Nie funkcjonuje przeciaganie plików do aplikacji

Witam. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że to mój pierwszy post na tym forum, więc jeśli nie trafiłem swym problemem w odpowiednie miejsce to proszę przenieść go tam, gdzie powinien się znaleźć.

Po ostatniej reinstalacji systemu Win10 i dokonaniu upgrade natrafiłem na dosyć dziwny problem — mianowicie nie jestem wstanie przeciagać plików, oraz zaznaczonych fragmentów tekstu, do niektórych aplikacji. Przykładowo — zapisałem plik mp3 i pragnę umieścić go w programie foobar2000 lub audiacity — niestety każda próba przeciągnięcia pliku do tych programów kończy się niepowodzeniem. To samo dotyczy próby przeciągnięcia plików video do odtwarzaczy MPC-HC, lub MPC-BE i kilku innych (bo, o dziwo w przypadku PotPlayera udaje się to). Pliki/programy są jakby “blokowane” przed tego typu działaniem. Przeciąganie między folderami działa prawidłowo, otwieranie plików z poziomu paska narzędzi programów również.

Podobna sytuacja dotyczy przenoszenia zaznaczonego tekstu — o ile nie można przejść niczego z notatnika do np Anki lub Balbolka, o tyle przenoszenie tego samego tekstu do OneNote nie przedstawia problemu.

Probowałem zaradzić tej sytuacji poprzez ustawieni UAC na najniższym poziomie i nadanie uprawnień programom z poziomu administratora, ale nie przynosi to żadnych rezultatów. Poszukiwania w internecie rozwiązań podobnego problemu spełzło na niczym. Przyznam, że po raz pierwszy spotkam się z taką sytuacją. Dokonałem dwóch dodatkowych re-instalacji systemu, aby wyeliminować problem, ale nie ma zmian — po dokonaniu upgrade kłopot powraca.

Może ktoś ma jakieś doświadczenie z podobnym problemem lub pomysł jak temu zaradzić?
Pozdrawiam

Jak programy wymagają UAC to i pewnie program z którego przeciągasz musiałby pracować jako administrator (“notatnik” / eksplorator plików).

I Windowsowy notatnik chyba nawet nie przenosi zaznaczenia w obrębie samego siebie - wypróbuj AkelPad lub Notepad++.

Stosuję zamiennie notatnik, Notepad++ i CintaNotes. To nie ma znaczenia, z czego przenoszę tekst.

Znany problem w majowej aktualizacji Windows 10.
Spróbuj ubić proces (zakończ drzewo procesów) explorer.exe w menadżerze zadań, a następnie go uruchomić. (Plik > Uruchom nowe zadanie)
U niektórych pomaga.

1 polubienie

Czekać cierpliwie na poprawkę poprawki :wink:

Niestety, to nie daje rezultatów.

No to zostaje czekać na poprawkę poprawki, ręcznie wywalić majowe (lub tylko tą znaną za wadliwą) lub premierę 2004 i może nie odziedziczy buga.

Można też wyłączyć UAC w rejestrze, ale to bez sensu narażać system dla naprawy przeciągania.
Zgłoś problem:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4021566/windows-10-send-feedback-to-microsoft-with-feedback-hub-app
I na MS Community jeszcze najlepiej.
Pozostaje liczyć na poprawkę poprawki. (taki błąd już kiedyś występował na Win10)

Obniżanie zabezpieczeń UAC to proszenie się o problemy i strzelanie z armaty do muchy.