Nie mogę podłączyć dwóch dysków twardych

Witam, tak jak w temacie. Gdy podłączam dwa dyski, to zamiast mojego wyczytuje mi ten drugi, przez co komputer się nie uruchamia. Próbowałem w BIOSIE zmienić, żeby to mój jako pierwszy wybierało, ale nie chce się zmienić :expressionless: Proszę o pomoc

Jakie to dyski Sata czy ATA.

Jak dyski są ATA, to jak są ustawione zworki? Muszą być podłączone na taśmie w następujący sposób: master----slave-------------płyta główna.

Od kiedy liczy się kolejność dysków na taśmie?? No owszem istnieje ‘cable select’, ale prowadzi tylko do problemów, więc wystarczy tylko ustawić zworki na dysku pamiętając, by w przypadku wyboru wybrać ‘master vs slave’ zamiast master na głównym i slave na podrzędnym i niezależnie od położenia śmiga…

czyli rozumiem ten dysk, który podłączam ma być na slave a ten co jest w komputerze wbudowany na master ?

A liczy się liczy.

I potwierdzam w całej rozciągłości tego tematu

Eh, nie będę się spierał. Przy ustawieniu dysków ‘master vs slave’ i ‘slave’ działa niezależnie od kolejności. Niejeden komputer w życiu złożyłem i nigdy nie miałem problemu z niewidzialnym dyskiem… Ale no cóż, inni wiedzą lepiej… Bo wyczytali na jakiejś stronce na co trzeba uważać…

Tak dla poparcia moich słów: http://forum.pcarena.pl/pamieci-masowe/ … ultra.html

Widać mało tego było! !!

probowałem przed chwilą podłączyć i nic ;/ ten dysk ktory mam w kompie wbudowany jest nowy, i nie ma jak np w tym starym ATA wyjasnienia, która zworka daje np slave itd, w ogole nie znalazłem na dysku żadnego napisu slave, zwroka jest włożona na dwie igiełki poziomo :expressionless:

Tak. Sprawdź tylko, czy Twój główny dysk ma ustawienie ‘master vs slave’ [WD tak na przykład mają], bo tylko wtedy zadziała, jak nie to normalnie master. Ten drugi normalnie na slave.

Podłączenie taśmy dowolne.

Pozdrawiam.

Czy dobrze rozumiem że stary to ATA a nowy to SATA?

Musisz po uruchomieniu zapisać sobie ich identyfikatory, nastepnie lecisz do BIOS’u.

Jest tak jakoś dziwnie że domyślnie zawsze pierwszsy uruchomi się ATA.

Szukasz czegoś takiego jak Boot Device (Boot Sequence)

i wybierasz by jako pierwszy (np 1st BOOT DEVICE)uruchamiał się twój stary dysk (musisz pamiętać jego oznaczenie :slight_smile: bo one wyglądają bardzo podobnie.

Tu masz kilka przykładowych ekranów

http://forum.novatech.co.uk/viewtopic.php?p=2809&

Dyski oznaczone są np. tak: PM-ST320414A

antarct , od zarania dziejów interfejsu IDE ATA zawsze tak było.

Urządzenie MASTER powinno być podłączone do najbardziej zewnętrznej wtyczki taśmy IDE, zaś urządzenie SLAVE do środkowej wtyczki.

Dużo płyt głównych odwrotnego podłączenia nie zaakceptuje i będzie sygnalizowało o błędzie na ekranie POST czerwonymi napisami. Nawet, gdy komputer da się uruchomić w odwrotnym ustawienie, to praca dysków może być znacznie spowolniona.

Kolinho , na dysku twardym nie ma naklejki ? Przeważnie na naklejkach jest legenda, w jaki sposób ustawić zworkę (zworki), aby nadać priorytet urządzeniu.

Być może nad pinami na obudowie dyski jest nadrukowana legenda. Obejrzyj dokładnie dysk.

“Assuming cable select is not being used, any connector on a standard 40-conductor cable can go to any device, because all 40 wires are connected “straight through” to all three connectors. Since two of the connectors are closer to each other than the third, the distant connector is normally attached to the motherboard (or hard disk controller card). The other two devices can be used for either the master or the slave, and it doesn’t matter which is which.”

Źródło: http://www.pcguide.com/ref/hdd/if/ide/conf_Cable.htm

Eh, do niektórych nie dociera, że zarówno 40sto jak i 80cio pinowy [40 to i tak tylko ekranowanie] kabel IDE jest po prostu nacięty na środku i nie ma żadnego znaczenia co gdzie podepniemy [chyba, że włączymy CS]…

Teraz już naprawdę nie kontynuję dalej tego bezsensownego wątku…