Nie działający dysk Hitachi 40 GB

Witam,

posiadam dysk w/w. Problem polega na tym, iż nie mogę go podłączyć do swojego komputera. Bios nie widzi tego dysku. Podpowiem, że jest to mój drugi dysk, który umieszczam w kieszeni ATA. Zworek podłączyłem tak:

http://s4.zapodaj.net/85964119.jpg.html

Są 2 zworki przydzielonego do tego dysku. Ustawiłem tylko 1 tak jak na załączonym zdjęciu. Nic nie daje zamiana zworków/zworka.

Może ja źle ustawiam je?

Na komputerze gdzie zainstalowany był ten dysk Hitachi wyskakuje błąd “Boot failure” i rozpoczyna się bootowanie ze stacji dyskietki…

Czy dysk się nie spalił?

A jak wygląda oznaczenie tych zworek? Zworka jest chyba ustawiona na cable select (ale to chyba). Teraz pytanie czy dysk jest sam na taśmie, czy z innym dyskiem? Czy na tym dysku jest system lub też z którego dysku system ma startować?

Sprawdz czy jeden dysk chodzi w trybie master a drugi w slave. Marsz również zresetowac bios do ustawień fabrycznych - czasem to pomaga.

Zdjęcie zworek jest tu:

http://s2.zapodaj.net/10505092.jpg.html

A ustawiłem tak zworki:

http://s2.zapodaj.net/64487711.jpg.html (naklejka ze zworkami jest na dole - powiększenie w zdjeciu powyżej)

Dysk jest na taśmie z nagrywarką DVD. Nagrywarka jest ustawiona na Slave i tak też ją “widzi” Bios. Dlatego też dysk Hitachi ustawiłem na Mastera (chyba dobrze - wg naklejki na dyski). To jest dysk ze systemem ale używam go do innego komputera.

Zworki są dobrze ustawione.

A gdybyś zamienił napęd oraz dysk. Napęd na master, a dysk na slave. W Biosie, gdy wchodzisz w ustawienia dysku, jest może opcja Auto-detekcji dysku na danym kanale? Jak jest, to próbowałeś ją użyć?

Obecnie masz ustrawiony na “Master”, czyli prawidłowo.

Jednak nie zaszkodzi przestawić go na “Cable Select” oraz - najważniejsze - zmień taśmę na 80. żyłową.

Na tej 40. żyłowej, którą widać na zdjęciu, może nie działać.

Tak oba kanały są na AUTO.

Tak to jest 40żyłowa taśma od kieszeni na dysk :slight_smile:

Mimo tego, często można jeszcze spotkać na początku listy coś w stylu IDE Auto-Detection Press to autodetect the parameters of the IDE device on this channel. Jeżeli jest, to użyj jej.

Ta taśma jest standardem dla starszych kieszeni. Zobacz tylko, czy nie jest gdzieś uszkodzona.

Tak masz rację - miałem taką opcję nieco wyżej i dalej nic. Pomyślał komp chwilę i nic się nie wydarzyło - nie pokazał się dysk - capacity na zero :frowning:

Mam inny dysk Samsung 10GB i on działa na tej kieszeni - przed chwilą sprawdzałem. Sam nie wiem co się dzieje. Chyba faktycznie padł dysk :frowning:

Spróbuj go jeszcze podłączyć bez kieszeni tak, aby był podpięty bezpośrednio do 80-cio żyłowej taśmy.

I tak zrobiłem. Odpiąłem taśmę od nagrywarki. Dysk był ustawiony na master i podpinałem raz do 1 kanału ide, a raz do drugiego i nic. Dałem go na slave i także podpiąłem raz do 1 a potem do 2 kanału. Nic - nawet nie słychać żeby talerze pracowały. Jedyną rzeczą którą zauważyłem to to, że po ok 1 h “pracy” tylko czarne kostki są gorące a reszta dysku jest zimna. Widać to na zdjęciu:

http://s3.zapodaj.net/41388725.jpg.html

Jak nie słychać, że talerze się kręcą, to albo cały dysk albo elektronika padła. Odkręć płytkę z elektroniką (PCB) i przyjżyj się, czy nic nie jest spalone, a zwłaszcza mała kosteczka w okolicach miejsca, gdzie podłączasz zasilanie.

Problem w tym że ten dysk jest pożyczony od kolei. Nie chcę go otwierać :slight_smile: Chyba padł na dobre.