Nie mogę podłączyć monitora zewnętrznego do laptopa

Witam mam problem z podłączyć monitora zewnętrznego do laptopa. Monitor ma rozbitą matrycę i nic nie widzę z głównego monitora. Nie wymieniałem matrycy ponieważ , miałem monitor(zewnętrzny) już wcześniej zakupiony.Laptop łącze z monitorem przez kabel HDMI mam dwa i oba nie łaczą zewnętrzny monitor. Oczywiście przez jakieś 6 miesięcy było w porządku ale po ostatnim wyłączeniu laptopa nie widzi monitora zewnętrznego. Szukam jakiejś porady co bym mógł zrobić aby podłączyć ten monitor(zewnętrzny) bez wglądu w laptop. Jakiś reset czy coś w tym stylu.
Laptop : hp opmen 15 (rozbita matryca)
Monitor (zewnętrzny) Samsung

Jaki OS? Może wystarczy poklikać Klawisz Windows + P ?

System operacyjny windows 10 i windows + P nie pomaga dale nic nie wyświetla

Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne miejsce na pulpicie, a następnie wybierz pozycję Ustawienia ekranu , aby otworzyć stronę Ekran . Komputer powinien automatycznie wykryć monitory i wyświetlić na nich swój pulpit. Jeśli nie widzisz monitorów, wybierz przycisk Wykryj
Spróbuj tego.
P.S.Wiesz na pewno ze monitor sprawny? Gdy właczysz tak jak do tej pory to poświeć latarka na monitor i sprawdz czy coś widać.

Matryca jest rozbita a monitor zewnętrzny nie łączy. Monitor sprawny może , mógł bym podłączyć zewnętrzny komputer i zresetować tego laptopa coś w tym stylu.

Trudno w takiej sytuacji coś zrobić sprawdź kabel po dociskaj sprawdź inny kabel. a potem monitor poprzez podłączenie do innego źródła.

Można otworzyć lapka i mechanicznie wyjąć kabel odpowiedzialny za lcd, wtedy nie powinno być że wykryje ekran (tak robiłem). Natomiast istnieje ryzyko, że w środku coś innego padło, tzn. w lapku, ale ciężko będzie ustalić z racji zamkniętej struktury i uszkodzenia wcześniejszego.

Włącz laptop i natychmiast zamknij klapę zanim bios się wczyta. To powinno ustawić w biosie zewnętrzny monitor jako główny. Przynajmniej u mnie działa :wink: