Nie działa wygładzanie (antialiasing)

Pisałem już na kilku podobnych forach i nikt nie potrafi mi pomóc. Problem wygląda tak: na starym kompie miałem piękne wygładzanie w każdej grze, starej i nowej. W niektórych można włączyć wygładzanie z poziomu gry, w innych trzeba je wymusić w panelu Nvidia, np Half Life 2, Longest Journey, Fifa 10, Rayman 3, seria Prince of Persia i wiele innych. Niestety często musiałem z tego rezygnować, bo komputer był dość stary. Teraz mam nowy komputer, który pociągnie te gry na maksymalnych ustawieniach. I pojawia się problem: gdy próbuję wymusić wygładzanie przez panel Nvidia, nie dzieje się nic. Czy mam wygładzanie na 0, czy na 16Q, gra wygląda identycznie. Podobnie jest ze wszystkimi ustawieniami w tym panelu - cokolwiek bym nie zmienił, nie widzę kompletnie żadnej różnicy w żadnej grze. Zupełnie, jakby ten panel po prostu nie działał. Jedynie w kilku grach mam wygładzanie - Fable i Wiedźmin, a także te, które w opcjach mają możliwość włączenia wygładzania. Co ciekawe, raz udało mi się włączyć wygładzanie na nowym kompie: włączyłem Fifa 10, zminimalizowałem, w panelu wyłączyłem i znowu włączyłem filtrowanie anizotropowe, zmaksymalizowałem Fifę i nagle grafika zrobiła się piękna i gładka. Potem miałem wygładzanie w każdej grze. Niestety, cieszyłem się tym miesiąc i nagle problem wrócił. Mam nadzieję, że ktoś będzie potrafił mi pomóc. Mam Nvidia 9600GT, 3,6 GB Ram, WinXP SP3.

Uprzedzając pytania, które pojawiały się na innych forach:

Oczywiście, gdy jest możliwość włączenia wygładzania w grze, to to robię. Problem dotyczy gier, które w opcjach nie mają takiej możliwości.

Tak jak pisałem, problem nie dotyczy wyłącznie starych gier, bo na przykład Fifa 10 też składa się z ruchomych schodów (czyli brak wygładzania). Poza tym, jak wspomniałem, na starym kompie w wyżej wymienionych grach mam piękną, gładką grafikę, nawet w Longest Journey, która znana jest z poszarpanych postaci. Na innych forach proponowali mi też różne inne sterowniki: 190,38, 190,62, czy sterowniki z serii 180x. Oczywiście najnowsze też instalowałem. Próbowałem też różne programy, które miały dać kopa grafice: Power Strip, Nhancer, i parę innych, wymuszając w nich maksymalne wygładzanie. Wszystkie te zabiegi - sterowniki i dodatkowe programy - nie dają kompletnie nic. Nic się nie zmienia. Nadal mam poszarpaną grafikę, składającą się z ruchomych schodów. Proszę o pomoc, jak mam to naprawić. Gdzieś czytałem, że może chodzić o jakieś wpisy w rejestrze, ale wtedy problem dotyczył jakiejś dodatkowej zakładki w panelu, więc mogę się mylić.

Hej,

:arrow: A wymuszenie przez panel nVidii tworzyłeś poprzez ustawienia globalne czy wybierając albo definiując grę poprzez Ustawienia programu?? Jeśli robiłeś tylko jednym ze sposobów, spróbuj drugiego. Ale z doświadczenia wiem, że lepiej definiować poszczególne programy i gry.

:arrow: W panelu nVidii w Ustawianie 3D -> Wyreguluj ustawienia obrazu, korzystając z podglądu masz zaznaczoną którą opcję?? Powinna być zaznaczona Użyj zaawansowanych ustawień obrazu 3D bądź Stosuj preferencje użytkownika podkreślając Jakość.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, próbowałem oboma sposobami: przez globalne ustawienia i przez ustawienia indywidualne dla każdej aplikacji. W ,Wyreguluj ustawienia obrazu" próbowałem wszystkiego, wszystkich trzech opcji. Co ciekawe, jeśli zmniejszę wygładzanie do 0, to na tym podglądzie logo Nvidia jest poszarpane, a gdy zwiększę je na maksa, to jest wygładzone. Dziwne tylko, że w żadnej grze nie widzę żadnej różnicy. Tak teraz wygląda u mnie Fifa 10 na KAŻDYCH ustawieniach w panelu Nvidia, z wygładzaniem 0 lub 16Q: http://img257.imageshack.us/img257/2861/beztytuuci.jpg

A tak wyglądała przez ten miesiąc, gdy jakimś cudem udało mi się wymusić wygładzanie w panelu (zrobiłem screena, bo byłem szczęśliwy, że się udało to wreszcie włączyć - niestety, tak jak pisałem, po miesiącu problem wrócił):

http://img41.imageshack.us/img41/3975/beztytuuua.jpg

Macie jakieś pomysły? Czemu ten panel NIE DZIAŁA? Zupełnie, jakby nagle coś mi się zablokowało.

