Nie mogę poprawnie uruchomić komputera

Witam.
PeCet z Core2Duo e7400 i grafą GeForce 9800GTX/GTX+. Nagle ni stąd ni zowąd przestał się poprawnie uruchamiać. Już po przyciśnięciu przycisku power słyszałem, że coś jest inaczej niż zwykle. Napęd jakby nie był w stanie sprawdzić czy jest w nim jakaś płyta, sygnał, który uruchamia monitor też trafia z opóźnieniem. Potem widzę BIOS. Następnie ekran robi się czarny i nie widzę animacji bootowania systemu, cchociaż słyszę, że chyba jest wczytywany z dysku. I kiedy przychodzi czas na ekran logowania sypie paroma linijkami błędów ostatecznie kończąc na komunikacie który dorzucam

W komunikacie ejst coś o otwartym sterowniku grafiki, ale po zainstalowaniu dedykowanego nic się nie zmienia.

I teraz co ważne - po takim nieudanym bootowaniu kiedy resetuję komputer przyciskiem na obudowie ten wstaje jak gdyby nigdy nic. Wszystko działa, system również bez zająknięcia…
A zatem dostać się do systemu mogę jedynie poprzez podwójne uruchomienie: 1. Uruchamiając komputer POWERem i po chwili naciskając RESET lub 2. kiedy jestem w systemie wybrać “Uruchom ponownie”

Teraz nie wiem czy to problem software’owy czy hardware’owy, bowiem kiedy odpalam na zimno to słyszę, ze coś jest nie tak jeszcze na etapie kiedy nie dochodzi do wczytywania systemu tylko przy BIOSIE.

O co tutaj chodzi?

Czemu nie podasz OS? Pokaż logi Xorga.

bachus dzięki za zainteresowanie tematem. Proszę, mój OS:
system

Nie wiem, który log dokładnie podać.
Tutaj zamieszczam zawartość /var/log/Xorg.0.log: http://wklej.org/hash/c0dbf1b00ab/

Zaktualizuj kernel do 4.15.

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.15.1/

Podaj następnie

dmesg|grep drm
dmesg|grep nouveau

Wróciłem na nouveau i teraz działa. A zatem kernel zaktualizowany, a oto wyniki poleceń:

Przecież byłeś cały czas na sterownikach OpenSource. :> 4.15.x działa i rozwiązał Twój problem? :>

@FadeMind Wątek otwierałem będąc na zaznaczonym sterowniku, dopiero przy twoich komendach przełączyłem na drugą pozycję, bo polecenia nic nie zwracały (myślałem, że własnościowe to zamknięte stery…):

4.15 działa, niestety dalej odpalam komputer wciskając reset w trakcie “pierwszego” uruchamiania, które skończy się niczym… Boję się, że takim resetowaniem uwalę w końcu BIOS, ale inaczej nie jestem ww stanie uruchomić systemu

Daj pełny dmesg…

dmesg > dmesg.log

PLIK dmesg.log będzie w $HOME

myślałem, że własnościowe to zamknięte stery

Dobrze żeś myślał :wink:

nouveau = OpenSource (Linux DRM + Mesa openGL)
NVIDIA BLOB = własnościowe (zamknięte).

Plik dmesg.log wrzuć na wklej.org

W /home mam tylko folder z moimi plikami użytkownika (z moim imieniem) i zabezpieczony lost+found. W swoim profilowym pliku nie ma, a w /var/log jest plik dmesg, w którym jest info, że “nothing has been logged yet” więc pewnie nie o to chodzi.

No i właśnie w folderze z twoim imieniem będzie plik :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zawsze możesz sprawdzić aktualną ścieżkę otwartą w terminalu via

pwd

Uwierz, że naprawdę go tu nie ma ;p
Jadę jeszcze na widoczności ukrytych plików kombinacją ctrl+h i oprócz katalogów widzę jedynie (nie wstawiam już zrzutu żeby nie śmiecić):
.bash_history
.bash_logout
.bashorc
.dmrc
.gksu.lock
.gtkrc-2.0
.gtkrc-xfce
.ICEauthority
/lmmsrc.xml
.nvidia-settings-rc
.profile
.sudo_as_admin_successful
.Xauthority
.xscreensaver
.xsession-errors

Wyłącz i włącz PC.
Następnie w nowym oknie terminala dajesz

dmesg > dmesg.log

Plik powinien być w twoim katalogu domowym.

Być może restart zresetował zapis logowania dmesg, stąd brak pliku.

Proszę: http://wklej.org/hash/32123bc0b50/

Tak teraz wygląda uruchamianie systemu kiedy odpalam od zera przyciskiem power:

Potem reset i wszystko wstaje normalnie.

To problem w Xorg.

https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=70390

Póki co nieogarnięty.

Zalecam przesiadkę na NVIDIA non free albo zmianę Distro na Manjaro (tam aktualizacje są ciągłe). :slight_smile:

Zmiana na NVIDIE niestety nic mi nie da :disappointed: Chyba, że ma to jakiś związek z tym, że nie mam całego panelu sterownika
nvidia

To normalne, że widzę tylko tyle opcji? Kiedyś było tego zdecydowanie więcej, teraz nic tu się nie da ustawić

Sterownik własnościowy zainstalowany??

Panel (choć mocno wybrakowany) jak widać jest, screenfetch pokazuje NV92 zamiast nouveau, więc wnioskuję, że jest

Ja obstawiam uszkodzenie hw, może nawet ta karta grafiki. Gdyby to był problem systemowy, to występowałby za każdym razem, a nie tylko na zimnym starcie. Możesz to przetestować na jakimś LiveCD? Tylko spróbuj odtworzyć te same warunki, czyli zimny start i weź distro które startuje ze sterownikami zamkniętymi.

1 polubienie

To tylko nazwa kodowa.
Podaj wynik polecenia:

lspci -nnk | grep -i vga -A3 | grep 'in use'

Jeżeli w wyniku będzie nouveau to zainstaluj nvidia-340

sudo apt-get install nvidia-340

Restart.