Nie działa przełączenie słuchawki/głośniki w laptopie

(ruda zosia) #1

Witam.

Wczoraj pojawił się dziwny problem... W asusie F50Z w pewnej chwili po odłączeniu słuchawek przestały działać głośniki. Tzn dźwięk oczywiście jest ale tylko w słuchawkach.

Menedżer Realtek pokazuje że cały czas podłączone są słuchawki.

Próby typu restart, zmienianie ustawień w panelu sterowania, wkładanie-wyciąganie słuchawek nie przyniosło efektu.

Wydaje mi się że zepsuło się przełączenie między słuchawkami a głośnikami...

Co robić jeżeli to to? Laptop oczywiście jest na gwarancji, ale może spotkaliście się z tym problemem i sobie jakoś z nim poradziliście.

Pozdrawiam!

(imeehow) #2

Niestety się spotkaliśmy. Mam Asus G2S i po 2 miesiącach używania wystąpił u mnie identyczny problem. Mój dźwięk, to Realtek ALC882. Niestety serwis. Po miesiącu oczekiwania (we Francji) naprawili w ramach gwarancji, po czym po 3 miesiącach znowu padło (właśnie słucham muzy na słuchawkach). Za kilka dni robię backup danych i znowu zanoszę złoma do serwisu...wrrrr! Gdyby nie ten feler to byłbym mega zadowolony z tego kompa. No i jeszcze ten miesiąc w serwisie to też trochę długo. Do tego wraca z czystym dyskiem, załamka.

(xyzzyx) #3

Prawdopodobnie niezbyt pewnie działa styk w gnieździe słuchawkowym odpowiedzialny za przełączanie dźwięku na słuchawki lub głośniki. Zdarza się to nie tylko w tym Asusie. Spróbuj kilka razy energicznie włożyć i wyjąć wtyczkę słuchawek(u mnie w PC zadziałało). Jeżeli to nie pomoże to raczej serwis :frowning: . Pozdrawiam. Można jeszcze użyć specyfiku poprawiającego kontakt elektryczny(jest ich wiele). Można go wstrzyknąć(naprawdę odrobinkę) do gniazda słuchawkowego, odczekać pewien czas aby specyfik odparował z miejsc gdzie jest niepożądany(gdybyśmy wstrzyknęli za dużo) i sprawdzić. Raczej proponował bym robić to z kimś kto choć trochę bawi się z elektroniką, komp to jednak wrażliwe ustrojstwo a drogie. W każdym razie przyczyną jest prawie na pewno lichej jakości gniazdo :frowning: .

(Sagitariusn) #4

Ha! Przełącznik, powiadacie? Moja Toshiba ma jeszcze ciekawiej, bo dźwięki systemu idą ze słuchawek, ale muza już tylko z głośników! Niech mi TO ktoś wyjaśni. Przy podłączaniu lapta do telewizora, też bez problemu daje dźwięk na głośniki z TV.

Sprawdzałam już wszystkie znane mi ustawienia, odinstalowywałam sterowniki, włączałam i wyłączałam urządzenia, dawałam prawo aplikacjom na wyłączne zarządzanie urządzeniem...I NIC. Mam tak od miesiąca ponad i już mnie strzela. A wydanie kompa do serwisu na nie wiadomo jak długo, napawa mnie wstrętem i lękiem jakimś...

Może jednak ktoś wie, co z tym fantem zrobić.

ps. Mam Vistę, niestety...

(imeehow) #5

Ściągnij jakiegoś Linuxa LiveCD (np. Mint) i zobacz jak będzie tam się zachowywał. Jeśli będzie ok, to znaczy że Vista ześwirowała, jeśli też będą problemy, to znaczy że sprzęt.

(ruda zosia) #6

Trochę czasu minęło, ale może komuś ta informacja się przyda... Otóż oddałem laptopa do serwisu, wysłali go do producenta. Powiedzieli mi, że był problem z kartą muzyczną, a że jest zintegrowana z płytą to cała płyta główna została wymieniona. Używam w większości słuchawek i problem póki co znowu się nie pojawił.

(Patrycjahar) #7

Parę dni temu zauważyłam, że w moim laptopie gdy podłączy się słuchawki dźwięk słychać także z głośników wewnętrznych. Nigdy wcześniej tak się nie działo.

Czego to może być wina? Coś w ustawieniach należy zmienić?