Hej,

Poszperałem po forach internetowych i niestety nie udało mi się znaleźć zadowalających odpowiedzi… Nikt też nie znalazł odpowiednich zmian w rejestrze, które mogłyby zmienić działanie. Wszystko wskazuje na to, że to kolejny problem z kartami opartymi o procesory nVidii z serii 8x i 9x. Sam też z takiej korzystam - tyle że z wersji mobilnej - i niektóre gry w ogóle nie działają poprawnie na tej karcie - żeby wspomnieć na przykład o Medievil Total War czy Industry Giant 2. W tym przypadku udało mi się odnaleźć informacje o problemie i o tym, że status jego eliminacji jest nadal otwarty…

:arrow: A na jakiej karcie wcześniej testowałeś wspominane przez Ciebie gry??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na starym kompie, na którym wszystko jest w porządku, mam Nvidia 7300GS. Ale ona jest za słaba, żeby udźwignąć np Half Life 2 z antyaliasingiem i mimo, że AA tam pięknie działa, to gra tnie tak, że nie da się grać. I już się cieszyłem, że wreszcie pogram płynnie z ładną grafiką. Mi na szczęście działają wszystkie gry (jak dotąd nie działało mi jedynie najnowsze Prince of Persia, wywalało, że nie mam pixel shader 4). No szkoda, że nikt nie znalazł rozwiązania, ale przynajmniej wreszcie ktoś napisał, że nie tylko ja mam ten problem. Ale tak jak pisałem, raz jeden jedyny udało mi się włączyć ten AA na nowym kompie i działał przez miesiąc, ale potem zrobiłem nowego użytkownika i problem wrócił. Wtedy po prostu zminimalizowałem grę, wyłączyłem i znowu włączyłem filtrowanie anizotropowe, włączyłem grę i nagle wszystko było pięknie wygładzone. Później ten sposób już niestety nie zadziałał. Kurde, ale jaka to jest bzdura, że na nowych kartach jest gorsza grafika, niż na starych…

Hej,

Trochę dziwne - w końcu GF z serii 9x obsługują Shader Model 4.0… :expressionless:

A nie mógłbyś spróbować zmian na poprzednim koncie użytkownika?? Czy też jest to już niemożliwe??

Niestety tak… :frowning:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Próbowałem na obu kontach, i na starym, i na nowym, na obu jest to samo. Z tym Prince of Persia to rzeczywiście dziwne, ale i tak już nie mam tej gry, więc nieważne. Zawsze korzystałem z Nvidia i pierwszy raz tak bardzo się rozczarowałem…

Możesz jeszcze spróbować na win 7. Darmową wersje do testów na 90 dni pobierzesz ze strony microsoftu. Sam jak miałem xp to miałem cały czas problem ze sterownikami, VPU recover (karty ati, mam 4830) cały czas resetował sterownik, czasem nawet wywalało artefakty. Od czasu zaintalowania win 7 x64bit moje wszystkie problemy zniknęły.

A jesteś pewien, że ten Windows 7 jest nadal dostępny do pobierania? Bo na stronie Microsoftu widzę tylko możliwość kupienia go, poza tym coś kiedyś słyszałem, że ta darmowa wersja już nie jest dostępna. No i co będzie po tych 90 dniach? Słyszałem, że oryginalnej płyty WinXP można użyć tylko raz, więc czy będę mógł go potem z powrotem zainstalować?

http://technet.microsoft.com/en-us/eval … 42495.aspx <— tu masz link, na samym dole musisz wybrać jaką chcesz wersję i język (polskiego nie ma, ale po zainstalowaniu systemu można pobrać paczke językowa pl i wszystko git), później musisz się jeszcze zarejestrować. Jakby coś było nie jasne to pisz.

No ok, dzięki. Szukałem na stronie www.microsoft.com i dlatego nie mogłem znaleźć. Ale jak to będzie z WinXP, po tych 90 dniach będę mógł go z powrotem zainstalować z oryginalnej płyty?

Nie musisz usuwac xpka, poprostu sciagasz win 7, wypalasz na plycie i instalujesz. Później będziesz mógł sobie wybrac który system uruchomić.

Hej,

Jeśli będzie OK, to może warto zaktualizować system właśnie do Windows 7. :slight_smile:

To nie do końca tak - bardziej chodzi o fakt, że instalując system w wersji OEM w czasie aktywacji licencja jest przypisywana do identyfikator płyty głównej - czyli nie będzie możliwości poprawnego aktywowania systemu na innym komputerze. Na tym samym oczywiście nie będzie problemów z ponowną instalacją i aktywacją.

Ważne tylko, by system zainstalować na innej partycji niż Windows XP, by uniknąć problemów. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus