Nie ma miejsca na partycji systemowej

Witam, mam problem ponieważ, nie mam już miejsca na partycji systemowej i nie mogę zaaktualizować windowsa. Próbowałem zabrać 1GB z partycji C: (żeby dodać to do partycji systemowej) za pomocą programu AOMEI Partition Asistant. Najpierw zabrałem z partycji C: 1GB :


Potem przeniosłem go tak:
A to jest partycja systemowa:
Więc ten 1GB musi się znaleźć bezpośrednio przed partycją systemową, żeby ją powiększyć, ale nie da się przenieść jej tam…3
To nie błąd programu, bo w innym też tak było. Proszę o pomoc.

C: to nie jest Twoja partycja systemowa? Ile masz miejsce na partycji systemowej?

Coś źle kombinujesz. Do aktualizacji potrzebne jest miejsce tam, gdzie masz zainstalowanego Windowsa, czyli u ciebie na 100% na C:.
Tamta partycja (podejrzewam, bo nie widać), to partycja systemowa EFI

Pokaż widok z systemowego zarządzania dyskami (z zarządzania komputerem).

Ja raczej podejrzewam, że jest to “partycja wyrównująca” - tak aby partycja główna C: zaczynała/kończyła na “okrągłym” numeru sektora/clustera. W sumie to w ogóle nie jest partycja tylko pusty, nieprzydzielony obszar. Linux też takie “wyrównanie” robi. Na pierwszym obrazku partycja :
1 - Odzyskiwanie
2 - EFI
3 - partycja16 MB OEM Service Volume - kto wie do czego to służy?
4 - partycja Windows C:

W przypadku braku miejsca na C: należy najpierw wyczyścić ze śmieci a zwłaszcza niepotrzebne pliki po aktualizacjach systemu - to może być nawet ponad 20 GB jeśli nigdy nie było robione.

P.S. Partycja nr 3 jest tak “tajna”, że na widoku z systemowego zarządzania dyskami nie będzie jej widać.

Podaj dokładny komunikat o błędzie.

Pokaż pełny widok systemowego Zarządzania dyskami, czyli łącznie z górną tabelką, np:
Zrzut%20ekranu%202020-09-21%20095912

ss z systemowego zarządzania dyskami:

nie mam wolnego miejsca na partycji systemowej EFI a nie na C: (z C: chcę zabrać ten 1GB).

Tak jak myślałem, druga partycja to partycja systemowa EFI. Ona w ogóle ciebie nie interesuje.
Jedyną na której musisz mieć miejsce, to partycja podstawowa C:
A tu masz miejsce, więc w czym problem?

Nie mam miejsca na tej partycji systemowe EFI

Powtórzę się, bo problem na pewno nie jest w wolnym miejscu.

Dobra, to może być inny problem, niż myślałem.
Pokaż jakie masz widoczne partycje w programie AOMEI Partition Asistant. Chodzi mi o ich pełne nazwy, bo na tych screenach nic nie widać.
Być może problemem jest partycja zarezerwowana przez system (taka nazwa, jak na zrzucie), a nie partycja systemowa EFI.
Być może można ją naprawić, albo powiększyć. Choć ja mam ją w rozmiarze 100 MB i mi wszelkie aktualizacje wchodzą bez problemu.

Możliwe że to nie jest wina partycji, ponieważ inne aktualizacje się normalnie pobierają tylko Aktualizacja funkcji dla systemu Windows 10, wersja 2004
się nie chce pobrać…

Na świeżo postawionym Windows 10 (2004) jest to w takiej kolejności:
1 partycja: startowa EFI (100MB)
2 partycja: Microsoft - zarezerwowana (16MB)
3 partycja: Microsoft - dane podstawowe, czyli “C:”
4 partycja: Środowisko odtworzeniowe Windows (odzyskiwanie)

U Ciebie partycja EFI zbytnio zajęta. Dane na niej powinny mieć mniej więcej 27,68MB, czyli jakieś 28% zajętości.
Nadaj jej literę z poziomu menadżera dysków Windows i zobacz, co na niej jest.
Powinien być tylko katalog EFI z podkatalogiem Microsoft i Boot.
W katalogu Boot plik bootx64.efi, a w katalogu Microsoft podkatalogi Boot i Recovery ze standardowym BCD Windowsa.

A co za problem sformatować dysk i na czysto zainstalować Windowsa?

Nie można zmienić litery tej partycji:


Oczywiście zarządzanie dyskami jest otwarte z uprawnieniami administratora

Pod Windowsem tego nie zrobisz, trzeba zewnętrzny program, lub przez instalatora przed instalacją z USB lub DVD. Po prostu usuwasz wszystkie partycje i instalujesz Windowsa zaznaczając “nowy” dysk. Instalator utworzy sobie nowe partycje.

Na razie nie chciałbym jednak formatu, może jeszcze coś spróbuję.