Nie jestem "ownerem" w linuxie?

(Kruk I) #1

chce zainstalować neostradę na ubundu 6.06 działam zgodnie z poleceniami z

:arrow: http://ubuneo.ubuntu.pl/606.html

no i:

no i niestety nie moge zafajkować execute :slight_smile: pisze na dole ze użytkownik nie jest ownerem

co poradzić :oops:

(Numerant) #2

Spróbuj w konsoli:

sudo chmod +x /ścieżka/do/pliku

Wtedy nadajesz uprawnienia jako root, a root przecież może wszystko :wink:

Pzdr.

(Kruk I) #3

sorry ale jestem noobem i nie za bardzo umiem korzystać z konsoli wiem że komenda sudo służy do używania "superkonta" w ubundu aby ktoś taki jak ja ucząc sie konsoli czegoś nie zawalił :stuck_out_tongue:

ten plik znajduje sie tu hda5/ubuneo/ubuneo08d_386.bin

czyli na "dysku" D (nei wiem jak sie nazywa w linuxie) w folderze ubuneo, ubuneo08d_386.bin to ten plik

a wiec powinienem wpisać

??

próbowałem to wpisać ale wyskakiwał błąd że "nie rozumie" od "+x /hda5/ubuneo/ubuneo08d_386.bin"

PLS HELP

(Zbigniew 1962) #4

Skoro ten plik jest na dysku D windowsowym D:\ to musisz ten plik skopiować na partycję linuxa inaczej nie dasz mu praw wykonywania jak przekopiujesz to dopiero wtedy próbuj.

pozdrawiam

(Kruk I) #5

hm.. no dobre tylko.. nie moge kopiować do dysk roota ani file system ani floopy coś tam :frowning: nie wiem co jest :roll: pisze ze nie mam uprawnień

(Numerant) #6

Skopiuj do swojego katalogu /home/użytkownik ten plik :wink:

(Kruk I) #7

czyli katalog domowy i tam walnąć? niestety pisze że nie ma takiego pliku/katalogu

to samo sie dzieje jak tworze folder na pulpicie i tam wsadzam ten programik i probuje odpalić

Złączono Posta : 17.09.2007 (Pon) 19:55

nikt nie wie jak mi pomóc?

(Antyspam424) #8

W konsoli

sudo nautilus

pozwoli Ci uruchomić menedżera plików jako super użytkownik. Następnie skopiuj potrzebny Ci plik do

/home/nazwa_twojego_użytkownika/

Później

(Kruk I) #9
  1. kiedy w terminalu wpisuje

prosi o hasło którego nie moge wpisać, poprostu nie działa klawiatura (próbowałem coś napisać w notatniku klawiatura działa) wciskam ENTER i psize wrong password

1. jak mam to skopiować po prostu PRAWY COPY i PASTE na DESKTOP ?

Kruk I , z dobrego serca Ci radzę, poczytaj coś o podstawach obsługi GNU/Linuksa, bo kładziesz się na podstawach.

Kiedy wpisujesz hasło to klawiatura Ci działa, tylko w Linuksie jest tak to zrobione, ze nie zobaczysz nawet gwiazdek.

(Kruk I) #11

to Cie zaskocze.. wpisalem haslo chodz nic nie widzilem i wcisnalem enter i wyskoczylo ze jest bledne haslo

dzieki za wiare we mnie :spoko:

Bo widocznie błędne hasło wpisałeś. Jeżeli wpisałbyś dokładnie to, które podałeś podczas instalacji, to musiałoby zadziałać. Innej opcji nie ma. Sprawdź czy gdzieś literówki nie robisz, wielkie i małe litery też mają znaczenie.

(Kruk I) #13

są małe litery hasło jest tak banalne ze nie da sie zrobić błędu.. poza tym jak się loguje to tez je muszę go wpisać, wiec błędu nie robie a nie działa..

Złączono Posta : 18.09.2007 (Wto) 22:56

hah tego posta pisze już z ubuntu czyli jednak działa :o nie sądziłem że mi sie uda :lol: sorry Areh za polemikę miałeś racje..

dzięki i pozdr

Kruk I