Nie działający S/PDIF


(Lukasz13131) #1

Witam. Dzisiaj przyszedł do mnie kabel kupiony na allegro wraz z przejściówką żeby podłączyć sobie wieżę z laptopem. Wieża ma wejście Digital SPDIF, laptop podobno może konwertować na jack sygnał SPDIF, ale w panelu głośności xp, ten suwak jest szary, jakby niedostępny. Na wieży nie widać żadnych oznak podłączenia, w laptopie też. Na Ubuntu 12.04 to samo.

Kabel: http://allegro.pl/kabel-przewod-optyczn ... 72108.html

Przejściówka: http://allegro.pl/adapter-przejsci-tosl ... 96063.html

Laptop: Toshiba A300 - 1ED

Karta dźwiękowa: Realtek HD Audio Zintegrowana.

Nie wiem czy to wina systemu, ale na Vista i 7 był wybór urządzenia odtwarzania przez Digital Output. W Ubuntu widać urządzenie w menedżerze dzwięku "wyjście SPDIF" Ale jak biorę test głośników na tym urządzeniu to nic nie słychać.

Jeżeli potrzebny manual do mojej wieży: http://pdf.crse.com/manuals/4226483121.pdf

Zainstalowałem też AC3Filter na xp, troche skonfigurowałem i nic nie daje..


(system) #2

Nie mogłeś tego podłączyć normalnie przez cinche?

AS15-352C.jpg


(Lukasz13131) #3

Mogłem, nawet mam taki kabel ale potrzebuję go do samochodu. Myslałem, że się da podłączyć przez SPDIF..


(Neto) #4

Tak prosto, to się niestety nie da. S/PDIF definiuje protokół strumienia danych, a nie złącze, przez które odbywa się transmisja. Miałem kiedyś Toshibę A300 (model 1MW), i tam wśród tych 4 złącz Jack 3,5mm jest wyjście S/PDIF, ale elektryczne. Przejściówka, którą podałeś wyżej, zadziała tyko ze specjalnymi, hybrydowymi złączami, które mają zarówno standardową część elektryczną, jak i głębiej położoną, optyczną. Jej celem jest właśnie wprowadzenie sygnału głębiej, do części optycznej. Przykładowa karta dźwiękowa do PC, która takie złącza ma: http://allegro.pl/asus-xonar-d2x-xtd-pcie-7-1-dolby-dts-fv-gw-raty-i2535598719.html Jeśli złącze jest tylko elektryczne (a tak jest w laptopie), to system słusznie wyłącza konfigurację tego wyjścia, bo nie wykrywa połączenia. Jeśli Twoja wieża ma wejście S/PDIF elektryczne (najczęściej gniazdo cinch oznaczone jako Digital In), to potrzebujesz tylko przejściówki Jack 3,5mm na Cinch. Jeśli natomiast upierasz się przy Toslink'u (optyczne), to potrzebujesz czegoś takiego: http://www.sklepwideo.pl/details.php?id=ai107510


(Lukasz13131) #5

Cóż. Wieża ma Digital IN optyczne, A jak podłączę ten kabelek do laptopa, to widać, że przez światłowód idzie czerwone światło. Czy to dobrze?

Edit:

Ja mam na przednim panelu dwa gniazda. Jedno mikrofonowe, a drugie słuchawkowe, i chyba jest ono hybrydowe.

Przejściówka w gnieździe słuchawkowym: