Nie działa zintegrowany dźwięk

Witam, oto opis tego problemu: Płyta głowna to Gigabyte GA-8S661FXM-RZ, ma zintegrowany układ dźwiękowy SIS 7012. W menedżerze sprzętu pokazuje go jako Realtek AC’97 Audio, oczywiście w BIOS-ie jest “enabled”.

Dźwięk nie działał odkąd kupilem płytę, poprzedni właściciel twiedzi że u niego był ok i zasugerował założenie dwóch zworek ale to nic nie dało. W menedżerze sprzętu przy nazwie “Realtek AC’97 Audio” jest wykrzyknik a, ko,munikat mówi - Nie mozna uruchomić urządzenia - Kod 10. Nie pomogła ponowna instalacja, reset BIOS-u itp. Na necie znalazłem dwa rodzaje sterowników: oryginalny Sisa( przy instalacji wyskakuje błąd z jakąś duuużą cyfrą), a sterowniki Realteka instalują się ale błąd pozostaje a zakładce dzwięk i urządzennia audio, windows nic nie widzi. Po instalacji sterowników przez windowsowego menadżera windows ponownie pokazuje na końcu błąd o nieuruchominoym urządzeniu. Proszę o pomoc lub porady.

Pozdrawiam

Jesli urzadzenie podrzędne potrzebuje dostępu do zasobów urządzenia nadrzędnego i nie otrzymuje dostępu wtedy Manager Urzadzeń generuje błąd “Error 10”.

Jaki system?

ja wiem co może być kolego :mrgreen: kolego też nie miałem dźwięku na na zintegrowanej karcie dźwiękowej jak podkręciłem procesor Celeron 2.5 do 2.9 możliwe że ten co ci sprzedał podkręcił jeszcze więcej i spalił ją całkowicie :cry: bo ja jak podkręciłem tylko do 2.9 procka to już karty nie było widać i zero dźwięku jak ustawiłem na Auto procka dźwięk wrócił.

System to Windows XP z sp2. Procesora na tej płycie nie podkręcalem, ale możliwe że robił to poprzedni właściciel bo płyta ma rozszerzone opcje OC w Biosie.

Jeśli faktycznie to ta płyta,to codek nie SIS 7012.

TU

a ten:

C-Media CMI-9761A

Przy sterownikach C-media nie ma już komunikatu w menedżerze ale w zakładce dzwięki i urządzenia audio dalej nie ma nic. Chyba jedyna możliwość to to że uklad jest uszkodzony.

Sprawdź dokładnie ustawienie zworek na płycie z instrukcją do płyty głównej.

Sprawdź czy codek jest włączony w biosie na enabled/auto i zapisz bios Save.

A czy masz zainstalowane SP2.