Nie działa komputer ze zmienioną płytą główną

Zmieniłem płytę główną na ASUS P5ND2 SE, świeci się dioda na płycie głównej po podłączeniu kabla zasilającego. Po włączeniu zasilania na panelu przednim świeci się tylko dioda HDD (nie zasilania) i nic nie pokazuje się na monitorze. Nie wydaje też żadnych dźwięków. W środku wentylator od procesora kręci się normalnie. Kabelki od diod na panelu przednim też sprawdzałem i chyba jest OK… Podłączona jest wtyczka 20-pinowa do gniazda 24-pinowego w płycie głównej. Dodatkowe 4 piny nie mieszczą się obok tych 20-tu, więc nie podłączałem tej wtyczki 4-pinowej. Zasilacz 300 W, podłączone 3 dyski twarde i DVD. Czy może być za mało mocy?
Proszę o pomoc, w czym może być problem.

W tym:

Płyta główna nie wystartuje prawidłowo bez kompletu wtyczek.
PS: nie ma mowy żeby się nie mieściły, po prostu cos robisz źle.

4-PIN jest pewnie do CPU. Dlatego nie wchodzi do 24-pinowego złącza.

4-pin do CPU? :open_mouth:

Zakładam, że zasilacz jest równie stary jak płyta, więc pewnie ma wtyczkę 20-pin ATX oraz 4-pin EPS.

Sprawdź z instrukcją, czy pc speaker dobrze podłączyłeś, o ile go masz oczywiście:
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5ND2%20SE/e2627_p5nd2_se.pdf => strona 1-34, zasilacz 1-33.

Dodatkowo:
https://www.asus.com/Motherboards/P5ND2_SE/HelpDesk_Manual/ .
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5N73-AM/Q4204-PC-AID_II.zip -> strona 340
Na kolejnych dwóch stronach masz o podłączeniu zasilacza. Sprawdź czy wszystkie inne przewody z obudowy są dobrze podłączone. Jeśli masz jakiś problem wstaw zdjęcia. Podaj dokładny model zasilacza.

1 polubienie

Ja bym jeszcze sprawdził czy przypadkiem wersja BIOS-u nie jest zbyt stara do obsługi procesora który montowałeś i czy pierw nie musisz go zaktualizować (tymczasowo na obsługiwanym procku) aby płyta współpracowała… tutaj lista: https://www.asus.com/Motherboards/P5ND2_SE/HelpDesk_CPU/

A wtyczka 4 pin cpu podłączona?
Nad 24 pinowym złączem w pobliżu gniazda procesora.

Podłączałem dokładnie wg tej instrukcji ze strony 340. Zasilacz też podłączyłem tak jak na drugim zdjęciu na s. 341 (włożyłem 20-pin wtyczkę do gniazda z 24 pinami)

Co Wy za herezje piszecie o buzzerach i innych? Nie ma wpietego kompletu 24pin więc nie wystartuje. Labo coś źle robi, albo zasilacz ma z jakiegoś poleasingowca, który ma tylko 20 pin.

Ja bym po prostu sprawdził na początek gdzie wpiął kable od monitora, bo z opisu wynika, że wszystko jest ok, tylko obrazu nie dostaje :wink:
Daj foto z pleców pieca.

Przecież 4-pin (EPS) nie podłączył, nie ma bata żeby ruszyło bez tego.

Jakie 4 pin od CPU? Kurde, aż otwarłem skrzynkę, nawet obie skrzynki… wszystko podpięte 16 pin zasilaniem i 4 pin luźne cholera wie od czego :smiley: Czy ja już jestem tak pijany? :smiley:

Rozwiązane, znalazłem 4-pinowe gniazdo koło procesora. Na mojej poprzedniej płycie głównej tego nie było. Dzięki wielkie wszystkim za pomoc! :slight_smile:

Daj foto, bo nie wierzę! :smiley:

Do kompa nie włożę aparatu, ciasno tam jest, ale zobacz na tym (zaznaczyłem czerwonym kółkiem): P5ND2SE

1 polubienie

Kurde, Intel.

Co ma do tego Intel?

d64