Nie działa napęd DVD w laptopie

laptop
windows10

(rozga.szymon) #1

Witam, posiadam laptopa Lenovo Ideapad 100. Od wczoraj napęd DVD przestał działać. Nie otwiera się (przycisk wysuń w systemie też nie działa), nie czyta płyt. Jest może jakiś sposób żeby to naprawić bez oddawania do serwisu?

(maxiixi) #2

Cześć,

Możesz kupić płytę do czyszczenia napędów dvd PC/laptop ale jeśli są już takie problemy to lepiej kupić sprawny napęd .

(Dimatheus) #3

Hej,

A napęd jest widoczny w systemie i w BIOS/UEFI?

Pozdrawiam,
Dimatheus

(rozga.szymon) #4

W systemie jest widoczne. image Co do BIOSu - nie wiem jak to sprawdzić.

(Bogdan_G) #5

Pobierz burnaware free. Tam są opcje i wysunięcia tacki i inne.
Gdy oprogramowanie systemowe zostało uszkodzone przez jakis wadliwy klucz w rejestrze, albo zainstalowałeś winpatrol - to napęd nie będzie odpowiadał na klikanie. Żeby to sprawdzić, to używa się programu zewnętrznego. Darmowy isobuster - czyli po zainstalowaniu klika się w wersja podstawowa i jest!
Ja mam laptop acera dziewiąty rok, ale nawet z systemowych opcji nie korzystam, tylko mam do tego programy. Ostatnio nawet programy nie działały, miałem zagwozdkę, jak korzystać z napędu. Okazał się winowajcą winpatrol plus.

(daras28-82) #6

Litości, bierzesz patyczek do uszu, maczasz w alkoholu (piwo to nie alkohol)i czyścisz.
Jak nie zatrybi to kupujesz kieszeń na dysk i pakujesz 2-gi dysk w miejsce napędu bo płyt już nikt nie używa.

Obok przycisku wysuwania na kieszeni jest malusia dziurka, służy do awaryjnego otwierania napędu, musisz tam coś wcisnąć, spinacz albo cokolwiek cienkiego.
Wciskasz i szuflada powinna się otworzyć.
Jeżeli jakimś sposobem płyta ci wyskoczyła z uchwytu możesz mieć problem z otwarciem.

(Dimatheus) #7

Hej,

Skoro w systemie napęd jest widoczny, to i w BIOS/UEFI będzie widoczny. Warto więc spróbować czyszczenia lasera w napędzie. Można też zamiast płyty zrobić to ręcznie - tak jak opisano tutaj: https://gadzetomania.pl/44708,jak-wyczyscic-zabrudzony-cd-rom

Pozdrawiam,
Dimatheus

(maxiixi) #8

Ta patyczkiem do uszu można wyczyścić alkohol izopropylowy (tego ci brakowało?).

(daras28-82) #9

Skąd podejrzenie że czegoś mi brakowało?

(Logetc) #10

dzięki za wskazówki i za link! bardzo to doceniam! więc to jest problem ze sprzętem?

(daras28-82) #11

Najpierw spróbuj otworzyć awaryjnie, może po prostu coś się przyblokowało.

(rozga.szymon) #12

Otwierałem, wszystko się otwiera. Nawet włożyłem płytę, ale nic się nie dzieje.

Potem spróbuję z podanymi wyżej radami.

(Dimatheus) #13

Hej,

Zdecydowanie!

Czyli albo układ lasera się scentrował, albo jest brudny. Jeśli wyczyszczenie nic nie da, może okazać się, że napęd będzie nadawał się tylko do wymiany na nowy.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(rubin714p) #14

Co ma brudny laser do wysuwania tacki? Bzdury i tyle. Sprawdz czy napęd jest widoczny w menadzerze urzadzen.

(rozga.szymon) #15

Jest widoczne.

(rubin714p) #16

Sprobuj odinstalowac naped ,restart lapka -zainstaluje od nowa .Jak to nic nie da to do podstawienia nowy naped.

(Dimatheus) #17

Hej,

Zauważ, że na początku napęd się nie otwierał,

ale później udało się otworzyć,

co nie zmieniło problemu z brakiem odczytu płyt. I odnośnie tego pisałem.

Skoro jest widoczny w eksploratorze systemowym, to i w menadżerze urządzeń będzie widoczny.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(hiropter) #18

Ustaw w BIOS startowanie z napędu i zobacz czy uruchamia jakieś distro GNU/Linuksa - proponuję nagrać SystemRescueCD. Jak distro się uruchomi, to winowajcą jest Windows. Jak nie to masz 100% potwierdzenie, że napęd padł.

I tu proponowałbym rozwiązanie zaproponowane przez @daras28-82