ustawione?

Np na [none], [disabled] lub przynajmniej [auto]

Na tym kanale nie ma przecież ani CD, ani DVD (a Masz wprowadzone [CD/DVD]).

Przepraszam nie załapałam :oops:

Ustaw go tak, jak Masz w ustawieniach dla Third slave

System ruszył normalnie bez F1. Włożyłam tym razem płytę z muzyką. Ruszyło,ale skacze po utworach .Płyty z filmem nie ruszyło.

Dobrze, że nie ma już tego komunikatu.

Zainstaluj w takim razie ASPI: http://www.cdrinfo.pl/download/1191035445

A jak nie pomoże, to znowu usuń kanały w menedżerze urządzeń.

Zainstalowałam ten program ASPI zaktualizowało system -restart komp. kanały usunięte -restart- Windows wykrył nowe urządzenie- zainstalował je - restart i nic nie pomogło. Byłam u znajomego zainstalowł tą nagrywarkę i pieknie chodziła :slight_smile: ,a u mnie lipa :frowning: nic nie działa nie wiem musi coś być żle w systemie, ale nie możemy do tego dojść. Pewnie jutro pójdę do sklepu i wymienię na Samsunga . Musimy sie poddać(złośliwość rzeczy martwych). :frowning:

Pozostało jeszcze kombinowanie w biosie z trybem DMA. Możesz spróbować wyłączyć PIO Mode (albo przełączyć zostawić na auto), a DMA przestawić ręcznie na tryb np 2 (tam, gdzie zmieniałaś typ napędu).

PS A tak z ciekawości, zobacz w oknie, gdzie usuwasz kanał, w każdym z nich, we właściwościach (klikasz 2 razy na dany kanał)->ustawieniach zaawansowanych, czy nie ma gdzieś Bieżącego trybu transferu ustawionego na PIO?

A wiec tak secondary- Type-cd/dvd , Pio mode-auto, DMA MODE-UDMA2 , Kanał podstawowy DMA dostępne, właściwości kanałowe- bieżący tryb transweru ULTRA DMA TRYB 5, Pomocniczy Kanał IDE-DMA dostepne- bieżący tryb transferu ULTRA DMA TRYB 4 . nic mi to nie mówi ale tak jest :smiley:

To:

secondary- Type-cd/dvd , Pio mode-auto

Możesz dać zrzut ekranu? Spróbuj przestawić Tryb transferu na: DMA (lub DMA jeżeli dostępne). Jeżeli tam jest ciągle PIO, to tak jak pisałem, musisz to przestawić w biosie (na DMA, a PIO wyłączyć).

w biosie Secondary slave master w PIO MODE są takie opcje ; AUTO, 0,1,2,3,4 nie ma opcji wyłączyć : w w menadżerze jest tak jak pisałam wyżej.trwało to trochę bo była zawieszka kompa (nie wytrzymuje tych restartów)

Zostaw na AUTO.

A powiedz, jak wyglądają te restarty? To, że napęd nie działa do końca sprawnie, może być także spowodowane słabym zasilaczem. Sprawd w programie Everest (w nim komputer->czujnik), jakie są napięcia, podawane przez zasilacz.

przecież jak wchodze do biosu to muszę wyłączać komp. i tak parę razy ja to nazwałam restartami.napięcie rdzenia procesora 1.21v , AUX 3.26 , nie mogę zrobić zrzutu ekranu PrtSc sysRq klawisz coś nie działa , a może coś żle robię niewiem przyciskam ten klawisz -otwieram Paint klikam zapisz i jest pusto w obrazach :oops:

OK, myślałem, że komputer sam się restartuje bez wyraźnej przyczyny.

A nie ma danych o napięciu +5V, +3.3V, +12V?

PS.Zrzut robisz tak, klikasz Print Scrn, wchodzisz do painta i wciskasz jednocześnie Ctrl+V.

PS 2. Może tu coś nowego pojawi się: viewtopic.php?f=19&t=255119&p=1689371#p1689371

(warto czasami sprawdzać) :wink:

coś nie działa ta stronka aby wkleić fotkę , a napięcia są takie rdzeń 1,21 ;aux 3,26:+3,3v-3,30v;+5v-5,54v;+12v-14,11v;-12v–14,19v;-5v–7,71v;+5v-4,99v

W dniu 06.07.2008 , o godzinie 19:15 został dopisany post przez jola1234

zasilacz 350w

Co do napięć, takie są prawidłowe zakresy

12 V: 11,40 V do 12,60 V

5 V: 4,75 V do 5,25 V

3,3 V: 3,14 V do 3,47 V

Niestety everest może źle odczytywać, a tak się u Ciebie zapewne także stało, więc ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić (np. jak już będziesz wyłączać dzisiaj komputer), to sprawdzić je w biosie. Będą one podane w oknie PC Health Status.