Nie jestem "ownerem" w linuxie?

chce zainstalować neostradę na ubundu 6.06 działam zgodnie z poleceniami z

:arrow: http://ubuneo.ubuntu.pl/606.html

no i:

no i niestety nie moge zafajkować execute :slight_smile: pisze na dole ze użytkownik nie jest ownerem

co poradzić :oops:

Spróbuj w konsoli:

sudo chmod +x /ścieżka/do/pliku

Wtedy nadajesz uprawnienia jako root, a root przecież może wszystko :wink:

Pzdr.

sorry ale jestem noobem i nie za bardzo umiem korzystać z konsoli wiem że komenda sudo służy do używania “superkonta” w ubundu aby ktoś taki jak ja ucząc sie konsoli czegoś nie zawalił :stuck_out_tongue:

ten plik znajduje sie tu hda5/ubuneo/ubuneo08d_386.bin

czyli na “dysku” D (nei wiem jak sie nazywa w linuxie) w folderze ubuneo, ubuneo08d_386.bin to ten plik

a wiec powinienem wpisać

??

próbowałem to wpisać ale wyskakiwał błąd że “nie rozumie” od “+x /hda5/ubuneo/ubuneo08d_386.bin”

PLS HELP

Skoro ten plik jest na dysku D windowsowym D:\ to musisz ten plik skopiować na partycję linuxa inaczej nie dasz mu praw wykonywania jak przekopiujesz to dopiero wtedy próbuj.

pozdrawiam

hm… no dobre tylko… nie moge kopiować do dysk roota ani file system ani floopy coś tam :frowning: nie wiem co jest :roll: pisze ze nie mam uprawnień

Skopiuj do swojego katalogu /home/użytkownik ten plik :wink:

czyli katalog domowy i tam walnąć? niestety pisze że nie ma takiego pliku/katalogu

to samo sie dzieje jak tworze folder na pulpicie i tam wsadzam ten programik i probuje odpalić

Złączono Posta : 17.09.2007 (Pon) 19:55

nikt nie wie jak mi pomóc?

W konsoli

sudo nautilus

pozwoli Ci uruchomić menedżera plików jako super użytkownik. Następnie skopiuj potrzebny Ci plik do

/home/nazwa_twojego_użytkownika/

Później

  1. kiedy w terminalu wpisuje

prosi o hasło którego nie moge wpisać, poprostu nie działa klawiatura (próbowałem coś napisać w notatniku klawiatura działa) wciskam ENTER i psize wrong password

  1. jak mam to skopiować po prostu PRAWY COPY i PASTE na DESKTOP ?

Kruk I , z dobrego serca Ci radzę, poczytaj coś o podstawach obsługi GNU/Linuksa, bo kładziesz się na podstawach.

Kiedy wpisujesz hasło to klawiatura Ci działa, tylko w Linuksie jest tak to zrobione, ze nie zobaczysz nawet gwiazdek.

to Cie zaskocze… wpisalem haslo chodz nic nie widzilem i wcisnalem enter i wyskoczylo ze jest bledne haslo

dzieki za wiare we mnie :spoko:

Bo widocznie błędne hasło wpisałeś. Jeżeli wpisałbyś dokładnie to, które podałeś podczas instalacji, to musiałoby zadziałać. Innej opcji nie ma. Sprawdź czy gdzieś literówki nie robisz, wielkie i małe litery też mają znaczenie.

są małe litery hasło jest tak banalne ze nie da sie zrobić błędu… poza tym jak się loguje to tez je muszę go wpisać, wiec błędu nie robie a nie działa…

Złączono Posta : 18.09.2007 (Wto) 22:56

hah tego posta pisze już z ubuntu czyli jednak działa :o nie sądziłem że mi sie uda :lol: sorry Areh za polemikę miałeś racje…

dzięki i pozdr

Kruk I