Nie mam biosa

Witam!

Mam problem.

komputer chodził całą noc, ale nad ranem zgasł, nie mogłem go właczyć,

posprawdzałem co sie dało ale nie wyglądało na spalone coś.

więc restartowałem biosa wyciągając baterie.

komputer sie włączył ale bios nie szedł,od razu windows sie włączył.

więc ściągnąłem nowego biosa i za pomocą programu ASUS live update wgrałem nowy bios. ale przy właczaniu komputera nadal nie ma ekranu startowego. od razu na windowsa wskakuje.

czy możę mi ktoś pomóc? jaka może być tego przyczyna i dlaczego komputer sie wyłączył. i co z tym biosem

W trakcie włączania kompa wciskaj przycisk DEL i zobacz czy wejdzie ci do ustawień biosu.

PS

Moze monitor dopiero sie grzeje i widzisz odrazu logo Windowsa i pasek postępu :wink:

monitor jest ok.

jak wciskam DEL to wchodzi do biosa, ale nie mam ekramu startowego tego jak właczasz komputer to po 2-3 sek sie włacza i tam wykrywa dyski i pisze jaki bios itp.

tego nie mam

chodzi mi dokładnie o to że nie mam tego ekranu

http://cdn.mirror.garr.it/mirrors/Appun … post12.png

Chodzi Ci o Post

Power-On Self Test, może wyłaczyło się i teraz nie pokazuje sie to okno(bo może tak jest ustawione standardowo) znajdź w biosie taka opcje i daj enabled lub podobna nazwe znajdź i włącz i pózniejsz dajesz SAVE :smiley:

nie znalazłem takiej opcji

Pytanie, czy w ogóle coś widać na ekranie monitora,możesz wejść do biosu.

Czy wentylatory chodzą,kontrolki na budzie się świecą,czy komp daje jakieś sygnały.

Jeśli na ekranie nic nie widać:

  • wymień baterię na nową

  • uszkodzona karta grafiki

-uszkodzona pamięć

-uszkodzony zasilacz

  • inne

a może wystarczy porządna konserwacja kompa

I nie znajdziesz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/POST

witam Jelenią Góre, jestem od ciebie 40 km. z kamiennej.

komputer sie włącza, system działa, korzystam teraz z niego.

tylko nie mam tego ekranu

asus-a7n8x-deluxe-bios-post12.png

to mi sie poprostu nie włącza. tylko od razy przechodzi do ładowania windowsa

Jak byś nie miał biosa to by Ci się system nie załadował :stuck_out_tongue:

Możliwe że bios uruchamia się tak szybko że lampa monitora nie zdąży się “rozgrzać” żeby wyświetlić ekran powitalny Biosa.

Po włączeniu komputera natychmiast przciśnij DEL a powinieneś wejśc normalnie do ustawień biosu Biosu.

Po resecie(aktualizacji) biosu prawdopodobnie przełączyła się opcja wyświetlania biosu na logo, a ma być setup.

Wchodzisz do biosu i patrzysz i szukasz opcji i przełącz z logo(start up logo) producenta płyty na setup(lub podobnie) disabled i zapisz bios Save i powinno być dobrze.

Pomoc książka do płyty głównej.

tak, właśnie chwilami pojawia sie logo płyty głównej

tez tak mam i jest to wina monitora znaczy nic złego sie nie dzieje, chodzi o to że (mój) monitor zanim pokarze obraz po właczeniu komputera musi sie “przygotowac” na to potrzebuje troche czasu (podczas ktorego wykonuje sie POST i monitor nic nie pokazuje - czarny ekran) i obraz ktory sie pokarze jako pierwszy jest z uruchamiania windowsa, gdyż podczas POSTU monitor jeszcze nie był w stanie pokazac obrazu

pozdrawiam

to pomogło, już wszytko jest. Dzięki ci bardzo.

tylko mnie zastanawia dlaczego sie komputer sam wyłączył nad ranem a potem nie mogłem go włączyć.

Może jakiś skok napięcia,burza,inne.

u nasz burza teraz? wiesz jak jest zimno :smiley: