Nie działa przypisanie programów do plików po upgradzie do Windows 8.1

Witam. Mam problem z Windowsem 8.1. Zanim “upgrade’owałem” Windowsa do wersji 8.1, wszystkie programy, które przypisałem do plików jako domyślne otwierały się normalnie i bezproblemowo. Po “upgradzie”, żaden z programów, które chciałem by były traktowane jako domyślne nie chcą działać. Czy jest jakiś sposób na przypisanie programów jako domyślne bez konieczności instalowania ich?

Chodzi o programy takie jak stasza wersja Painta czy XMPlay (są to niewielkie programy i nie posiadają własnych instalatorów). Jest jakaś możliwość ominięcia tego problemu?

Po upgrade nie działa prawy przycisk myszy otwórz za pomocą wybierz program domyślny ?

Czy nie działają programy same w sobie ?

Nie działa wybór domyślnego programu. Programy same w sobie działają, ale korzystanie z nich jest teraz strasznie niewygodne (trzeba albo używać opcji “Otwórz” albo przeciągać pliki do programów, co według mnie jest średnio praktyczne, wolę po prostu kliknąć na pliku, co otworzy program, którego chcę używać)

 

Opiszę część problemu. Mam Painta z Windowsa XP, którego chciałbym ustawić jako domyślny program przy otwieraniu plików PNG. Klikam prawym przyciskiem na pliku, który chcę otworzyć, wchodzę do menu “Otwórz za pomocą” a potem wybieram opcję “Wybierz program domyślny”. Stamtąd, wybieram “Wyszukaj inną aplikację na tym komputerze”. Po wyborze programu, którego chcę używać, znika menu wyboru i nic nie ulega zmianie. Po prostu nic się nie dzieje. Domyślny program się nie zmienia. Próba zmiany programu domyślnego w Panelu Sterowania również nie daje żadnego skutku. Mogę zmienić programy tylko na te, które są na liście, zanim wybiorę opcję “Wyszukaj inną aplikację na tym komputerze”, a nie te, które sam chciałbym wybrać.

 

Denerwuje fakt, że np. XMPlay (odtwarzacz muzyki mp3, ale także modułów [MOD, XM, IT, etc.] oraz innych formatów) miał zapisane powiązania z plikami, których nie otwiera u mnie żaden inny program (na przykład pliki NSF albo SPC), a jednak po aktualizacji do 8.1 także przestały działać normalnie.

 

Na Windowsie 8 nie miałem takiego problemu i mogłem spokojnie korzystać z tych programów.

Jest jeszcze jedna opcja panel sterowania wyszukaj programy domyślne  pojawi się link ustaw typ pliku tak aby zawsze był otwierany w określnoym programie.

Ta opcja również nie przynosi żadnego efektu. Zupełnie jakby system nagle ignorował inne programy.

Można spróbować zmienić to w rejestrach.

Przydałyby się jakieś konkrety. Szukam w internecie jak ręcznie dodać program do rejestru (bo brak instalacji rzeczywiście może być przyczyną problemu), tylko nie bardzo wiem jak i gdzie znaleźć rozwiązanie, trafiam jedynie w ślepe zaułki i przypadkowe fora z pytaniami bez odpowiedzi zadanymi lata temu :confused:

http://www.tarnaski.eu/blog/domyslny-program-dla-plikow-bez-rozszerzen/

Pierwszy link dotyczy ustawienia domyślnego programu do pliku bez żadnego rozszerzenia. Poza tym, osoba pisząca poradnik zmienia program domyślny na notatnik, który jest aplikacją zainstalowaną wraz z Windowsem, więc nie dziwne, że działa. Moim problemem jest ustawienie programu, który nie był instalowany jak pozostałe, jako domyślny do plików o konkretnych rozszerzeniach. Program działa zupełnie tak, jak programy portable, jednak zanim system zaczął wszystko psuć, wszystko działało tak jak chciałem (czyli: dało się te programy ustawić jako domyślne i wszystko było w porządku).

 

Co do drugiej opcji - właśnie zabieram się za próbę. Zobaczymy co z tego wyniknie.

 

EDIT//

http://i.imgur.com/TcMvEZS.png

 

Jaki jest sens w cofaniu Windowsa do 8, skoro prędzej czy później i tak mi się zaktualizuje do 8.1, zainstaluje mi aktualizacje, a potem problem się powtórzy + przedzieraniu się przez ponowną instalację wszystkich pozostałych programów, których używam poza tymi, z którymi mam problem?

Spróbuj proszę założyć nowy profil (nowego użytkownika) i ustawić program domyślny na nim.

Teraz się robi dziwnie. Stworzyłem użytkownika lokalnego (konto administratora). Na nowym koncie można ustawiać programy domyślne, o dziwo na nowym koncie wszystko działa tak jak powinno. Problem jednak wciąż się utrzymuje w starym koncie. Jest jakaś możliwość skonfigurowania tego?

:slight_smile: ten głupi pomysł zadziałał no nie źle :slight_smile: myśle że wykorzystanie nowego konta będzie lepszym pomysłem. Pewnie można skonfigurować ale nie wiadomo co jeszcze nie działa a ujawni się później.

Niby tak, ale jak już się znajdzie rozwiązanie do problemu z jednym programem, to na pewno będzie się dało rozwiązać problem z pozostałymi

Ale mi chodziło o to że aktualizacja naprawdopodobniej mocno namieszała w profilu czy stare konto było też lokalne czy w domenie?

Wszystkie programy, które były instalowane, działają poprawnie. Problem jest wyłącznie z programami portable (lub po prostu bez instalatorów), z którymi trzeba bawić się ręcznie. Więc Open Office wykryje swoje pliki, Notatnik wykryje swoje i Adobe Reader także, one będą działać jak najbardziej normalnie.