Nie hibernuje mi, a Swapa nie potrzebuje

(CrashJack) #1

Mam taki błąd, gdy zahibernuję i karta sieciowa wyłącza się, muszę wyłączyć i włączyć na nowo komputer, aby z siecią się połączyć.

(Kraefezze) #2

No widzę problem ze swapem - nie ma go. SWAP jest zalecany nawet na maszynach wyposażonych w kosmiczne ilości RAMu. Lepiej jest żeby był, niż go nie było.

Spróbuj stworzyć partycję swap chociażby na 500 MB i spróbuj wtedy z hibernacją.

(Amaterasu) #3

Partycja SWAP powinna być podobna do ilości posiadanej pamięci (RAM), żeby mogła działać prawidłowo. Zrób SWAP do pliku, a jeżeli wolisz jako partycję - pobaw się GParted.

(pocolog) #4

Przecież założyłeś już temat o hibernacji i wybudzaniu karty wifi po co klepiesz drugi raz?

Karty wifi pod linuksem często protestują przy hibernacji, albo dualboocie.

Edytuj plik /etc/pm/config.d/config i dodaj do niego:

SUSPEND_MODULES="$SUSPEND_MODULES r8169"

Po restarcie systemu powinno się poprawić.

Ale ponieważ nigdy tego nie praktykowałem i nie jestem pewien pokaż jeszcze wynik polecenia:

sudo lshw -C network

(roobal) #5

Chyba mylisz hibernację z uśpieniem. Hibernacja zapisuje stan systemu na dysk właśnie w swapie. Pod Windowsem również masz plik odpowiedzialny za hibernację. Jak nie chcesz tworzyć osobnej partycji, stwórz swap jako plik.

http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Instalacja-Linuksa-na-jednej-partycji-na-osobistym-komputerze-domowym.,20822.html

(CrashJack) #6

Ok, spróbuje w pliku, nigdy nie miałem swapa, to chyba chodziło mi o uśpienie komputera, gdy zamykam ekran w netbooku to komp przechodzi w stan uśpienia [?]

Tylko takiego pliku w tym katalogu nie mam, mógłbym go stworzyć

Mam 4GB ramu, i szkoda mi 4GB na oddzielną partycję, i 4GB na plik wymiany też szkoda. 500mega mogło już być, ale jak piszecie może nie zadziałać.

A zainstalowanie nowszego jądra 4.0xxx nic do tego nie ma ?

(nintyfan) #7

Linux kompresuje dane przed wgraniem ich na swapa, ale nie wiem, jaki przelicznik należy zastosować, a na kompresji danych się nie znam - są sytuacje, gdy skompresowany plik zajmie więcej niż fizyczny, bo np trzeba umieścić jeszcze słownik.

(Pompon7) #8

Poczytaj : https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq

(roobal) #9

Tak, to jest uśpienie. Usypianie od hibernacji różni się tym, że usypianie zapisuje stan systemu do pamięci RAM (komputer całkowicie sięnie wyłącza, gdyż zasilanie musi podtrzymać pamięć RAM, która jest pamięcią ulotną), a hibernacja na dysku (komputer całkowicie się wyłącza).