Nie działa VPN po zmianie routera / łącza

Witam

Zmieniłem dostawcę internetu z Orange (router Cellpipe 7130) na światłowód z innej firmy (router Huawei HG8546M). Na łączu Orange bez problemu działa mi VPN (używam programu Hideaway VPN). Niestety na nowym łączu po włączeniu Hideaway VPN strony przestają się otwierać. Dostawca internetu twierdzi że trzeba sobie skonfigurować router Huawei HG8546M by VPN działał.

Jak ustawić router Huawei HG8546M by Hideaway VPN działał prawidłowo?

Witaj,

Hideaway działa jako program VPN bezpośrednio z Twojego pc, nie jest instalacją na routerze.
Obstawiam, że dostawca tak powiedział, ponieważ Huawei HG8546M obsługuje dodanie usługi VPN bezpośrednio w routerze np. tak: https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us00839081/

Aby łatwiej dojść do tego co jest nie tak odpowiedz proszę na pytania:

  1. Czy używasz programu od Hideaway na komputerze?
  2. Czy miałeś go zainstalowanego podczas zmiany dostawcy internetu?
  3. Jeżeli masz program na pc, to czy po wybraniu serwera i połączeniu masz status connected?
  1. Tak na laptopie
  2. Mam jeszcze stare i nowe łącze. Przełączam się pomiędzy łączami (od Orange i nowym światłowodem) na laptopie na którym mam zainstalowany Hideaway.
  3. Tak. Zarówno na starym jak i nowym łączu program Hideaway pokazuje status connected.

Wydaje mi się, że dostawca nowego łącza blokuje coś u siebie ale nie jestem pewien.

Mogą to być ustawienia proxy/cache przeglądarki lub zapamiętane ustawienia z samym Hideaway.

Możesz spróbować na nowym łączu użyć innej przeglądarki niż używasz codziennie, jeżeli będzie działać po VPN to znaczy, że w tej przeglądarce należy pozbyć się cache, zresetować ustawienia proxy (jak napiszesz jaką to wyślę linka do instrukcji albo google pomogą :slight_smile:

Jeżeli powyższe nie zadziała spróbowałbym przestawić w programie hideaway opcje pomiędzy protołami TCP/UDP lub go po prostu przeinstalować ale warunkiem będzie pozbycie się wszystkich ustawień (nie wiem czy zapyta o to przy deinstalacji, czy trzeba będzie się ich ręcznie pozbyć).

Czy wiesz z jakich portów używa Hideaway? Na ich stronie nie ma takiego info.
Niektórzy dostawcy w sumie mogą oddać router z zablokowanymi portami lub blokować je u siebie, choć to nie jest popularna praktyka.
Jeżeli nie wiesz jaki portów używa możesz po połączeniu się do VPN otworzyć w windows -> start -> wiersz poleceń i wpisać NETSTAT.
Może być dużo wpisów ale interesujący jest tylko ten adres IP, który zgadza się z adresem IP w programie Hideaway, będzie wyglądał na zasadzie xxx.xx.xx.xx:jakiś port (chociaż x może być w różnych ilościach).

Używa portu 1080.

czy próbowałeś rzeczy z poprzedniego wpisu?

Jeżeli tak i dalej nie działa to stawiam, że dostałeś model, który ma domyślnie zablokowaną większość portów, więc dla testu bym zmapował port 1080 na Twój pc albo wcześniej dla testu ustawił i podłączył pod DMZ.

Instrukcja: https://m.youtube.com/watch?v=0BkgTx257AE

Pamiętaj, że po teście najlepiej wyłączyć DMZ jeżeli nie używasz.