Nie mogę pozbyć się numeru ip z sieci w ustawieniach Windows 10

tak wyglądają moje ustawienia ip https://zapodaj.net/dcaf939a24519.png.html. nie mogę pozbyć się tego pierwszego adresu. za każdym razem kiedy go usuwam to on powraca po zatwierdzeniu i wejściu ponownie w te ustawienia. NIe ma znaczenia czy adresy nadaje router czy ręcznie ten adres z końcówką 137 jest tam zawsze. Tak wiem że teraz nie ma bramy ustawionej ale jak jest to też nie pomaga w usunięcu tego 137.
Czasem mam tam prawidłowy numer 2 razy napisany i wtedy nie mam internetu. Na pierwszej stronie jest wtedy to 137

Pokaż całe ipconfig /all

koniecznie? bo tam nigdzie nie ma tego 137 daję słowo, jest prawidłowa końcówka nadana ręcznie co nie zmienia faktu że w ustwieniach windows 10 nadal to jest i bez tego nie ma netu

No trzeba poszukać skąd może ‘przychodzić’ ten dziwny adres IP. Jak to aż taki wielki kłopot, to zacznij od prostej rzeczy:

  • przełącz na DHCP,
  • wykonaj dwie komendy, może to rzeczywiście po której stronie jakiś błąd od DHCP:
    ipconfig /release
    ipconfig /renew

po włączeniu dhcp nie ma neta. podaję ipconfig: https://zapodaj.net/e8bcbd514b83a.png.html

Twój router jest na 192.168.0.48?

teraz tak

Pewny jesteś, że nie masz tego IP (.141) gdzieś statycznie ustawionego? Na routerze nie robiłeś jakiś dziwnych rezerwacji dla tego IP? To tylko problem z jednym komputerem?

141 to jest numer który CHCE MIEĆ ale ciągle mi wskakuje 137( tylko w ustawieniach nie w konsoli) bez którego zresztą NIE MAM neta. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i na pewno nie jest to w porządku. 137 wyskakuje za każdym razem kiedy ustawiam ręcznie bo oczywiście nie widać go przy włączonym dhcp. Z włączeniem jego też zresztą są problemy i muszę się przełaczać na linuxa żeby dhcp właczyć.

Czyli rozumiem, że jak na tym samym komputerze (tej samej karcie sieciowej) pod Linuksem otrzymujesz dobrą dzierżawę (.141) i internet działa?

Możesz podać dokładny model routera?

Pokaz jeszcze route print. Sprobuj jeszcze.

netsh int ip reset
netsh winsock reset
shutdown -r -t 0

Cześć,

Jak rozumiem masz 2 systemy. Jeden to windows 10, a drugi to jakiś linux.
Na linuxie dhcp normalnie działa i uzyskujesz adres 192.168.0.137, a chcesz 141.
W konfiguracji windowsa masz dodane kiedyś tam statyczne albo nadane przez dhcp 192.168.0.137 i nie da się usunąć
Czy to są wszystkie karty sieciowe jakie posiadasz? Nie masz czasem jakiś dodatkowych np z virtualboxa albo czegoś innego. Może w którejś z dodatkowych kart jest ustawione jako statyczne i jest konflikt. Jeżeli jest statycznie gdzieś ustawione i tu wpada z automatu to nie będzie neta. Adresy dhcp nadaje router warto się do niego zalogować i sprawdzić po pierwsze dlaczego adresacja jest taka wysoka czyli 192.168.0.48 (powinno być 192.168.0.1 albo 192.168.1.1), po drugie jakie są ustawienia dhcp, a po 3 rezerwacje adresów ip. Jeżeli Ci zależy na czasie to usuń wszystkie adresy z zaawansowanych, wyciągnij kabel z neta, żeby nie pobrało złego adresu ip i zrestartuj kompa i przejdź na linuxa zrób to samo, w między czasie zrestartuj sobie router do ustawień defaultowych/fabrycznych. To powinno rozwiązać problem i powinieneś uzyskać kolejny adres po routerze czyli 192.168.0.2 zarówno na win jak i linux chyba, że masz przed sobą 40 urządzeń to wtedy adres będzie wysoki :slight_smile:

Może sobie taką ustawił. Routera bym nie resetował, bo ewidentnie Windows ma jakiś problem.

1 polubienie

Jak zrozumiałem na tym samym komputerze/tej samej karcie sieciowej (MAC) pod innym OS działa bez problemu, więc to gdzieś może być jednak coś w Windowsie nakręcone.

źle było w Windows

pomogło choć nadal dostaje komunikat o wielu bramach domyślnych przy ustawianiu ręcznym ip w ethernecie i wifi choć obie mają tą samą bramę ustwioną. Ip z końcówką 137 się już nie pojawia