Nie ładuje się BIOS

Pewnego razu po włączeniu komputera i załadowaniu Windowsa XP, myszka ani klawiatura nie chodziła (obie sprawne). Wyłączyłem i zaczął się problem. W komputerze wszystkie wiatraczki chodzą po włączeniu power’a, ale żadnego dźwięku/sygnału z płyty głównej nie ma. Przestawiłem zworkę clr cmos, dalej to samo. Czego to może być wina? Wcześniej wszystko łaziło.

foxconn p35a-s

e7200

msi9600gt

corsair vx450w

goodram pro 900

Na jaki port są te urządzenia??

ps2 klawiatura i usb z przejściówką na ps2 klawiatura

ale chyba to nie ma większego znaczenia, bo bez nich i tak chociaż bios by mi się pokazał

zasilanie w usb jest, sprawdzałem

Spróbuj wejść w BIOS (naciśnij del przy włączaniu kompa). Jak wejdzie to klawa i porty działają, a coś z systemem nie tak. Jak niewejdzie to klawa niedziała lub coś się popsuło w mobo.

jak włączam kompa, to ekran ciemny ciągle, żadnego sygnału z wewnątrz komputera. Nawet jakby porty padły, to i tak wyświetliłoby mi się bios etc. To wygląda jakby RAM miał złe napięcia albo procesor byłby nieobsługiwany, albo karta graficzna zepsuta, ale wcześniej wszystko działało. Poza tym byłby sygnał z płyty głównej. Co robić?

Jakby coś z RAR lub z procem to by były tego efekty i były by napisy. Albo grafa padła, albo mobo. Spróbuj włożyć inną grafe.

Jakby to była grafa, to czy nie byłoby piknięcia jakiegoś specyficznego z płyty głównej?

Wyciągnij pamięć, grafę i odłącz dyski. Zobacz, czy piszczy.

Jeżeli nie, to wykonaj próbę ratowania biosu: http://www.opoka.org.pl/varia/internet/bios.html (punkt 11).

Jak pamiątki padną to też czasami jest objaw że monitora nie załączy , musisz szukać przyczyny wymieniająć kolejno podzespoły , zacznij od tych które możesz pożyczyć , pamiatki , grafa.Jeżeli masz dwa moduły pamięcia sprawdź każdy odzielnie.

Odłączyłem dwie kości pamięci, grafę, dysk, dvd i piszczy (prawie ciągły pisk). Co on oznacza? Bo nigdzie nie mogłem znaleźć opisów.

To znaczy że brak karty graficznej. włóż tylko grafe i zobacz.

Tu Masz info: http://students.mimuw.edu.pl/SO/Projekt … _user.html

Włóż pamięć, dźwięk powinien się zmienić, potem grafę.

Płyta działa: =D>

Włożyłem jedną kość do gniazda - ciągły dźwięk. Włożyłem drugą kość - 2 + 8 piknięć. Włożyłem tą drugą do innego gniazda - 2+8. Co teraz? Czy te 2 mają jakieś znaczenie, czy tylko te 8?

Dobrze liczysz? Jaka to jest kombinacja sygnałów (krótkie-długie, a może z pauzom).

Może to jest 1 długi 9 krótkich

lub

2-4-4 (kreska to pauza)

lub

10 - takich samych?

Co się dzieje, jak włożysz grafę?

@cosik_ktosik "Wyciągnij pamięć, grafę i odłącz dyski. Zobacz, czy piszczy.

Jeżeli nie, to wykonaj próbę ratowania biosu: http://www.opoka.org.pl/varia/internet/bios.html (punkt 11)"

Mi się wydaje że to może być wina biosu i to co napisałeś, miałem kompa który wariował pokazywał blednę odczyty, chodzi mi o dźwięki, wgrałem bios płyta wstała ale jakoś dziwnie stabilna nie była, przy instalacji Windowa zawieszała się. A to wszystko było od skoków napięcia, być może coś jeszcze się w niej spaliło.

Liczę na pewno dobrze. :slight_smile: Dokładnie jest tak: —2-8. Ale na szczęście jak włożę kartę graficzną i pamięć RAM (przy której nie było ciągłego pisku tylko te 2+8) to wszystko ładnie wystartowało, trzeba było tylko przywrócić jakieś ustawienia w BIOS’ie i wszystko ładnie się załadowało. Zasilanie na pewno stabilne, dobry zasilacz w końcu się wybrało by nie było problemów. :slight_smile:

Wcześniej były problemy przy grze np. HoM&M V, komp zacinał się. Prawdopodobnie więc to była wina pamięci już wtedy, która zaczęła padać, a teraz już całkowicie padła.

Dziękuję wszystkim za pomoc (szczególnie cosik_ktosik i Zbych1 za celne rady).

Jeszcze dwa pytania:

  1. Komputer kupiony był w apollo, jak powinienem wymienić te pamięci? Rozumiem, że muszę wysłać parę, bo inaczej może być ciężko z dualem, ale jedna w końcu działa, a na czas wysłania nie chcę pożyczać od nikogo, bo w sumie może być z tym ciężko. :confused:

  2. Chciałbym się jeszcze upewnić: gdy podłączę do mojej graficznej karty te dodatkowe zasilanie z boku karty (6pin), to czy muszę podłączać to zasilanie (molex) na płycie głównej przy gnieździe PCI-E?

W dniu 09.07.2008 , o godzinie 10:07 został dopisany post przez Adalbert

Pamięci wymienione na gwarancji w ciągu tygodnia, wszystko ładnie. Thx jeszcze raz.