Nie mogę pozbyć się numeru ip z sieci w ustawieniach Windows 10

(sugar!!!) #1

tak wyglądają moje ustawienia ip https://zapodaj.net/dcaf939a24519.png.html. nie mogę pozbyć się tego pierwszego adresu. za każdym razem kiedy go usuwam to on powraca po zatwierdzeniu i wejściu ponownie w te ustawienia. NIe ma znaczenia czy adresy nadaje router czy ręcznie ten adres z końcówką 137 jest tam zawsze. Tak wiem że teraz nie ma bramy ustawionej ale jak jest to też nie pomaga w usunięcu tego 137.
Czasem mam tam prawidłowy numer 2 razy napisany i wtedy nie mam internetu. Na pierwszej stronie jest wtedy to 137

(bachus) #2

Pokaż całe ipconfig /all

(sugar!!!) #3

koniecznie? bo tam nigdzie nie ma tego 137 daję słowo, jest prawidłowa końcówka nadana ręcznie co nie zmienia faktu że w ustwieniach windows 10 nadal to jest i bez tego nie ma netu

(bachus) #5

No trzeba poszukać skąd może ‘przychodzić’ ten dziwny adres IP. Jak to aż taki wielki kłopot, to zacznij od prostej rzeczy:

• przełącz na DHCP,
  • wykonaj dwie komendy, może to rzeczywiście po której stronie jakiś błąd od DHCP:
    ipconfig /release
    ipconfig /renew

(sugar!!!) #6

po włączeniu dhcp nie ma neta. podaję ipconfig: https://zapodaj.net/e8bcbd514b83a.png.html

(bachus) #7

Twój router jest na 192.168.0.48?

(sugar!!!) #8

teraz tak

(bachus) #9

Pewny jesteś, że nie masz tego IP (.141) gdzieś statycznie ustawionego? Na routerze nie robiłeś jakiś dziwnych rezerwacji dla tego IP? To tylko problem z jednym komputerem?

(sugar!!!) #10

141 to jest numer który CHCE MIEĆ ale ciągle mi wskakuje 137( tylko w ustawieniach nie w konsoli) bez którego zresztą NIE MAM neta. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i na pewno nie jest to w porządku. 137 wyskakuje za każdym razem kiedy ustawiam ręcznie bo oczywiście nie widać go przy włączonym dhcp. Z włączeniem jego też zresztą są problemy i muszę się przełaczać na linuxa żeby dhcp właczyć.

(bachus) #11

Czyli rozumiem, że jak na tym samym komputerze (tej samej karcie sieciowej) pod Linuksem otrzymujesz dobrą dzierżawę (.141) i internet działa?

(marcin82) #12

Możesz podać dokładny model routera?

(roobal) #13

Pokaz jeszcze route print. Sprobuj jeszcze.

netsh int ip reset
netsh winsock reset
shutdown -r -t 0

(Speech95) #14

Cześć,

Jak rozumiem masz 2 systemy. Jeden to windows 10, a drugi to jakiś linux.
Na linuxie dhcp normalnie działa i uzyskujesz adres 192.168.0.137, a chcesz 141.
W konfiguracji windowsa masz dodane kiedyś tam statyczne albo nadane przez dhcp 192.168.0.137 i nie da się usunąć
Czy to są wszystkie karty sieciowe jakie posiadasz? Nie masz czasem jakiś dodatkowych np z virtualboxa albo czegoś innego. Może w którejś z dodatkowych kart jest ustawione jako statyczne i jest konflikt. Jeżeli jest statycznie gdzieś ustawione i tu wpada z automatu to nie będzie neta. Adresy dhcp nadaje router warto się do niego zalogować i sprawdzić po pierwsze dlaczego adresacja jest taka wysoka czyli 192.168.0.48 (powinno być 192.168.0.1 albo 192.168.1.1), po drugie jakie są ustawienia dhcp, a po 3 rezerwacje adresów ip. Jeżeli Ci zależy na czasie to usuń wszystkie adresy z zaawansowanych, wyciągnij kabel z neta, żeby nie pobrało złego adresu ip i zrestartuj kompa i przejdź na linuxa zrób to samo, w między czasie zrestartuj sobie router do ustawień defaultowych/fabrycznych. To powinno rozwiązać problem i powinieneś uzyskać kolejny adres po routerze czyli 192.168.0.2 zarówno na win jak i linux chyba, że masz przed sobą 40 urządzeń to wtedy adres będzie wysoki :slight_smile:

(roobal) #15

Może sobie taką ustawił. Routera bym nie resetował, bo ewidentnie Windows ma jakiś problem.

(bachus) #16

Jak zrozumiałem na tym samym komputerze/tej samej karcie sieciowej (MAC) pod innym OS działa bez problemu, więc to gdzieś może być jednak coś w Windowsie nakręcone.

(sugar!!!) #17

źle było w Windows

pomogło choć nadal dostaje komunikat o wielu bramach domyślnych przy ustawianiu ręcznym ip w ethernecie i wifi choć obie mają tą samą bramę ustwioną. Ip z końcówką 137 się już nie pojawia