Nie działa wbudowany modem LTE. Dell 7480 Linuks Mint 20

Witam, mam problem z modemem LTE w laptopie. Jak widać na screenie Jest wykrywany. Jednak jak wyłączę WiFi to nie działa. :confused:


Szczerze nie wiem jak się za to zabrać. Proszę o pomoc. :slight_smile:

Pozdrawiam. :slight_smile:

jaki dostawca netu?
Co jest w konfiguracji połączenia?
wynik z polecenia:
ip addr show

Popraw: „wyłączę” na włączę.

Ale czemu ma poprawiać, on stwierdza fakt, że modem działa gdy dezaktywuje Wi-Fi.

Aktywacja Wi-Fi psuje mu obsługę modemu.

Dostawcą internetu jest Orange. Jak klikam w “sieć - dodaj nowe połączenie” to całe okno znika i nic się nie pojawia. Dwa razy przeinstalowywałem system i dalej to samo.

Po wpisaniu komendy:

ip addr show

Wynik:

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
valid_lft forever preferred_lft forever
inet6 ::1/128 scope host
valid_lft forever preferred_lft forever
2: enp0s31f6: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state DOWN group default qlen 1000
link/ether 10:65:30:ed:c5:be brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: wlp2s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP group default qlen 1000
link/ether 20:16:b9:f0:60:72 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.8.109/24 brd 192.168.8.255 scope global dynamic noprefixroute wlp2s0
valid_lft 599632sec preferred_lft 599632sec
inet6 fe80::3863:41ab:cdc8:f9fa/64 scope link noprefixroute
valid_lft forever preferred_lft forever
4: wwan0: <BROADCAST,MULTICAST,NOARP> mtu 1500 qdisc noop state DOWN group default qlen 1000
link/ether ea:36:75:4f:33:c2 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff

Orange się sam dobrze konfiguruje na linuksie, więc nie powinno być problemów z konfiguracją.
modem nie ma przypisanego adresu, więc pytanie brzmi: wdzwoniłeś się do tego orange? Tj. na apllecie network managera wybrałeś orange jako połączenie?

Wydaje mi się, że NetworkManager do obsługi modemów P2P wymaga ModemManager-a. Mogę się mylić. Może journalctl -u NetworkManager i journalctl -u ModemManager. Jeszcze dmesg.

Tzn.? Co dokładnie mam zrobić? Przepraszam ale jestem początkujący. :confused:

nie zaczyna się łączyć jak klikniesz w orange z menu wyboru sieci?

W jaki sposób mam się wdzwonić ? W tym menu co screeny są wyżej nie mam możliwości dodania nawet konfiguracji do tej karty, czyli:
Nazwa użytkownika: internet
Hasło: internet
APN: internet
Ponieważ jak chce dać dodaj nowe połączenie to mi się okno wyłącza. Znika.
Sieć WiFI wyłączyłem i włączyłem sieć komórkowa. I też nic. :confused:

Proszę o pomoc i zrozumienie ponieważ jestem laikiem w tym temacie.

Niestety nie :confused:

pojawia się jakiś błąd?

Nie, tylko okno się zamyka. :confused: Może ja coś źle robię ?

ok, przejrzałem sobie jak to wygląda na cinamonie. nie masz skonfigurowanego połączenia.
Jak masz te okno, które widać na screenie zamieszczonym w pierwszym poście. Naciskasz “+” na samym dole strony. Wybierasz połączenie komórkowe. Wybierasz urządzenie i wybierasz sieć orange. Zatwierdzasz i powinieneś mieć profil do łączenia się.

1 polubienie

Faktycznie, masz rację :slight_smile: Zadziałało ! Nie zauważyłem tego. Mój błąd. Dziękuję za pomoc! Wszystko już działa :slight_smile:
Pozdrawiam :slight_smile:

Na mate jest tak samo. Ale z ubiegiem lat to dość ułatwili, kiedyś musiałem używać tekstowej wvdial. A teraz przekładam modem i SIM do Thinkpada T400 i działa to w zasadzie od razu, lepiej niż na Windowsie (tam nie działa wogóle).

Osobiście widziałem jak NM applet z obsługą modemu wygląda pod KDE. I trzeba powiedzieć, że chyba po raz pierwszy KDE ma coś, co jest bardziej czytelne niż Gnome, bo to wyświetlanie połączonego modemu jest odrobinę mylące i wygląda jak profil połączenia.

Z modemami jest raz gorzej raz lepiej po Linuksem. U mojej ciotki w wypadku modemu ZTE nie ma zazwyczaj problemów. Matka na starym gracie z Huaweiem musi restartować ModemManagera za każdym razem, bo modem wchodzi w złym trybie. Ale trzeba powiedzieć, że oba działają.
Fakt faktem, modemy 3g nie mają obsługi pod Win10, bo ten który chyba gdzieś mi się wala po domu też już nie działał.

Ja mam huawei E220 na USB i BroadMobi BM806U-E1(LTE, PCI) i na Thinkpadzie T400 na Mincie Mate oba działają od ręki. Żaden z nich nie działa na Windowsie (E220 od biedy pójdzie na max Vista).