Nie działający napęd DVD

Witam, mam w komputerze dwa napędy DVD i oba nie chcą działać. Wygląda to tak, że gdy wsadzę płytę do napędu, to wczytuje ją przez jakieś dwie minuty, a gdy tylko bedę próbował otworzyć pliki na płycie, to wiesza się Mój Komputer, a po chwili explorer.exe nie odpowiada, po czym cały komputer się wiesza i muszę zrestartować komputer(chociaż czasami wszystko wróci do normy po 5 minutach). Zaznaczam, że nie jest to raczej wina napędów, bo jeden z nich jest niemalże nowy i nieużywany i nie jest to także wina zasilacza, bo niedawno go wymieniłem i na starym występował ten sam problem. Prosiłbym bardzo o pomoc, bo jest to bardzo irytujące, że nie moge sobie nic zainstalować.

opcje sa dwie  aktualizacja boisu lub gwarancja już sie skończyła na te  napedy   zwykle 12 miesiecy  i pada jak w zegarku  te  do 100 Zł  :slight_smile:

Bios jest najnowszy jaki jest, a jeden z napędów jest niemalże nowy. Tak się zastanawiam, czy to może nie jest zepsuta płyta główna, bo komputer już trochę stary. Tak swoją drogą, problem ten występuje od jakiś dwóch lat i przez ten czas wiele razy przeinstalowywałem system i zawsze jest problem z napędami, jakoś nigdy ich nie potrzebowałem, ale ostatnio mnie to denerwuje, bo chciałbym sobie coś zainstalować. 

Czy to napędy ATA (szeroka taśma) i może są wpięte na jednej taśmie sygnałowej?