Nie ładuje baterii Dell D610

Witam

Od jakiegoś czasu lapek mojego ojca przestał ładować baterie. Najdziwniejsze jest to, że na oryginalnej baterii niby się ładuje, ale tak naprawdę ładowanie cały czas stoi na 7%, a na nie oryginalnej baterii (właściwie nowej) też wykrywa baterie, lecz w ogolę nie pokazuje, że się ładuje (cały czas 0%). W biosie w zakładce Device info przy AC Adapter pisze Unknow device installed.

Co może być przyczyna ? Jak to naprawić? Jeżeli nie samemu to ile gdzieś kosztował by mnie serwis?

Z góry dziękuje za pomoc

mam takiego samego i i też problem z baterią , uszkodzona jest płyta główna, możesz kupić płytę główną za 99zł i zmienić samemu albo oddać do serwisu i zapłacić około 350zł to częsta przypadłość tego Della

http://allegro.pl/fabryczne-nowa-plyta- … 14130.html

Albo nie płyta, prędzej stawiał bym na zasilacz niż na płytę główną, z resztą niektóre rzeczy da się naprawić przy pomocy tak podstawowych narzędzi jak śrubokręt i lutownica. Nie trzeba od razu wydawać pieniędzy na coś co może okazać się nietrafioną inwestycją.

To " unknown device installed" oznacza brak komunikacji z pamięcią zasilacza (za pomocą dodatkowego przewodu) co wiąże się z tym, że komputer przestaje ładować baterię, więc nie ma znaczenia jaką baterię podłączysz, komputer i tak jej nie naładuje.

Przyczyn może być wiele, jeżeli masz taką możliwość zaczął bym jednak od podmiany lub naprawy zasilacza. Możesz mieć przerwany przewód rozpoznawania zasilacza, uszkodzony środkowy pin we wtyczce zasilacza, uszkodzone gniazdo zasilacza na płycie głównej komputera lub zimne luty. Mógł też paść scalak w zasilaczu - “UniqueWare™ Add-Only Memory (DS2501 etc)” lub “master / host controller chip” na płycie głównej komputera i tylko w przypadku tego chip’u oraz gniazda zasilacza trzeba by naprawić lub wymienić płytę główną.

Tutaj jest link do artykułu o tym problemie w wersji angielskiej: http://www.laptop-junction.com/toast/co … y-revealed

A czy jest jakaś możliwość przetestowania zasilacza np miernikiem ?

Zasilacz działa, więc jakieś napięcie tam jest. Chodzi jedynie o przewód komunikacyjny, a tego raczej nie sprawdzisz, bo to przewód do komunikacji. Jeżeli winny jest przewód lub wtyczka, można rozebrać zasilacz (wiąże się to z uszkodzeniem obudowy, bo jest klejona) i sprawdzić miernikiem ciągłość przewodów. Można też sprawdzić organoleptycznie stan przewodu, wtyczki i gniazda i jeśli wszystko jest ok można poprawić lutowania gniazda na płycie głównej. Jeżeli problemem nie będzie przewód, wtyczka i gniazdo to zostają Ci pamięć w zasilaczu i chip na płycie głównej komputera. Może da się coś zrobić za pomocą service manual’a. Powinien krążyć gdzieś w sieci.

Dodane 21.06.2012 (Cz) 22:15

Statystycznie najczęściej zawodzi IC wewnątrz zasilacza lub gniazdo na płycie głównej.

Dodane 21.06.2012 (Cz) 22:28

Dell w takich przypadkach wymienia zasilacz i płytę główną czyli idzie po najmniejszej linii oporu.

Jeżeli zasilacz jest sprawny i daje około 20 volt to winny jest ten przewód, wtyczka, albo któryś układ… ciekawe czy można to jakoś obejść… sądzę, że jest to do zrobienia, ale nie wiem czy znajdziesz coś w necie na ten temat.

Dodane 21.06.2012 (Cz) 22:30

Z tego co pisze ten koleś na swojej stronie to zostało to tak zaprojektowane, żeby ten chip w zasilaczu padł i żeby trzeba było wymienić zasilacz.

Dodane 21.06.2012 (Cz) 22:32

Wygląda na to, że padłeś kolejną ofiarą planowego postarzania produktu.

Dodane 22.06.2012 (Pt) 1:20

Jak masz oscyloskop to możesz sprawdzić czy jest jakiś przebieg na tym trzecim przewodzie.

Okazało sie jednak że zasilacz się zrąbał :slight_smile:

Kupiłem nowy drugi i działa :smiley:

THX za pomoc

Temat do zamkniecia