Nie mogę dostać się do dysku, nie da się zamontować partycji

Cześć,

mam problem z zamontowaniem drugiego dysku. Próbowałem przez mount, próbowałem przez ntfs-3g i nie daję rady. Jest też jakoś dziwnie widoczny w programie graficznym, nie chce też z niego wystartować system. Poniżej kilka informacji:

dom@dom-P31-DS3L:~$ sudo fdisk -l

[sudo] password for dom:



Disk /dev/sda: 82.0 GB, 81963220480 bytes

głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 9964, w sumie sektorów: 160084415

Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów

Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512

Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512

Identyfikator dysku: 0x1ea61ea5



Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System

/dev/sda1   *        2048    20776959    10387456   83  Linux

/dev/sda2        20776960   153939967    66581504   83  Linux

/dev/sda3       153939968   160083967     3072000   82  Linux swap / Solaris



Disk /dev/sdb: 40.0 GB, 40019582464 bytes

głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 4865, w sumie sektorów: 78163247

Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów

Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512

Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512

Identyfikator dysku: 0x04200420



Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System

/dev/sdb1   *          16     1651247      825616   83  Linux

/dev/sdb2         1836048    12617872     5390912+   7  HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sdb3         1683472     1708313       12421   82  Linux swap / Solaris



Wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności, co na dysku

dom@dom-P31-DS3L:~$ sudo mount -t ntfs /dev/sdb2 /mnt/dysk2
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/dev/sdb2': Zły argument
The device '/dev/sdb2' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

 

dom@dom-P31-DS3L:~$ sudo ntfs-3g /dev/sdb2 /mnt/dysk2
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/dev/sdb2': Zły argument
The device '/dev/sdb2' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

 

Na dysku jest zainstalowane Ubuntu, ale system nie chce wystartować. Potrzebuję się dostać na dysk w celu skopiowania danych. Ma ktoś jakiś pomysł jak to naprawić?

 

post-46991-0-25121900-1423950144_thumb.p

To mi wygląda na uszkodzoną partycję. Spróbuj ją naprawić narzędziem windowsa z płyty instalacyjnej, ale kompletnie nie mam pojęcia czy sobie z tym poradzi bo jeszcze takiej sytuacji nie miałem :wink:

Wygląda to na problem z partycją, możliwe że system plików jest uszkodzony. Spróbuj zamontować z użyciem ntfs-3g.

mount -t ntfs-3g /dev/sdb2 /mnt/dysk2

@roobal, sytuacja identyczna jak przy obu moich próbach

 

@pocolog, a nie ma jakiegoś linuksowego narzędzie, którym mógłbym ją naprawić? Nie mam płyty z Windowsem :confused:

Tak sobie myślę że możesz spróbować utworzyć nową partycję ntfs w tym samym miejscu “bez” formatowania. Tylko ja najpierw zrobił bym jej kopię np clonezilla lub dd, gdyby coś poszło nie tak. W zasadzie jeśli zależy ci na tych danych to kopia jest obowiązkowa :wink:

No tak, ale jak zrobić kopię skoro nie mogę zamontować partycji?

CloneZIlla czy dd tworzy obraz partycji, więc nie musisz jej montować. Partycja zostanie sklonowana w takim stanie w jakim jest, więc zawsze będziesz mógł ją odtworzyć. Gdy będziesz miał obraz partycji na osobnym nośniku, to możesz albo odtworzyć obraz na innym dysku i eksperymentować, albo eksperymentować na obecnym i później sobie przywrócić.

No to kolejny problem:

dom@dom-P31-DS3L:~$ dd if=/dev/sdb2 of=/home/dom/klon_sdb2.img
dd: nie udało się otworzyć „/dev/sdb2”: Brak dostępu

edit: Zapomniałem o sudo

polecenie wykonaj z prawami administratora

Czy taki obraz mogę zamontować?

Próbowałem przez mount oraz z poziomu menedżera plików:

dom@dom-P31-DS3L:~$ sudo mount -t ntfs-3g klon_sdb2.img /mnt/dysk2/
[sudo] password for dom:
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/home/dom/klon_sdb2.img': Zły argument
The device '/home/dom/klon_sdb2.img' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

post-46991-0-61198300-1424013841_thumb.p

Stworzony przez ciebie obraz będzie się zachowywał identycznie jak partycja z której go stworzyłeś bo dd kopiuje dokładnie bit po bicie, czyli jak partycji nie zamontowałeś to obrazu też nie zamontujesz.

Kopie stworzyłeś żeby bezpiecznie eksperymentować na oryginale partycji bez obawy utraty danych. Jak coś pójdzie nie tak to przywrócisz obraz na miejsce partycji.

Jeśli już masz kopię to uruchom fdisk usuń tą partycję i stwórz na tym miejscu nową ntfs o identycznych rozmiarach. Jeśli się zamontuje to prawdopodobnie trzeba będzie użyć jakiegoś programu do odzyskiwania plików.

edit.

Tylko nie używaj do tego jakiś graficznych narzędzi bo nie jestem pewien czy nie nadpiszą na dysku zbyt wiele. Fdisk powinien załatwić sprawę.

 

Od dość dawna w GParted jest opcja naprawy partycji NTFS.

W pakiecie ntfs-3g albo ntfsprogs masz program ntfsfix - najpierw poczytaj pomoc:

ntfsfix --help

Skoro masz na tym systemie plików Ubuntu, to raczej nie jest to NTFS. Spróbuj mount bez “-t ntfs”, jak również bez “-t ntfs-3g”.

 

Na Linuksa powstały kiedyś komercyjne narzędzia do naprawy systemu plików NTFS. Niestety, ale nie ma jak spróbować naprawić systemu plików NTFS narzędziami otwartymi.

Próbowałem GParted ale nigdzie nie znalazłem opcji naprawy partycji. Partycja na pewno jest NTFS. Z tym, że teraz nie jestem pewien czy to jest /dev/sdb2. Ubuntu jest zainstalowany na ext3 ale ntfs, jako pozostałość z Windowsa, była zamontawana w /media/dysk_d.

 

Uruchomiłem program testdisk, który znalazł kilka partycji ale nie bardzo wiem jak go użyć. Podłączyłem też dysk do komputera z WinXp i Windows widzi tylko jedną partycję ale twierdzi, że jest niesformatowana. Natomiast aplikacja EeasUS znalazła podobnie jak testdisk kilka partycji.

 

Mam teraz pewność, że partycja, z której potrzebuje odzyskać dane to druga od dołu z etykietą dysk_d (załącznik). Jak próbuję ją zaznaczyć to pojawia się widoczny komunikat. Czy taka akcja usunie partycje oznaczone jako existing i w ich miejsce przywróci partycje NTFS? Czy wówczas będę miał dostęp do plików? Czy może bezpieczniej skorzystać z aplikacji StrongRecovery, która po przeskanowaniu dysku wyświetliła mi całą jego zawartość z możliwością odzyskania danych za odpowiednią opłatą?

post-46991-0-52591300-1424608415_thumb.p

 

 

zrzut_ekranu5.jpg

Problem rozwiązany, podszedłem jeszcze raz do Testdiska i w sumie naprawiłem partycje w kilka chwil.