Nie działający dysk

Witam!!!Właśnie kupiłem z kumplem dysk Seagate 40 GB no i w ogóle go nie znajduje…ten dysk ma takie szerokie wejście jak w odczytniku… Dysk nie działa u mnie ani u kumpla…cy trzeba coś w biosie przestawić żeby go czytało czy dysk zrypany??

Szeroka taśma, czyli dysk ATA. Przede wszystkim z tyłu ustaw zworkę master/slave. Podłączaj napędy dyski wg schematu:

master==slave==========płyta główna

a jeżeli dysk jest sam na taśmie, to:

master==pusto=========płyta główna

Oczywiście nie zapomnij o zasilaniu.

Potem wejdź do Biosu i załaduj ustawienia zoptymalizowane (Load Optimized Defaults).

no odłączyłem od odczytnika tą taśmę wsadziłem do dysku i podłączyłem zasilanie

wziąłem te ustawienie optymalne i nadal nie działa…nawet gdy chciałem z czego am bootowanie ustawić to tego dysku nie znalazło

gdy przyłożyłem do ucha d=ten dysk to słyszalem e sobie tam coś się kręci :smiley:

Za pewne nie masz porobionych partycji na tym dysk :stuck_out_tongue: u

Ale czy jest widoczny w biosie, czy nie? Jak jest, to jak pisał Smirnoff , podziel go na partycje. Zrobisz to w zarządzaniu dyskami. Wejdziesz tam przez menu start->uruchom->wpisz diskmgmt.msc

Podziel dysk na partycje i sformatuj.

partycje sa zrobione bo kumpel go uzywał co od niego kupiłem…i miał partycje…kurde jak te takie zworki powpinać do tych wejść??

Zworkę Masz z tyłu dysku (na zdjęciu biała). Informacji, w jakim położeniu ma ona być znajdziesz na naklejce u góry dysku, ewentualnie na obudowie w pobliżu pinów. Jeżeli dysk będzie sam na taśmie to zworkę ustaw na master (MA). Jeżeli będzie z innym napędem, to jeden dysk/napęd ustaw na master (MA), a drugi na slave (SL). Dostosuj tylko zworkę tego nowo podłączanego dysku, reszty nie zmieniaj. Podłącz do taśmy jak pokazałem wcześniej. Włącz komputer i najpierw sprawdź, czy dysk jest widoczny w biosie. Jak wejdziesz do Biosu->w Standard CMOS Features->w poszczególnych kanałach IDE sprawdź, czy są one włączone. A może jest opcja auto-detekcji to jej użyj.

zrobiłem jak mówiłeś dysk wykryło ale:

9r7gxz.jpg

to wyskakuje zawsze jak próbuje wejść na dysk…dlaczego tak??

a mógłbyś mi wytłumaczyć na polski język co trzeba zrobić co napisałeś wcześniej??

Zasilanie jest dobrze podpięte? Masz może inną taśmę do dysku?

W Menadżerze Urządzeń (w menu start->uruchom->wpisz devmgmt.msc ) w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

zorbiłem reset zainstalowało się i zrobiłem drugi reset…i teraz to już w ogóle nie znajduje chama

Pozostaje reset biosu: instrukcja oraz zmiana taśmy sygnałowej. Możesz dać fotkę, jak to jest podłączone?

miałem podłączonego tego złoma i zrobiłem reset biosu tam w biosie załadowałem ustawienie optymalne no o i reset kompa i tu wywala ze error biosu i każe mi jeszcze raz wejść do biosu i tak w kółko po każdym resecie… odłączyłem dysk i wszystko normalnie sie właczyło a z dyskiem tym 40 gb error wyskakuje