Nie działa klawiatura podczas logowania

Witam,

Mam dosyć dziwny problem z Windows 8 i wygląda na to że potrzebuję pomocy. Wygląda to tak że urządzenia działające pod USB działają podczas uruchamiania komputera (np. BIOSie), świecą się kontrolki na klawiaturze i reagują one odpowiednio (np. podczas wciśnięcia Caps Lock zapala się kontrolka na klawiaturze). Problem pojawia się gdy załaduje się Windows i pojawia się ekran do logowania. Wówczas wszystkie urządzenia jakby się zawieszają i przestają reagować, nie zapalają się kontrolki (np. podczas wciskania klawisza Caps Lock nic się nie dzieje). Jak łatwo się domyśleć nie mogę się zalogować do Windowsa zarówno z klawiatury sprzętowej (podpiętej pod USB) jak i klawiatury ekranowej (do tego potrzebna jest myszka która również jest podpięta pod USB i nie działa). Słowem nie mogę nic zrobić prócz podziwiania ekranu do logowania… :roll:

Windows pracuje normalnie tzn. nie zawiesza się po wyświetleniu ekranu logowania (więc to że nie reagują urządzenia USB nie jest efektem zawieszenia się systemu). Wywnioskowałem to po tym że zegar odlicza prawidłowo czas.

Próbowałem używać innych portów USB, odłączyć i podłączyć urządzenie ponownie - efekt żaden urządzenia jak nie działały tak nie działają dalej. Wygląda to tak jakby padł jakiś sterownik odpowiedzialny za obsługę USB.

Próbowałem uruchomić Windowsa w trybie awaryjnym i z tego co się dowiedziałem Windows 8 zrezygnował z tego trybu w W8 ( brawa dla Microsoftu =D> ). Instalki Windowsa obecnie nie posiadam. Jakiś pomysły jak naprawić ten problem ?

Być może masz jakaś nietypową konfigurację sprzętową (co to za komputer?) i być może Windows 8 nie wykrył poprawnie huba USB i dlatego nie obsługuje tych urządzeń. Czy sam instalowałem ten system, czy był on już zainstalowany podczas kupna? I czy na początku było dobrze?

Nie wiem co rozumiesz przez “nietypową konfigurację”. Moja konfiguracja to C2D E7200, Foxconn P35A-S, 6GB RAM, Radeon HD 4850. Praktycznie nigdy nie miałem jakiś większych problemów z tą konfiguracją zarówno pod systemami Microsoftu jak i pod linuksami.

Nie posiadam huba USB, urządzenia podpięte są bezpośrednio do portów USB w płycie głównej.

System instalowałem sam i nie było z nim żadnych problemów przez dłuższy czas (aż do dziś)

Hub użyłem w znaczeniu układ/chipset. Ale to jest układ Intela (teraz to wiem), więc nie powinno być takich problemów.

Widzę dwa wyjścia: p[oszukać w necie czegoś na temat tego problemu albo przeinstalować system Windows 8 od nowa (instalkę możesz pobrać z internetu - a skąd miałeś wcześniej instalkę?).

Ewentualnie zajrzyj do BIOSu (UEFI) - może tam są jakieś ustawienia dotyczące urządzeń USB i ew. poziomu zgodności?

Witam serdecznie.

Nie pomogę rozwiązać problemu, ale dorzucę swoje trzy grosze.

Mam ten sam problem co Ty, jednak iż nie mam ekranu logowania, to podziwiam ekran Start. Ani klawiatura, ani mysz nie działa. Problem pojawił się dziś po uruchomieniu laptopa.

Ważną informacją jest, że system działa, wyświetla informacje o podłączonych urządzeniach, odtwarza dźwięki przy podpinaniu urządzeń, kafelki zmieniają wyświetlane obrazy. Działają natomiast klawisze niezwiązane z klawiaturą, jak klawisz włączania, klawisz wyłączania podświetlenia klawiatury, regulacja głośności czy uruchamiający kalkulator.

Kolejną ważną rzeczą jest, że po włożeniu płyty, na ekranie pojawia się informacja, że rozruch płyty nastąpi “po dotknięciu ekranu”. Jakby system zachowywał się jak na tablecie.

Mój laptop to Asus G73JH w konfiguracji RBBX05.

Ponadto w BIOSie USB jest włączone, przywracanie systemu nie pomogło, a trybu awaryjnego nie możemy włączyć.

Proszę o pomoc.

A czy w Windows 8 jest coś takiego jak przywracanie systemu? Jeśli tak, to spróbuj to zrobić.

Tak, istnieje, adnotację o nieskuteczności tej metody zamieściłem w poprzednim poście.