Nie działający dysk twardy

Witam,

 

Problem jest następujący: mój komputer normalnie pracuje na jednym dysku SATA2, firmy Seagate.

Mam jeszcze drugi dysk (SATA2, WD), tylko, że jak go podepnę to najpierw BIOS długo “szuka” dysków podłaczonych do komputera, a gdy już przejdzie dalej to na następnym ekranie pojawia się “Verifying DMI Pool Data” przez około 1 minutę, potem próbuje bootować z CD (którego nie ma) i w końcu staje w miejscu. 

 

Zależałoby mi na uruchomieniu tego drugiego dysku, tylko nie za bardzo mam pomysł co z tym fantem zrobić. Jakieś pomysły?

Podczas startu z jednym dyskiem (tym, który pracuje normalnie) “wejdź” do BIOSu, wybierz ustawienia standardowe (Load Optimal/Optimized Defaults) > Enter i potwierdź zmiany > restart komputera aż do uruchomienia systemu (Pulpitu). Teraz normalne wyłączenie komputera.

Następnie zamontowanie drugiego dysku, uruchomienie komputera i od razu zatrzymanie startu na BIOSie. W BIOSie znajdź pozycję podobną do  “Hard Disk Boot Priority” (szkoda, że nie podałeś firmy i modelu płyty głównej) i tam (powinny być widoczne symbole dwóch dysków twardych) na pierwszym miejscu ustaw dotychczasowy (pierwotny) dysk twardy z systemem, a na drugim miejscu ten dysk wtórnie domontowany > Esc. Przejdź do pozycji kolejności bootowania i jako First ustaw HDD. Wszystko to potwierdź (F10) > Yes i restart komputera. Teraz daj mu się normalnie uruchomić aż do Pulpitu.

Zrobiłem tak jak mówisz, ale wystąpiły pewne komplikacje. Obecnie sytuacja wygląda tak: Na pierwszym miejscu do bootowania ustawiony jest Seagate, czyli mój podstawowy dysk,a drugie jest po prostu puste i nic z tym nie można zrobić. Można więc powiedzieć komputer go nie identyfikuje, ale wykrywa, że coś ma podłączone i dalej nie startuje. Da się coś z tym zrobić?

 

PS. Model płyty to Gigabyte GA-M68M-S2P

Niestety, z tego wynika, że ten drugi dysk jest uszkodzony. BIOS płyt Gigabyte musi wykrywać markę i symbol dysku w opcji Advanced BIOS FeaturesHard Disk Boot Priority. Jeśli tak nie jest, to ten dysk w istocie nie jest wykrywany.

Ponadto, po pełnym uruchomieniu, system w Zarządzaniu dyskami, powinien już widzieć ów dysk.