Nie działa 'nowy' CD-ROM w laptopie

Witam,

2 miesiące temu kupiłem nowego laptopa. Na początku z CD-ROMem wszystko było ok, czytał płyty bez problemu, dało się nagrywać. Potem przez 1,5 mies. nie używałem napędu bo nie był mi potrzebny. Wczoraj chciałem nagrać płytę CD, kupiłem najzwyklejsza omege, po wsadzeniu jej do napędu, program do nagrywania w ogóle jej nie widział. Myślałem że płytka jest zepsuta, kupiłem druga omege i jakiś lepszy krążek sony, ale z każda to samo. Do tego w ogólne nie czyta nagranych płyt CD, a wcześniej je czytało.

W menadżerze urządzeń pisze że urządzenie działa poprawnie. Nie odczytuje żadnych CD.

Laptop kupiony w USA wiec w PL gwarancja nie obowiązuje. Jak mogę sprawdzić co się stało z napędem. Czy można coś zrobić z tym domowym sposobem.

Jakie mogą być orientacyjne koszty w serwisie ?

Pozdrawiam.

Witam.

Wymiana napędu dużo nie kosztuje, na pewno nie zbiedniejesz :wink:

Spróbuj najpierw tak: menedżer urządzeń >- stacje dysków >- właściwości >- region DVD >- zmień na >- Polska.

ed1801ac8dcf3101m.jpg

Wyłącz urządzenie w BIOS-ie >- restart i ponownie >- włącz. Widows zainstaluje ponownie sterownik.

W menadżerze urządzeń wejdz w >- kanał IDE i ustaw >- DMA

cokolwiek z IDE mam tylko tu, ale tam nie widzę jakiegoś miejsca gdzie mógłbym coś przestawić na DMA

168d552296cebdc2m.jpg

bios jest bardzo okrojony, nie mam opcji wyłączania sprzętu, mam tylko:

main - godzina data itp

security - ustawianie hasła podczas włączania lapka

boot - wiadomo

i tyle