Nie działa port Secondary IDE, WinXP

Może ktoś spotkał się z problemem niedziałającego jednego portu pod Windows XP.

 

Ustalenia:

  • oba porty Primary i Secondary IDE są sprawne

  • jeśli dysk podpięty jest pod Primary IDE to w systemie nie ma Secondary IDE

  • jeśli dysk podpięty jest pod Secondary IDE to w systemie nie ma Primary IDE

  • w BIOSie oba porty są włączone i działają (dysk wykrywany jest na obu)

 

System wygląda na nowo instalowany, ale chyba ktoś coś grzebał i wygrzebał. Co zrobić, aby przywrócić drugi port? Proszę o radę.

Może dlatego, że system w managerze urządzeń nie wyświetla portów, do których nic nie jest podłączone?

Lub jeśli masz dwa dyski (bo tylko przy takiej konfiguracji jest ci to potrzebne). Dodatkowy ustaw jako slave.

Gdy do drugiego portu jest podpięte DVD to i tak nie działa, nie ma portu jak i napędu widocznego w menagerze.

 

Problemem nie jest ustawienie dysków, a to, że jeden z kontrolerów nie jest widoczny w systemie.

Menedżer Urządzeń - Widok - Pokaż ukryte urządzenia 

Wiesz w ogóle co ja napisałem i na jakiej zasadzie działa port IDE?

Cchcesz mi powiedzieć, że nie umiem czytać ze zrozumieniem i nie umiem poprawnie ustawić dysków IDE? :smiley:

Na to wychodzi bo nawet nie powiedziałeś czy zastosowałeś się do mojej rady i czy jedno urządzenie podłączone pod drugi port IDE jest ustawione jako slave a pierwsze master.

Jeśli dysk podpięty jest pod Primary IDE to w systemie nie ma Secondary IDE, nawet wtedy, gdy podpięty jest napęd DVD. Gdy podłączę dysk pod Secondary IDE to wtedy nie ma Primary IDE nawet wtedy, gdy podpięty jest napęd DVD.

Jeśli teraz to nie jest jasne to jaśniej nie potrafię tego opisać.

No tak, tylko że mi chodzi o ustawienie zworków z tyłu danego urządzenia :wink:

No tak, ale co da zmiana zworki, jeśli portu w ogóle nie ma w systemie?

Ponieważ interfejs IDE nie pozwala na komunikacje dwóch urządzeń jednocześnie. Dlatego urządzenia są dzielone na “master” i “slave” (główny i dodatkowy). Kiedy główne urządzenie (zaleca się aby to był dysk) pracuje, drugie urządzenie zostaje wstrzymane i zostaje uruchomione kiedy to pierwsze zwolni port i pozwoli mu na korzystanie z niego na wyłączność. Gdyby oba pracowały w jednym trybie “gryzłyby” się ze sobą przez co albo oba albo jeden z nich w ogóle nie będzie działać. Do tego wszystkiego może być potrzebna dodatkowa konfiguracja w BIOS/UEFI.

 

To takie możliwie łopatologiczne tłumaczenie.

Rozmawiamy zupełnie o czym innym. Jutro postaram się zrobić zrzuty, może to wyjaśni jeszcze bardziej.

 

Tak na szybko. Znalazłem zrzut ekranu, Przy poprawnym działaniu w menagerze urządzeń są dwa kanały Primary IDE oraz Secondary IDE:

 

9zkQVPt.png

 

Natomiast u mnie, nie ma w ogóle kanału Secondary IDE, niezależnie czy napęd DVD jest do niego podłączony.

Zgadza się, ale tylko w przypadku, gdy podłączasz dwa urządzenia JEDNĄ TAŚMĄ DO JEDNEGO PORTU. Jeśli się podłącza dwa dyski/napędy do osobnych kanałów IDE to oba urządzenia muszą być ustawione na MASTER - inaczej ich nie wykryje.

 

@Autor tematu napisz tak dla jasności, czy właśnie w taki sposób podłączasz napędy? System nie widzi - a BIOS tak?

Nie zawsze. Wszysto zależy od głównego kontrolera i/o na mobo. Z resztą z tym zawsze były same problemy :smiley:

Autorze, jakie masz urządzenia dysk i napęd. Konkretnie jakiego interfejsu; ide czyli na szeroką taśmę sygnałową. Wtedy rzeczywiście, ustawienie zworek może mieć znaczenie. Czy urządzenia interfejsu sata ,gdzie raczej nie stosuje się zworek. Wyjątek stanowią do dysku niektórych marek czy modeli np. samsung chyba, w którym zworka przy sata robi interfejs sata 1. Nie wiedząc dokładnie jakie są te urządzenia, można błądzić w rozważaniach. Znikanie portu i brak widoku urządzenia może być oznaką między innymi gryzienia się sprzętowego. Albo jak znika port i nie objawia się przy podpiętych dwóch urządzeniach. Sprawdzałeś na innych kablach sygnałowych. Nie jest wykluczone, że nie jest w porządku pod względem sterowników ,czy samego systemu jak jest przeróbka.  Czy sam system ma zainstalowane sterowniki od chipsetu, czy stoi na tych od samej instalki. Brak pytajników, wykrzykników w menedżer urządzeń. Nie jest gwarantem, że jest wszystko w porządku i działa z pełną możliwą wydajnością. Reasumując, przyczyn znikania portu może być kilka.